Skaner do domu to przydatne urządzenie, które może się nam bardzo przydać. Jak wybrać odpowiedni model? Już tłumaczymy!
Spis treści
Czy skaner do domu ma w ogóle sens?
W dobie cyfryzacji, skaner do domu może wydawać się zbędny, zwłaszcza przy dostępności smartfonów, które umożliwiają szybkie skanowanie dokumentów za pomocą aplikacji. Jednak dedykowany skaner nadal ma swoje zalety i może być przydatny w określonych sytuacjach. Wysokiej jakości skaner pozwala na uzyskanie wyraźniejszych, bardziej szczegółowych skanów, co jest istotne, gdy zależy nam na odczytaniu drobnych elementów lub zachowaniu odpowiedniej jakości kolorów, np. podczas digitalizacji zdjęć.
W przypadku dokumentów, takich jak ważne umowy, akty własności czy świadectwa szkolne, skanowanie w wysokiej rozdzielczości może być bardziej przydatne niż zdjęcie z telefonu. Skanery domowe oferują funkcje rozpoznawania tekstu (OCR), które mogą konwertować skany na edytowalne dokumenty, co ułatwia archiwizowanie i wyszukiwanie informacji. Taki sprzęt przyda się również osobom prowadzącym małe firmy lub freelancerom, którzy muszą regularnie digitalizować i przesyłać dokumenty.
W dużym skrócie – możemy robić zdjęcia dokumentów, ale wszędzie tam, gdzie potrzebujemy dobrej jakości to skaner okazuje się niezbędny. Dedykowany skaner z funkcją skanowania zdjęć oferuje wyższą rozdzielczość i lepsze odwzorowanie kolorów niż standardowy aparat w telefonie.
Jakie są rodzaje skanerów?
Na rynku znajdziemy trzy podstawowe rodzaje skanerów, ze względu na ich budowę.
Skaner płaski wyróżnia się płaską szklaną powierzchnią, na którą kładziemy dokument. Następnie przykrywamy go pokrywą, a pod szkłem zaczynają pracować soczewki i lustra, które digitalizują obraz. Światło odbite od dokumentu przechodzi przez specjalny filtr i dociera do elementów fotoczułych, które przekształcają je w sygnał analogowo-cyfrowy. Wynik końcowy to zeskanowany obraz zdjęcia lub tekstu. To najbardziej klasyczny skaner jaki można sobie wyobrazić.
Skaner szczelinowy działa nieco inaczej. Wsuwamy bowiem dokumenty przez dedykowany otwór. Kartka jest przesuwana na rolkach nad wiązką światła, co umożliwia jej skanowanie. Model ten często oferuje opcję duplex, czyli skanowanie dwustronne, które zwiększa efektywność pracy, zwłaszcza przy większej liczbie dokumentów. Skaner szczelinowy to praktyczny wybór do biura, gdzie ważne są szybkość i wygoda obsługi przy skanowaniu dużych ilości papierów. Nieco gorszy moim zdaniem do domu i zdjęć.
Sprawdź: Drukarki do zdjęć – najlepsze modele
Skaner ręczny zmieści się w dłoni, co pozwala łatwo korzystać z niego w dowolnym miejscu. Wyposażony jest w wałek odczytujący obraz dokumentu i przesyłający dane do wewnętrznych układów elektronicznych. Skaner ręczny umożliwia wygodne skanowanie wybranych fragmentów tekstu. Jego największą zaletą jest niewielki rozmiar, który sprawia, że jest idealny do zastosowań mobilnych. Ale nie oferuje wcale zbyt dobrej jakości w porównaniu z pozostałą dwójką.
Na co zwrócić uwagę wybierając skaner do domu
Na początek warto przyjrzeć się rozdzielczości skanera, która wyrażana jest w DPI (dots per inch). Jeśli planujemy skanować zdjęcia i zależy nam na szczegółowym odwzorowaniu kolorów i detali, warto szukać modelu z rozdzielczością 600 DPI lub wyższą. Do codziennych dokumentów biurowych wystarczy rozdzielczość w okolicach 300 DPI, zapewniająca czytelne i wyraźne skany. Ale pamiętajcie, nawet jak teraz nie planujecie skanować zdjęć to nie wiecie, czy się to nie zmieni w przyszłości. Lepiej zainwestować od razu w lepszą rozdzielczość.
Warto również zwrócić uwagę na obsługiwane formaty skanowania. Standardowe skanery zapisują dokumenty w formacie PDF, co jest praktyczne w przypadku dokumentów tekstowych. Jeśli jednak planujemy skanować grafiki lub zdjęcia, warto wybrać model umożliwiający zapis w formacie JPG lub TIFF, co pozwoli na zachowanie wysokiej jakości obrazu. Powinno być to standardem, ale warto zwrócić uwagę, szczególnie w kwestii TIFF.
Sprawdź: Najlepsza drukarka do domu
Kolejną ważną kwestią jest kompatybilność i możliwości łączności skanera. Powinniśmy sprawdzić, czy wybrany model jest zgodny z systemem operacyjnym naszego komputera lub urządzenia mobilnego oraz czy oferuje opcje połączenia bezprzewodowego, np. przez Wi-Fi lub Bluetooth. Modele z Wi-Fi pozwalają przesyłać skany bezpośrednio do chmury lub na smartfon, co znacznie ułatwia codzienne korzystanie ze sprzętu. Dodatkowe opcje, jak obsługa USB 3.0, mogą zagwarantować szybszy przesył danych. Nie są to funkcje bardzo potrzebne czy przesadnie egzotyczne. Większość modeli działa świetnie z każdym smartfonem i komputerem. Niemniej, Wi-Fi to rzecz ważna.
Kolejnym istotnym aspektem jest wydajność pracy skanera, czyli jego prędkość skanowania, najczęściej wyrażana jako liczba stron na minutę. Wolniejsze modele sprawdzą się przy okazjonalnym użytku, ale jeśli mamy zamiar skanować większe ilości dokumentów, wyższa prędkość będzie dużym udogodnieniem. Skaner do domu nie musi być jednak demonem prędkości. Funkcja skanowania dwustronnego będzie za to bardzo przydatna i poręczna.
A może skaner 3 w 1 do domu?
Skaner 3 w 1, który łączy funkcje skanera, drukarki i kopiarki, to wszechstronne i praktyczne rozwiązanie do domu. Tego typu urządzenie pozwala na wykonywanie kilku zadań przy użyciu jednego sprzętu, co oszczędza miejsce i ułatwia organizację. Mając je pod ręką, możemy zarówno drukować dokumenty, jak i szybko zeskanować potrzebne pliki, a także zrobić kopię dokumentu bez konieczności wychodzenia z domu. Ok, nie jest to rozwiązanie budżetowe, ale pozwala zaoszczędzić sporo miejsca, a te często bywa przecież bardzo ograniczone.
Zobacz też:
Drukarka 3D – ile kosztuje? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Skaner do biura – jak wybrać najlepszy? Ranking [TOP 10]