• Ostatnia modyfikacja artykułu:4 lata temu

Wikimedia Commons to zbiór darmowych ilustracji, zdjęć i plików multimedialnych. Czystym przypadkiem, 9 lutego jeden z użytkowników odkrył, że jedno z zawartych tam zdjęć odpowiada za ponad 20% całego ruchu w serwisie.

Mowa tutaj o zwykłym obrazku astra nowobelgijskiego. Zdjęcie zostało zrobione w parku w Hadze w październiku 2004 roku. Zdecydowanie jest ono estetyczne i ładnie wykadrowane, ale to absolutnie nie wystarcza, żeby generowało tak duży ruch na stronie.

Użytkownik odpowiedzialny za odkrycie tej niecodziennej sytuacji szybko otworzył wątek na forum dla wolontariuszy Wikimedia. Wkrótce odkryto, że nietypowy ruch na stronie rozpoczął się w lipcu 2020. Zamiast standardowych kilkuset żądań dziennie, serwer odnotowywał ich po 80-90 milionów.

Częstotliwość wyszukiwań

Wolontariusze zaczęli słusznie podejrzewać, że link do zdjęcia wykorzystuje się w takim razie w jakiejś popularnej aplikacji mobilnej. Tylko one byłyby w stanie przecież wygenerować niepostrzeżenie tyle ruchu. Niemal 99% jego żądań pochodziło wyłącznie z Indii, więc prawdopodobnie musi być to aplikacja popularna na tamtym rynku. Niestety, poszukiwania obrazka w najpopularniejszych hinduskich aplikacjach na nic się nie przydały.

Link do obrazka może być wykorzystywany do sprawdzenia czy użytkownik jest połączony z Internetem. Aplikacja ładuje go w tle i sprawdza czy załadował się poprawnie, weryfikując w ten sposób połączenie. Niestety, podczas korzystania z aplikacji jest już wtedy zupełnie niewidoczny.

Teorię tę popierają liczne wpisy ze StackOverflow, gdzie zdjęcie było wykorzystywane w jako tzw. placeholder w niektórych fragmentach kodu odpowiedzialnych za podobne funkcje. Być może ktoś zwyczajnie zapomniał go podmienić.

Nie wiadomo jeszcze która aplikacja odpowiada za tak duże zainteresowanie zdjęciem zwykłego kwiatka, ale moderatorom Wikimedia udało już się ją podobno zidentyfikować. Wszystkie informacje poznamy najprawdopodobniej jutro.

Zobacz też:
Popularna aplikacja w Google Play okazała się groźnym wirusem
Szczepionki na Covid-19 powodują autyzm? Facebook usunie takie dezinformacje
Umiesz zaśpiewać iPhone’a? Zobacz ten występ grupy MayTree!

Źródło grafiki: Wikimedia Commons

Oceń ten post