Spaghetti to nie tylko makaron – niektórzy twierdzą, że to cała sztuka kulinarna. Z okazji międzynarodowego dnia spaghetti prezentujemy więc kilka przepisów, które z pewnością pokochanie.
Spis treści
Jak powstało spaghetti?
Spaghetti to najpopularniejszy na całym świecie rodzaj makaronu i ciężko z tym faktem jakkolwiek dyskutować. Jego historia zaczyna się co prawda w starożytnym Rzymie, gdzie makaron był niezwykle popularnym i dobrze dostępnym jedzeniem. Starożytni Rzymianie łączyli go z oliwą, owocami morza, warzywami czy nawet z okruchami chrupkiego chleba! Wiele z tych przepisów wciąż pojawia się na stołach na całym świecie.
Prawdziwy renesans tego dania oraz nabranie formy jaką znamy do dziś spaghetti przeżyło jednak dopiero podczas prawdziwego renesansu we Włoszech. Do dziś spaghetti jest nieodłącznym elementem włoskiej kuchni i jest jednym z najczęściej spożywanych rodzajów makaronu na całym świecie. Bardzo szybko stało się jednak ważnym elementem kuchni fusion i coraz częściej wykorzystywane jest również w daniach, które nie mają nic wspólnego z Włochami.
Jak gotować spaghetti?
Gotowanie spaghetti według Włochów to prawdziwa sztuka! Wszystko dlatego, że idealny makaron powinien być w stanie „al dente”, czyli ugotowany, ale wciąż nieco twardawy. Wymaga to nieco wprawy oraz wyczucia – nie zrażajcie się, jeśli za pierwszym razem nie wyjdzie wam to idealnie. Doskonale ugotowana nitka makaronu po rozciągnięciu powinna wydać z siebie charakterystyczny trzask a w miejscu przerwania pojawi się niewielka kropeczka.
Samo spaghetti powinniśmy gotować w dość dużym garnku z osoloną wodą, której powinien przypadać jeden litr na każde 100 gramów makaronu. Nie ma potrzeby dodawania dodatkowej oliwy czy innego tłuszczu. Sam makaron musimy postarać się wkręcić do garnka, niemal na pewno nie zmieści się on tam w całości. Absolutnie nie decydujmy się jednak na łamanie pojedynczych nitek – to bardzo poważny błąd. Oczywiście, makaron gotujemy dokładnie tyle czasu, ile podane jest na jego opakowaniu.
A może zrób własny makaron?
Najlepszy sposób na ugotowanie spaghetti wygląda jednak nieco inaczej i jest trochę bardziej skomplikowany. Makaron, powinniśmy zrobić od zera, aby cieszyć się najlepszym możliwym smakiem. Niektórzy twierdzą, że jest to po prostu marnowanie czasu, to jednak nieprawda. Własnoręcznie zrobiony makaron bije smakiem na głowę ten kupiony ze sklepu. Co ciekawe, potrzebujemy do niego tylko dwóch składników – mąki i jajek. No dobrze, niech będzie, że trzech – nie zaszkodzi nam również szczypta soli.
Zasady dobierania proporcji są banalnie proste – na 100 gramów mąki powinniśmy użyć jednego jajka. Usypcie po prostu niewielki kopczyk z mąki i szczypty soli i zróbcie wgłębienie na jego środku, następnie wbijcie tam jajka i zacznijcie całość mieszać. Po pewnej chwili powinniśmy zacząć wyrabiać ciasto ręcznie. Po wszystkim, odstawmy ciasto na mniej więcej 30 minut do lodówki, aby uformować siatkę glutenową.
Następny krok może okazać się niezwykle trudny, jeśli nie korzystacie ze specjalnego narzędzia, czyli maszynki do makaronu. Pozwoli ona na bardzo szybkie rozwałkowanie ciasta do pożądanego poziomu oraz na błyskawiczne pocięcie go na gotowe nitki. Najlepiej wybrać model oferujący nam wiele różnych nakładek. Doskonale sprawdzi się tutaj MAESTRO MR-1679R lub nieco droższa, ale znacznie bardziej rozbudowana Marcato Atlas 150.
Najlepsze przepisy na makaron spaghetti
Sam makaron to oczywiście podstawa, ale również dopiero początek każdego dania. Podpowiadamy wam jak ugotować najlepsze dania, dzięki którym przeniesiecie się prosto do Włoch.
Spaghetti Algio e Olio
Ciężko chyba znaleźć bardziej klasyczny włoski przepis niż spaghetti Aglio e Olio – to prawdziwy klasyk nad klasykami. Przy okazji to chyba najprostszy przepis na świecie. No, o ile wiecie jak go poprawnie przygotować.
Zacznijmy od najważniejszego. Aglio e Olio jak sama nazwa wskazuje, składa się z dwóch składników – czosnku i oliwy. Cała reszta jest jedynie opcjonalnym dodatkiem. Oznacza to oczywiście jedno. Nawet nie próbujcie żałować oliwy! A jeśli uważacie, że dwa ząbki czosnku do dużo to natychmiast zrewidujcie swoje poglądy. Na dwie porcje powinniśmy zużyć zwykle około 100 ml oliwy i 8 dużych ząbków czosnku i 250 gramów makaronu.
Cały proces gotowania jest wręcz banalnie prosty. Weźcie dość sporą patelnię i wylejcie na nią oliwę. Ząbki czosnku obieramy i kroimy w plasterki. Grubość nie ma tutaj zbyt dużego znaczenia – ważne, żeby być konsekwentnym i pokroić całość tak samo.
Na rozgrzaną oliwę wrzucamy czosnek i czekamy. Ważne, żeby przykryła go w 100% – dzięki temu nie będziemy musieli go przewracać. W momencie, w którym zauważycie, że czosnek zaczyna robić się lekko brązowy po prostu wyłączcie kuchenkę. Rozgrzana oliwa sama dosmaży dla was czosnek do idealnego stopnia.
Wrzućcie ugotowany makaron spaghetti na patelnię, wymieszajcie go z sosem, dodajcie sól do smaku i gotowe! Proste prawda? Możecie pokusić się również o dodanie do czosnku drobno pokrojonych papryczek chili oraz o posypanie go startym parmezanem.
Spaghetti Alfredo
Spaghetti Alfredo nie jest do końca włoskim przepisem. Wymyślili go jednak włoscy emigranci w Stanach Zjednoczonych. Doczekał się on dość wielu wariacji, ale każdy Włoch powie wam natychmiast jedną rzecz – nie zawiera on w żadnym wypadku śmietany! Kremowy sos powstaje tylko i wyłącznie z połączenia trzech składników!
Przepis na Spaghetti Alfredo jest naprawdę bardzo prosty. Poniższy przepis sprawdzi się na dwie dość spore porcje. Na samym początku ugotujcie 250 gramów makaronu w osolonej wodzie. Odcedźcie go, ale zachowajcie odrobinę wody. Następnie, wrzućcie ugotowany makaron do garnka i dodajcie do niego 50 gramów masła, 80 gramów tartego parmezanu i około 30-50 mililitrów wody pozostałej po zagotowaniu spaghetti.
Całość wystarczy teraz po prostu bardzo dobrze zamieszać. Szybko zauważycie, że gorący makaron stopił masło, które połączyło się z serem i wodą tworząc pyszny kremowy sos. Jeśli chcecie ugotować nieco bardziej wyrafinowane danie to na sam koniec możecie dodać do tego smażone grzyby!
Spaghetti Puttanesca
O genezie nazwy Spaghetti Puttanesca nie będziemy się zbytnio rozpisywać. Możemy jednak zapewnić was, że jest to obłędnie dobre danie, dzięki któremu błyskawicznie przeniesiemy się prosto do Włoch. To bardzo aromatyczne danie o ostrym i intensywnym smaku. Na porcję dla dwóch osób potrzebować będziemy:
– 250 gramów ugotowanego makaronu spaghetti
– puszka dobrej jakości pomidorów
– 4 łyżki kaparów
– 2 duże cebule szalotki
– 4 ząbki czosnku
– duża garść pokrojonych oliwek
– 30 gramów anchois
– 40 mililitrów oliwy z oliwek
– drobno pocięta ostra papryczka
W dużym garnku rozgrzej oliwę z oliwek i dodaj do niej cebulę z czosnkiem i ostrą papryczką. Wszystko podsmażamy przez kilka minut i dodajemy pomidory, sól i pieprz. Całość potrzymajmy na małym ogniu przez około 10 minut, a następnie dodajmy anchois i kapary. Zostawmy wszystko na kolejne 10 minut i dodajmy i dokładnie zmieszajmy makaron. Gotowe!