• Ostatnia modyfikacja artykułu:22 godziny temu

China Mobile rozpoczęło testy pierwszej na świecie eksperymentalnej sieci komórkowej szóstej generacji. Prędkość 6G robi olbrzymie wrażenie!

Na całym świecie trwa intensywna rywalizacja o dominację w obszarze 6G. Samsung, wspólnie z firmami takimi jak Nokia, Qualcomm i japoński operator NTT Docomo, rozwija własne centrum badawcze ACRC. Huawei – mimo ograniczeń ze strony krajów zachodnich – pozostaje jednym z liderów patentowych, koncentrując się m.in. na rozproszonych sieciach neuronowych. A China Mobile przeprowadziło już testy.

Co istotne, eksperymenty nie ograniczają się wyłącznie do ziemi. We współpracy z Chińską Akademią Nauk na niską orbitę trafił pierwszy satelita dedykowany badaniom nad architekturą 6G. Jego zadaniem jest testowanie integracji sieci naziemnych z infrastrukturą satelitarną, co w przyszłości ma umożliwić stworzenie spójnego, globalnego systemu komunikacji.

A te wypadły imponująco. Udało się osiągnąć zawrotną prędkość pobierania danych – 280 Gb/s. Dla porównania: obecne sieci 5G oferują maksymalnie około 10 Gb/s. Taka szybkość oznacza, że plik o wadze 50 GB można pobrać w około 1,4 sekundy. Nie oszukujmy się jednak – komercyjne uruchomienie 6G pozostaje jednak odległą perspektywą.

Jeśli harmonogram się utrzyma, 6G zadebiutuje komercyjnie około 2030 roku, kończąc tym samym pół wieku rozwoju mobilnych systemów łączności. Od debiutu 1G w Japonii w 1979 roku, przez cyfrowe 2G w Finlandii w 1991 roku, każda kolejna generacja przynosiła większe możliwości. Nadchodzące 6G może jednak po raz pierwszy fundamentalnie zmienić sposób, w jaki ludzie, maszyny i systemy oddziałują na siebie nawzajem – w czasie rzeczywistym i na niespotykaną dotąd skalę. Zaczniemy powoli odchodzić od koncepcji internetu rzeczy (IoT) a wejdziemy w internet agentów (IoA). Znacznie bardziej złożone systemy, mocno oparte na AI.

Zobacz też:
6G –  testy w Japonii zakończyły się niezwykle pomyślnie.
Przeglądarka internetowa za 200$ miesięcznie? Poznajcie Comet.
Nokia tworzy nową sieć 4G… na Księżycu

Oceń ten post