Polska wciąż wybiera płatności bezgotówkowe. Cieszą się w naszym kraju z roku na rok coraz większą popularnością! Znamy nowe statystyki NBP.
Polscy konsumenci pobili kolejny rekord, dokonując aż 2,8 miliarda transakcji kartami w ciągu kwartału. Łączna wartość tych płatności wyniosła 336,2 miliarda złotych. Dominowały transakcje bezgotówkowe – zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych – a niemal wszystkie dostępne na rynku karty (99,3%) umożliwiały płatności zbliżeniowe.
Z każdym miesiącem rośnie liczba punktów, w których można dokonywać płatności kartą. Do końca września 2024 roku funkcjonowało 1,364 miliona terminali POS, co oznacza wzrost o 25,8 tysiąca od czerwca. Również liczba firm akceptujących płatności kartami wzrosła o 2,1 tysiąca, osiągając łącznie 634,4 tysiąca.
Co ciekawe, liczba kart na rynku jednak spadła. Według danych Narodowego Banku Polskiego, w trzecim kwartale 2024 roku (od lipca do września) banki wydały o 200 tysięcy mniej kart w porównaniu z czerwcem. Łącznie w obiegu znajdowało się 45,9 miliona kart. Najczęściej używanym rodzajem kart w Polsce pozostają karty debetowe, których było 39,3 miliona. Stanowią one największą część rynku transakcji płatniczych. Karty kredytowe znalazły się na drugim miejscu z liczbą 5 milionów sztuk. Jak widać nie są nawet odrobinę ta popularne.
Kolejne ważne wydarzenie? Liczba bankomatów na terenie kraju zmalała – we wrześniu było ich 21 160, o 211 mniej niż w czerwcu. To trend wskazujący na odchodzenie od gotówki na rzecz płatności elektronicznych.
Zobacz też:
BLIK trafi do Revoluta dzięki nowej współpracy!
Allegro chce chronić znane marki. Ale nie użytkowników, tyle to nie
Euronet zastawił pułapkę na klientów w swoich bankomatach