Naukowcy analizują wpływ transmisji danych przy użyciu cienkiego, plastikowego polimeru zamiast miedzi. Wnioski? Jak na razie wręcz niewiarygodne! Badania zrealizowane przez Raytheon, Intel, Naval Research Laboratory oraz Office of Naval Research sugerują, że przewody polimerowe o grubości włosa mogą przekazywać informacje 10-krotnie szybciej niż standardowy przewód USB.
Sprawdź: Elektryczny koc grzewczy – jak wybrać?
Obecnie miedź jest preferowanym materiałem do przesyłania danych w kablach. Ale ma też swoje wady, np. wymaga dużej mocy podczas transmisji znaczącej ilości danych. Jak tłumaczą autorzy badania, istnieje zasadniczy kompromis między ilością zużytej energii a szybkością wymiany informacji. A ponieważ transfery danych są coraz gęstsze, dodawanie grubszej miedzi staje się kosztowne. To m.in. jeden z powodów, dlaczego kable nowszych standardów HDMI czy USB są droższe niż te starsze, wolniejsze.
Kiedy jednak naukowcy zdecydowali, że przewody polimerowe zastąpią te z miedzią, okazało się, że plastik spisuje się nadzwyczaj dobrze. Nie tylko jest lżejszy i potencjalnie tańszy niż miedź, ale też bardziej energooszczędny podczas przesyłania dużych ilości danych. Jeśli zaś chodzi o szybkość, rywalizuje tutaj ze światłowodem, a przy tym jest kompatybilny z chipami krzemowymi.
Przewody polimerowe: 105 GB/s zamiast 10 GB/s
Przepustowość plastikowego kabla polimerowego wynosi 105 GB/s. Dla porównania, USB 3.1 SuperSpeed osiąga maksymalnie 10 GB/s.
Poradnik: Szczotka prostująca do włosów
Niektórzy mogą teraz pomyśleć: Po co tworzyć nowe przewody, skoro mamy światłowody? Podczas gdy światłowód, wykorzystując fotony, świetnie nadaje się do szybkiego przesyłania danych przy niewielkiej energii, nie współpracuje tak dobrze z krzemowymi chipami komputerowymi. “Nie ma obecnie sposobu na wydajne generowanie, wzmacnianie lub wykrywanie fotonów w krzemie” – mówi jeden z naukowców.
Przewody polimerowe są więc nie tylko wydajne, ale też współpracują z krzemem, a przy tym mają jeszcze jedną zaletę. Są bardzo, bardzo cienkie. Mają grubość zaledwie 0,4 mm, mniej więcej tyle, ile ludzki włos. Nowa technologia może sprawić, że zarządzanie przewodami stanie się o wiele łatwiejsze.
Póki co nowe przewody są jeszcze w fazie testów. Nie wiemy kiedy nowa technologia stanie się powszechnie dostępna. Jest szansa, że w ciągu kilku lat.
Zobacz też:
Pierwsze kable USB 4.0 trafiają na rynek
Idealnie proste włosy na co dzień i od święta
Źródło: Tom’s Guide.com