• Ostatnia modyfikacja artykułu:2 lata temu

Zgodnie ze statystykami policyjnymi z Wielkiej Brytanii, w czasie lockdownu coraz bardziej popularny staje się tzw. romantyczny scam. W porównaniu z poprzednim rokiem oszustów było ich aż o 20% więcej.

Na czym polega romantyczny scam? Jest to nieco bardziej wyrafinowana wersja tradycyjnego przekrętu nigeryjskiego. Przestępca znajduje swoją ofiarę na serwisie społecznościowym czy portalu randkowym, następnie zdobywa jej zaufanie w celu oszustwa. Szczególnie narażone na tego typu rodzaj scamu są oczywiście osoby samotne.

Najczęściej schemat działania scammerów wygląda w każdym przypadku bardzo podobnie. Wyszukują oni ofiarę z innego kraju i korespondują z nią przez wiele dni. Kiedy niczego nie spodziewająca osoba nie tylko będzie im ufała, a być może nawet się zakocha, zaczną pojawiać się problemy.

Co zamiast WhatsAppa? Polecamy 5 aplikacji

Na przykład bardzo pilna operacja medyczna od której zależy życie i zdrowie, a na którą nie ma pieniędzy, albo problemy prawne generujące wysokie koszty. Zmanipulowana ofiara, zakochana w oszuście, często zgodzi się wtedy pomóc scammerowi finansowo. Jak nietrudno się domyśleć – będzie to ostatni raz, kiedy cokolwiek od niego usłyszy.

Niezwykle popularny motyw to również pokrycie kosztów podróży. Scammer przekonuje wtedy, że chce spotkać się z ofiarą osobiście, ale nie stać go na bilety lotnicze, wizy, opłaty celne i mnóstwo innych rzeczy, które tylko sobie wymyśli.

Oszuści lubią się również podawać za znane osoby. Kto nie marzy przecież o romansie z ulubionym aktorem czy aktorką. Całkiem niedawno zresztą, 35 letnia Polka wpłaciła 45 tysięcy złotych oszustowi udającemu Willa Smitha.

Jak możemy uniknąć tego typu oszustw? Rozwiązanie jest tutaj dużo prostsze niż zabezpieczanie się przed hakerami czy złodziejami tożsamości. Wystarczy nie przelewać nieznajomym pieniędzy przez Internet.

Zobacz też:
Hakerzy opublikowali dane medyczne pacjentów dwóch szpitali
Używasz Slacka na Androidzie? Lepiej zmień hasło
Uwaga: Po szczepionce na Covid-19? Nie wstawiaj swojego selfie do sieci

Źródło: BBC

Oceń ten post