• Ostatnia modyfikacja artykułu:4 lata temu

Francuska firma Scaleway uruchomiła usługę zapewniającą dostęp do Apple Maca mini z układem M1. Co w niej nietypowego? Mac mini znajduje się w chmurze i płacimy za dostęp do niego w ramach usługi abonamentowej.

To pokazuje jak bardzo zmienia się świat technologii, kiedy coraz więcej rozwiązań przenosi się do formy usługi. Możliwe, że za kilka lat nikt z nas nie będzie już kupował komputera, lecz jedynie swojego rodzaju “klienta”, który zapewni dostęp do odpowiedniej mocy obliczeniowej i systemu operacyjnego.

Nowa usługa zapewnia dostęp do mocy obliczeniowej M1 z Maców mini za jedyne 12 centów na godzinę. Jednocześnie firma, która chce skorzystać z usługi, musi wykupić dostęp na co najmniej 24 godz. Wcześniej podobne usługi zapowiedział Amazon w ramach swojej spółki Amazon Web Services. Firma również zaoferuje dostęp do procesorów M1 w formie abonamentu.

TOP 10: Aplikacje na MacBooka – co wybrać?

Jest też firma Macstadium, która już od lat oferuje infrastrukturę opartą na Macach i dostarcza serwery M1 zarówno w Europie, jak i USA. Obrazuje to dość dobrze trend, jakim jest coraz większe zainteresowanie ze strony firm rozwiązaniami opartymi na nowych układach Apple M1.

Kto powinien wypożyczyć Maca?

Scaleway twierdzi, że jej najnowsze rozwiązanie jest przeznaczone dla firm, które chcą tworzyć, testować i wdrażać aplikacje dla urządzeń Apple. Jest to usługa skierowana przede wszystkim do programistów i startupów technologicznych. Będą mogły tworzyć oprogramowanie na platformy Apple’a, bez konieczności kupowania odpowiedniego sprzętu. To znacznie ułatwia rozwijanie software’u, bo dana firma nie musi już kupować często drogich komputerów Apple tylko po to, by tworzyć i testować własne oprogramowanie.

Jak zauważa amerykański Computerworld, niektóre firmy mogą również zdecydować się na nową ofertę, gdy zechcą zapewnić dostęp do środowisk Apple swoim pracownikom zdalnym.

Oferta Scaleaway to dostęp do 8 GB pamięci RAM, dysku SSD 256 GB i oczywiście środowiska Mac mini. Z kolei korzystać możemy z poziomu komputera z Linux, macOS i Windows, używając odpowiedniej aplikacji klienckiej.

Zobacz też:
Apple MacBook M1 z problemami – winą wygaszacz ekranu
Pierwsze testy MacBooka Air M1

Źródło: Computerworld.com

Oceń ten post