Owady stanowią jedno z największych utrapień podczas letnich wieczorów. Nieraz uniemożliwiają one zrelaksowanie się i spędzenie czasu w ogrodzie, na tarasie, czy też balkonie. Ponadto, gdy już przedostaną się do danej przestrzeni, mogą również utrudniać zasypianie, a także wywoływać sporą frustrację.
I choć sposobów na walkę z owadami jest pod dostatkiem, tak w znaczącej większości obejmują one stosowanie poszczególnych środków chemicznych, które to mogą wywierać niebagatelny wpływ zarówno na komfort i samopoczucie, jak i nawet stan zdrowia. Z drugiej strony do dyspozycji są również naturalne rozwiązania w postaci poszczególnych roślin, czy też olejków eterycznych wykazujących właściwości odstraszające, jednak ich skuteczność nieraz pozostawia pewne wątpliwości.
Obecny rynek oferuje przy tym również trzecią opcję, czyli lampy owadobójcze. Tego typu sprzęty sprawdzają się zarówno w domach jednorodzinnych lub na ogródkach działkowych, jak i nawet w mieszkaniach. Ponadto nieraz są one również wykorzystywane w rozmaitych lokalach gastronomicznych. W każdym z tych przypadków okazują się wyjątkowo skuteczne, a przy tym, w odróżnieniu od popularnych środków, nie emitują także uciążliwych zapachów.
Jak więc wybrać odpowiednią lampę owadobójczą? Kiedy warto zainwestować w tego typu urządzenie i jakie będą z tego korzyści? Odpowiedzi na te, a także wiele innych pytań, znajdują się w dalszej części poniższego artykułu.
Zobacz również: Sposoby na komary – jak walczyć z owadami?
Spis treści
Lampy owadobójcze – rodzaje
W obrębie lamp owadobójczych dokonuje się podziałów ze względu na mechanizmy ich działania, a także zalecane zastosowanie. Najpopularniejsze z nich zostały więc opisane w poniższych akapitach.
UV z siatką elektryczną
Takie lampy emitują promienie UV, które skutecznie przyciągają owady. Następnie trafiają one na siatkę pod wysokim napięciem, która skutecznie je niweluje. Może towarzyszyć temu charakterystyczny, stosunkowo nieprzyjemny dźwięk oraz zapach, przez który tego typu urządzenia nie sprawdzą się w przypadku wrażliwszych osób. Lampy z tej kategorii najczęściej wykorzystuje się w przestrzeniach zewnętrznych, a więc w ogrodach, na tarasach, czy też ogródkach działkowych lub w altankach.
Lampa owadobójcza UV z lepką płytką
Podobnie jak powyższe, tego typu lampy wabią owady przy użyciu światła UV, jednak, w odróżnieniu od modeli z siatką elektryczną, posiadają one wymienną, lepką płytkę. W kontakcie z nią owady tracą możliwość ucieczki, a użytkownicy są w stanie wymienić płytkę po jej zapełnieniu. Takie lampy doskonale sprawdzają się przede wszystkim wewnątrz danych pomieszczeń, choć można skorzystać z nich również na balkonie, czy też tarasie, gdzie okażą się równie skuteczne.
UV z wiatrakiem
To lampy, które wabią owady światłem UV, a następnie zasysają je do wewnętrznego pojemnika przy użyciu zamontowanego wentylatora. Są one wykorzystywane zarówno w przestrzeniach wewnętrznych, jak i zewnętrznych, a przy tym cechują się w pełni zadowalającą skutecznością. Ponadto tego typu lampy owadobójcze są również stosunkowo ciche, przez co swoją pracą nie zakłócają codziennych czynności.
Lampa owadobójcza LED
Czyli nowoczesne lampy, które zamiast świetlówek UV wykorzystują LED-owe diody. W zależności od konstrukcji wykorzystuje się je zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Do ich zalet należy zaliczyć przy tym energooszczędną pracę, a także dużą trwałość.
Hybrydowe
Takie lampy łączą w sobie kilka odrębnych technologii w celu zwiększenia efektywności w zwalczaniu owadów. W zależności od specyfikacji wykorzystuje się je w wielu rozmaitych sytuacjach.
Solarna lampa owadobójcza
To lampy dedykowane przede wszystkim do użytku zewnętrznego. Posiadają one specjalne panele, dzięki którym zasila je energia słoneczna. Bardzo często stanowią połączenie klasycznej lampy ogrodowej z funkcją owadobójczą.
Lampa owadobójcza – jak wybrać odpowiednią?
Wybierając lampę owadobójczą należy uwzględnić kilka kluczowych cech oraz najważniejszych parametrów tego typu sprzętów. Dzięki temu możliwe jest bowiem dopasowanie konkretnego modelu tak, aby spełniał on poszczególne wymagania i potrzeby użytkowników. Zalicza się do nich chociażby:
- Typ lampy – nie każdy rodzaj lampy owadobójczej odpowiednio sprawdzi się w danych warunkach. Dlatego też już na samym wstępie należy określić własne wymagania, a także doprecyzować miejsce, w którym docelowo ma znaleźć się wybrane urządzenie.
- Moc promieniowania UV – im wyższy okaże się ten parametr, tym silniejsze jest emitowane światło, co przekłada się bezpośrednio na ilość zwabianych owadów. Lampy owadobójcze najczęściej oferują moc z przedziału od 10 do 40W.
- Zasięg działania – to parametr określany w metrach kwadratowych (m2). Świadczy on przede wszystkim o skuteczności pracy danej lampy, dlatego przed wyborem konkretnego modelu warto upewnić się, że będzie on w pełni wystarczający do całkowitej powierzchni przestrzeni, w której ma się znaleźć.
- Czyszczenie i konserwacja – choć lampy owadobójcze przeważnie okazują się nieskomplikowane w użytkowaniu, tak każda z nich wymaga okresowego czyszczenia w celu utrzymania zadowalającej skuteczności. Zaleca się więc wybierać lampy, które nie sprawiają problemów przy wymianie lub czyszczeniu najważniejszych elementów konstrukcji.
- Źródło zasilania – w obrębie lamp owadobójczych wyróżnia się sprzęty zasilane elektrycznie, solarnie, a także bateryjnie. Należy więc określić własne preferencje oraz możliwości, a następnie wybrać rozwiązanie, które im sprosta.
- Hałas i zapach – lampy owadobójcze niejednokrotnie generują charakterystyczne dźwięki, a przy tym mogą emitować również niezbyt przyjemne zapachy.
- Cena i koszty eksploatacji – nowoczesne lampy owadobójcze często okazują się stosunkowo tanie w użytkowaniu. Przed zakupem danego modelu warto jednak dokonać rozeznania w takich kwestiach, jak chociażby pobór energii elektrycznej, czy też dostępność i ceny wymiennych części.
Czy lampy owadobójcze są bezpieczne dla ludzi?
Wątpliwości dotyczące szkodliwości lamp owadobójczych są związane przede wszystkim z emitowanym światłem. Warto jednak mieć świadomość tego, że aby sprzęty z tej kategorii były dopuszczone na rynek, muszą one spełniać poszczególne wymagania i normy. Dlatego też lampy owadobójcze są bezpieczne dla człowieka, a emitowane przez nie światło nie stanowi zagrożenia, gdyż jego moc nie przekracza odgórnie ustalonych wartości. Co więcej, obecnie tego typu urządzenia bardzo często posiadają specjalne osłony, które dodatkowo ograniczają wydzielanie światła. Nieraz zaznacza się również, że lampy okazują się znacznie lepszym rozwiązaniem niż wykorzystywane powszechnie środki chemiczne do odstraszania owadów.
Kiedy warto kupić lampę owadobójczą?
Lampy owadobójcze to wyjątkowo funkcjonalne i skuteczne w swoim działaniu sprzęty, które doskonale sprawdzają się w wielu rozmaitych sytuacjach. Będzie to więc propozycja dla osób, którym marzy się niezakłócony odpoczynek na świeżym powietrzu podczas letnich miesięcy, kiedy to owady, takie jak chociażby komary, dokładają wszelkich starań, aby uprzykrzać życia ludzi. Tego typu sprzęty sprawdzają się również w rejonach o dużym zagęszczeniu owadów, a więc przede wszystkim w pobliżu lasów, pól i zbiorników wodnych.
Co więcej, lampy owadobójcze skutecznie chronią użytkowników przed rozmaitymi chorobami, które są przenoszone poprzez ukąszenia. Ponadto stanowią również świetne rozwiązanie do lokali gastronomicznych, magazynów, a także zakładów produkcyjnych, gdzie zapobiegają szkodliwemu działaniu poszczególnych insektów.
Z łatwością można więc zauważyć, że lampy owadobójcze mają wszechstronne zastosowanie, a ich zakup niejednokrotnie stanowi strzał w dziesiątkę.
Sprawdź także: Jak zabezpieczyć się przed kleszczami? Skuteczne metody
Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.
#materiałreklamowy