Urządzenia rozruchowe do samochodów, zwane również boosterami lub jump-starterami, swoim wyglądem niejednokrotnie przypominają klasyczne powerbanki. Są to wówczas niewielkie sprzęty, które jednak bardzo często okazują się ratunkiem w jesienne i zimowe dni, gdy samochód odmawia posłuszeństwa. Z pomocą jump-startera możliwe jest bowiem szybkie i bezproblemowe uruchomienie auta przy użyciu odpowiednich przewodów, które należy podpiąć bezpośrednio do akumulatora.
Jak jednak wybrać odpowiedni booster samochodowy? Co czyni tego typu urządzenia przydatnymi? Na jakie parametry warto zwracać uwagę przy zakupie? Odpowiedzi na te, a także wiele innych pytań, znajdują się w dalszej części poniższego artykułu.
Zobacz również: Dobre kamery samochodowe – Ranking wideorejestratorów 2023 [TOP 15]
Spis treści
Jak działa booster rozruchowy?
Jump-startery zdecydowanie nie należą do skomplikowanych urządzeń. Wewnątrz ich pokrywy znajdują się bowiem litowo-polimerowe baterie o dużej pojemności, a sprzęty te oferują wysoką wartość prądu rozruchowego. Boostery posiadają porty wejściowe umożliwiające ich naładowanie, a także wyjściowe, do których podłączane są specjalne kable rozruchowe zakończone żabkami. Zadaniem użytkownika jest więc przede wszystkim naładowanie boostera, a następnie odpowiednie podłączenie żabek do zacisków rozładowanego akumulatora. Niezbędnym jest przy tym zachowanie biegunowości, czyli przyłączenie przewodu dodatniego (przeważnie czerwonego) do plusa, a ujemnego (najczęściej czarnego) do minusa. Zaraz po zamontowaniu przewodów należy podjąć próbę uruchomienia silnika. Przy osiągnięciu pożądanego rezultatu konieczne jest niezwłoczne odłączenie boostera od akumulatora.
Jak wybrać urządzenie rozruchowe do samochodu?
Decydując się na zakup boostera samochodowego należy uwzględnić przede wszystkim własne potrzeby. Sprzęty te mogą bowiem znacznie się od siebie różnić, przez co niektóre z nich przeznaczone są do okazjonalnego użytku przy samochodach osobowych, natomiast inne sprawdzają się w rozmaitych warsztatach i serwisach.
W prywatnym użytku z pewnością warto postawić na kompaktowe jump-startery, które niejako pełnią funkcję specjalnych powerbanków. Są one również przystępne cenowo, a jedno naładowanie umożliwi uruchomienie samochodu nawet kilkukrotnie.
Jeśli jednak urządzenie rozruchowe ma być wykorzystywane w warsztacie, lepszym wyborem mogą okazać się boostery o większej pojemności. Tego typu sprzęty przeważnie cechują się również sporymi rozmiarami i zwiększoną wagą, przez co ich przenoszenie lub transportowanie nieraz okazuje się problematyczne. Mogą one jednak być wyposażone w pewne udogodnienia, w tym chociażby prostownik lub kompresor. Wówczas, oprócz awaryjnego uruchomienia auta, boostery umożliwiają także podładowanie akumulatora oraz ewentualne dopompowanie opon.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Wybierając booster warto uwzględnić kilka kluczowych parametrów, wśród których zaznacza się przede wszystkim:
- Wartość prądu rozruchowego – jest ona wyrażana w amperach (A), przy czym powinna być dopasowana odpowiednio do mocy danego silnika samochodowego. Zbyt mała wartość tego parametru może bowiem sprawić, że booster nie poradzi sobie z uruchomieniem samochodu. Dotyczy to w szczególności diesla, gdyż tego typu silniki potrzebują jednorazowo znacznie więcej prądu niż warianty benzynowe.
- Pojemność baterii – w tym przypadku zasada jest powszechnie znana, gdyż im większa pojemność, tym lepiej. Boostery o większej wartości tego parametru będą w stanie uruchomić więcej samochodów lub posłużą do odpalenia tego samego auta wielokrotnie bez konieczności ponownego uzupełniania baterii.
- Dodatkowe funkcje – wiele boosterów może również odgrywać rolę standardowych powerbanków, którymi podładujemy telefon lub inne urządzenie, przez co doskonale sprawdzają się przy okazji rozmaitych wyjazdów. Ponadto niektóre z nich oferują także funkcję wspomnianego już kompresora lub prostownika, co jednak dotyczy przede wszystkim nieco bardziej zaawansowanych jump-starterów, które jednocześnie cechują się wyższą ceną.
Jaki booster samochodowy wybrać? Ranking [TOP 3]
Booster 70mai Jump Starter Midrive PS01
Urządzenie rozruchowe 70mai Midrive PS01 to z pewnością jeden z najlepszych sprzętów z tej kategorii. Model ten cechuje się pojemnością baterii na poziomie aż 11 100 mAh oraz wartością prądu rozruchowego wynoszącą 600 A. Dzięki temu booster jest w stanie uruchomić pojazdy benzynowe z silnikami o pojemności do 4 litrów lub z silnikami diesla o pojemności do 2 litrów. Jump-starter 70mai Midrive PS01 poradzi sobie także z rozmaitymi motocyklami, quadami, czy skuterami.
Co więcej, produkt ten sprawdza się również w roli klasycznego powerbanka, a dodatkowym atutem okazuje się latarka LED z trzeba trybami świecenia. Dzięki temu urządzenie to odnajdzie się w wielu rozmaitych sytuacjach, w tym chociażby przy okazji rozmaitych podróży lub biwaków.
Sprzęt został wyposażony w szereg zabezpieczeń, dzięki którym użytkownicy nie muszą martwić się o uszkodzenie zarówno samego boostera, jak i samochodowego akumulatora.
W zestawie znajdują się również wszelkie niezbędne akcesoria, czyli:
- Kable rozruchowe i zaciski z zabezpieczeniem przed odwrotną polaryzacją, zwarciem oraz przeciążeniem;
- Przewód USB-A – USB-C do ładowania Jump Startera;
- Etui do przechowywania i transportowania sprzętu.
Urządzenie rozruchowe Noco Gb40 Start Boost Top
Booster Noco Gb40 to niezwykle wydajne, a przy tym również niezawodne urządzenie umożliwiające szybki i bezproblemowy rozruch niemal każdego samochodu. Model ten cechuje się wartością prądu rozruchowego na poziomie aż 1000 A, przez co sprawdzi się zarówno wśród posiadaczy silników benzynowych, jak i diesla.
Produkt jest łatwy w obsłudze, a producent zaznacza, że w pełni naładowany booster będzie w stanie awaryjnie uruchomić pojazd nawet 20 razy bez konieczności uzupełnienia baterii. Co więcej, model ten posiada wszelkie niezbędne zabezpieczenia, w tym chociażby przed odwrotną polaryzacją oraz przeciwko powstawaniu iskier.
Dodatkowym atutem urządzenia rozruchowego Noco Gb40 jest wskaźnik naładowania, a także latarka świecąca w 7 trybach (w tym SOS). Sprzęt ten cechuje się również kompaktową budową, a w zestawie znajdują się wszelkie niezbędne akcesoria, do których należy zaliczyć:
- Przewód USB;
- Ładowarkę sieciową;
- Wtyk gniazda zapalniczki;
- Woreczek ochronny do przechowywania boostera.
Booster Yato YT-83080
Model Yato YT-83080 to wielofunkcyjne, a zarazem wygodne i kompaktowe urządzenie, które umożliwia łatwy rozruch samochodu lub innego pojazdu, a jednocześnie pełni funkcję praktycznego powerbanka. Ponadto sprzęt ten został również wyposażony w latarkę z rozmaitymi trybami świecenia, w tym także SOS.
Urządzenie cechuje się pojemnością baterii na poziomie 7500 mAh. Wartość prądu rozruchowego wynosi natomiast 400 A, przez co booster marki Yato polecany jest przede wszystkim posiadaczom samochodów z silnikami benzynowymi. Sprzęt ten może bowiem nie poradzić sobie z dużymi silnikami diesla, gdyż bardzo często wymagają one większych ilości prądu do awaryjnego uruchomienia.
W zestawie, oprócz samego boostera, znajdują się również takie akcesoria, jak:
- Ładowarka sieciowa;
- Ładowarka samochodowa;
- Przewody zasilające USB;
- Klemy do rozruchu silników.
Warto jednocześnie zwrócić uwagę na stosunkowo niską i przystępną cenę jump-startera Yato YT-83080 oraz fakt, iż model ten cieszy się wieloma pozytywnymi opiniami użytkowników.
Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.
#materiałreklamowy