Macie już dosyć Worda i potrzebujecie zmian? Podpowiadamy jaki edytor tekstu warto wybrać!
Spis treści
Wybieramy 10 najlepszych edytorów tekstu
Pisanie tekstu na komputerze wydaje się jedną z najbardziej oczywistych i prostych czynności. Dobry program to jednak dalej narzędzie, którym koniecznie powinniśmy się zainteresować. To właśnie od niego będzie zależeć komfort naszej pracy i często również jej jakość.
Wybierając edytor tekstu powinniśmy skupić się przede wszystkim na tym, co takiego zamierzamy pisać. Niektóre rozwiązania są wręcz rewelacyjne do dłuższych tekstów, a nawet książek. Inne z kolei nie mają sobie równych przy krótszych formach. Zupełnie osobną kategorią będą natomiast programy do pisania nadające się dla programistów. Ciężko znaleźć rozwiązanie idealne dla każdego.
W tym rankingu przedstawimy wam zarówno najlepsze darmowe programy do pisania jak i płatne rozwiązania. Sami zdecydujcie, które z nich będzie dla was najlepsze!
Zobacz: Czyszczenie komputera – 10 najlepszych programów
Płatny edytor tekstu – który warto wykorzystać?
Microsoft Word
Umówmy się, nie da się stworzyć rankingu programów do pisania nie uwzględniając w nim programu Microsoft Word. Nie wiemy jednak, czy jest sens zbyt długo się o nim rozpisywać – istnieje szansa granicząca z pewnością, że korzystaliście z niego już wielokrotnie a być może macie go nawet na swoim komputerze.
Największe zalety Worda? Zdecydowanie autokorekta na bardzo wysokim poziomie. Mało który program może pochwalić się aż tak dobrym wykrywaniem błędów. Oprócz tego, warto również zwrócić uwagę, że bardzo łatwo uzyskamy pomoc techniczną do niemal każdego problemu – użytkowników na całym świecie jest zwyczajnie mnóstwo.
Atlantis Word Processor
Atlantis Word Processor to nieprawdopodobnie wręcz rozbudowany edytor tekstu idealnie nadający się do pracy z długimi materiałami. Pod kątem podstawowej funkcjonalności nie odstaje on ani trochę od Worda. Jego siłą są natomiast szablony, pozwalające nam na bardzo wygodne pisanie książek, felietonów czy długich artykułów.
Bardzo korzystnie wypada również interfejs użytkownika. Możemy go dowolnie modyfikować, dzięki czemu będziemy mieli zawsze pod ręką najczęściej używane funkcje. Atlantis obsługuje wszystkie dostępne formaty tekstu i pozwala na importowanie grafik i gifów. Za pełną wersję musimy zapłacić jednorazowo 35 dolarów.
Sprawdź: Portfel kryptowalut – co warto wybrać i dlaczego?
Advanced Diary
Advanced Diary zdecydowanie nie jest programem, który warto polecić każdemu użytkownikowi. Nie ma sobie jednak równych w kwestii prowadzenia pamiętników, dzienników czy codziennych raportów. W menu możemy stworzyć coś w rodzaju spisu treści, który umożliwi nam przeglądanie wpisów z każdego dnia.
Advanced Diary to edytor tekstu, który pokochają chociażby trenerzy personalni, dietetycy, pacjenci muszący monitorować codzienne pomiary czy po prostu kreatywne osoby prowadzące dziennik. Niestety, same możliwości edycji i formatowania są nieco uboższe niż u konkurencji.
Byword
Byword to edytor tekstu przeznaczony tylko i wyłącznie ma komputery MacBook, iPhone i iPady. To idealny wybór dla wszystkich pracujących ze stronami internetowymi czy blogami. Jest w pełni zintegrowany z WordPressem, Bloggerem, Evernote i Tumblrem – możemy publikować wpisy bezpośrednio z programu.
Byword świetnie pomaga nam kontrolować długość akapitów i zwraca uwagę na czytelność na urządzeniach mobilnych. To świetne i w dodatku naprawdę niedrogie narzędzie. Kosztuje tylko 11 dolarów, a licencja jest dożywotnia. Jeśli macie MacBooka to nie zastanawiajcie się nawet sekundy dłużej.
Sublime Text
Sublime Text to prawdopodobnie najbardziej zaawansowane narzędzie w tym rankingu. Jeśli piszecie tylko i wyłącznie proste teksty, to raczej nie będziecie nim zainteresowani. Jeśli natomiast zdarza wam się napisać kawałek kodu, to będzie to po prostu doskonały wybór.
Na samym początku ustalmy jednak jedno. Pomimo bardzo podobnego wyglądu, Sublite Text to tylko wyłącznie edytor tekstu, a nie IDE. W środku znajdziemy jednak mechanizmy kodowania składni najpopularniejszych języków programowania, możliwość pisania własnych makr i rewelacyjny interfejs użytkownika.
Zobacz: Darmowy antywirus – najlepsze programy
Darmowy edytor tekstu – który warto wykorzystać?
Dokumenty Google
Dokumenty Google to prawdopodobnie drugi najczęściej używany na świecie edytor tekstu. Nic zresztą dziwnego – jest całkowicie darmowy i działa w chmurze z poziomu przeglądarki. Oczywiście, jest też dostępny w formie aplikacji na Androida i iOS.
Pod kątem samej edycji tekstu nie jest to wcale najbardziej rozbudowane narzędzie. Znajdziemy tu znacznie mniej możliwości formatowania niż w Wordzie. Cały atut tkwi w dostępności – nasze dokumenty mamy pod ręką wszędzie tam, gdzie mamy Internet.
Focus Writer
Focus Writer to darmowy edytor tekstu przeznaczony dla kreatywnych osób ceniących sobie minimalizm. Największy atut? Niesamowicie przejrzysty i czytelny interfejs użytkownika. Nic nie będzie odwracało naszej uwagi od pisania. Niestety kryją się za tym też pewne minusy – mamy tutaj bardzo mało opcji na formatowanie tekstu. Bardzo ciekawym dodatkiem są efekty dźwiękowe – możemy włączyć sobie dźwięk klikającej maszyny do pisania.
Jeśli pracujecie akurat nad własną książką, to Focus Writer będzie idealnym wyborem. Możemy za jego pomocą ustalić sobie dzienne cele, dzięki którym będziemy wiedzieć, jak dużo musimy jeszcze napisać.
Notepad++
Jak sama nazwa wskazuje, Notepad++ to po prostu bardzo mocno ulepszony Notatnik znany z Windowsa. Niech was to jednak ani na moment nie zwiedzie – to bardzo potężny edytor tekstu doskonale nadający się do pracy z kodem, plikami csv czy nawet dłuższymi tekstami.
Nie mamy tutaj żadnych możliwości formatowania tekstu. Otrzymamy za to możliwość pisania makr, sprawdzenia składni kodu czy nawet edycję tekstu za pomocą wyrażeń regularnych. To świetne narzędzie idealnie uzupełniające czasami nawet Excela!
Sprawdź: Program do skanowania – ranking
AbiWord
Gdybyśmy mieli opisać AbiWord trzema słowami to napisalibyśmy po prostu „Darmowy klon Worda”. I tak naprawdę powinno wam to w zupełności wystarczyć zarówno za opis jak i za rekomendację. Znajdziemy tutaj wszystko, czego może potrzebować przeciętny użytkownik podczas pracy z tekstem. Jest przyjazny interfejs, jest sporo możliwości formatowania tekstu i oczywiście jest też dobra autokorekta.
Jak na darmowy produkt, AbiWord jest niezwykle funkcjonalnym i przydatnym narzędziem. W dodatku możemy swobodnie rozszerzać jego funkcjonalność za pomocą wielu dodatkowych pluginów. Oczywiście, w większości są również w 100% darmowe.
Cold Turkey Writer
Nie możecie skupić się na pracy magisterskiej? Gonią was deadline’y, ale wciąż słyszycie powiadomienia z Facebooka? Koniecznie sprawdźcie Cold Turkey Writer. To dość prosty darmowy edytor tekstu mający jedną gigantyczną zaletę – nie pozwala nam na przełączenie zakładki przez określony przez nas czas. Nie zadziała nawet ALT+F4 ani ALT+Tab.
Cold Turkey Writer to świetne narzędzie dla wszystkich, mających problemy ze skupieniem. Bardzo łatwo pozwoli nam narzucić sobie reżim pracy i naprawdę skończyć zadania w terminie. Opcji formatowania tekstu nie ma tutaj jednak zbyt wiele.
Najlepszy program pisania i edycji tekstu – podsumowanie
To jaki program do pisania będzie dla nas idealny zależy tylko i wyłącznie od naszych potrzeb. Jeśli poszukujecie po prostu dobrej alternatywy dla Worda to z całej tej listy najbardziej polecamy AbiWord. Cała reszta opisanych tutaj programów ma jednak inne zalety, zależne od specyficznych scenariuszy.
Sprawdź też:
Jak podłączyć komputer stacjonarny do telewizora? Wszystkie sposoby
Zasilacz awaryjny (UPS) – jak działa i jak wybrać właściwy model?