Przeglądarka na Androida to kluczowa aplikacja na każdym smartfonie. Dowiedz się kiedy warto wymienić domyślnego Chrome’a.
Google Chrome to domyślna przeglądarka na Androida. A wiemy przecież, że to także najpopularniejsza i jedna z najlepszych przeglądarek na świecie, prawda? Dlaczego więc ktoś miałby ją zmieniać?
Ranking: Smart Home
Chrome oferuje łatwą synchronizację danych z wersjami komputerowymi i mobilnymi. Ma też funkcję bezpiecznego przechowywania danych, takich jak płatności online, czy blokowanie wyskakujących okienek i złośliwych reklam. Na rynku znajdziesz jednak również inne narzędzia, które są naprawdę świetne. I często oferują funkcje, jakich nie znajdziemy w Chromie. Z tego powodu warto rozważyć przesiadkę z Chrome’a na coś innego. Okazuje się bowiem, że dobra przeglądarka na Androida wcale nie musi pochodzić od tego samego producenta, który stworzył sam system.
Spis treści
Przeglądarka na Androida – czy powinieneś wymienić Chrome’a?
Dla większości ludzi najlepszą przeglądarką będzie ta, która jest już preinstalowana na telefonie. Użytkownicy zwykle nie mają problemów z Chrome’em i lubią tę przeglądarkę. Często też dobrze znają ją z Windows.
Jeśli jesteś jedną z tych osób, pozostań przy Chromie. Zdajemy sobie sprawę, że mnóstwo użytkowników nawet nie pomyśli, że istnieje możliwość zmiany przeglądarki na inną.
Zmianę Chrome’a na coś innego polecamy przede wszystkim użytkownikom bardziej wymagającym. A także entuzjastom, którzy lubią testować różne opcje i mają otwarty umysł na nowości. Poza tym, jeśli na komputerze używasz innego narzędzia, np. Opery lub Brave, zechcesz zainstalować tego typu aplikację również na smartfonie. Umożliwi to wygodne synchronizowane danych, co z pewnością docenisz.
Kolejna ważna rzecz: rozważ prywatność danych i blokowanie reklam. Wiele popularnych przeglądarek oferują różne opcje w tym zakresie, ale aby uzyskać lepszą prywatność, prawdopodobnie zechcesz korzystać z aplikacji, która została do tego stworzona od podstaw. A taką przeglądarką, zapewniamy, nie jest Chrome.
Przeglądarka na Androida – co polecamy?
Jest co najmniej kilka świetnych przeglądarek, które polecamy z czystym sumieniem. Kolejność przypadkowa:
1. Brave
Brave stosuje silne blokowanie reklam, również w wersji mobilnej. Ma tego typu funkcje domyślnie włączone. Zapewnia przy tym możliwość płacenia witrynom za ich zawartość przy pomocy systemu Basic Attention Token (BAT), a domyślą wyszukiwarką była przez długi czas dbająca o prywatność DuckDuckGo. W czerwcu Brave wprowadziła jednak własną wyszukiwarkę – jest obecnie w wersji beta. Jak pewnie się domyślasz, jest to wyszukiwarka nastawiona na prywatność i poszanowanie twojej tożsamości online.
Sama przeglądarka ma świetne funkcje i dobrze działa na różnych urządzeniach. Pozwala też na wiele ustawień, np. możesz stosować różne preferowane wyszukiwarki na kartach standardowych i prywatnych.
Jak przekonuje Brave, przeglądarka jest szybsza niż Chrome, zapewnia domyślnie lepszą prywatność niż Firefox, a na smartfonie zużywa o ok. 35% mniej baterii niż inne aplikacje. Głównie dlatego, że nie śledzi cię tak, jak inne narzędzia.
Jeśli nie jesteś na stałe związany z Chrome czy inną bardzo popularną przeglądarką, wypróbuj Brave. Obecnie to ciągle relatywnie mało znana aplikacja, ale korzysta z niej już wiele milionów ludzi na całym świecie. Zdecydowanie warto dać jej szansę.
Sprawdź: Brave.com
2. Vivaldi
Vivaldi to kolejny świetny projekt i przeglądarka, którą w miarę regularnie opisujemy na łamach Testorii.
Przeglądarka zyskuje dużą popularność przede wszystkim na komputerach, ponieważ ma wiele ciekawych i unikalnych funkcji. Nie oznacza to jednak, że nie ma jej na Androida. W wersji mobilnej zyskujemy ciekawie zaprojektowany widok główny, który pozwala na szybkie uruchamianie poszczególnych zakładek.
Kiedy pobierzesz Vivaldiego na Androida, od razu zauważysz, że to ciekawa aplikacja, z atrakcyjnym widokiem głównym i szybką opcją do uruchamiania zakładek. W momencie, gdy zaczniesz wyszukiwać treści online, możesz łatwo dodawać do nich Notatki z tekstem, przechwytywać zrzuty ekranowe czy nawet korzystać z opcji klonowania. Ta ostatnia wyświetla duplikat bieżącej karty, aby uniknąć jej ewentualnej utraty, gdy np. dana strona ją usunie. Do tego przeglądarka ma wbudowany czytnik kodów QR, więc nie musisz używać odrębnego narzędzia czy nawet telefonu, aby skanować kody wyświetlane na stronach.
Aplikacja jest również bezpieczna i wydajna, niemniej brakuje jej obsługi rozszerzeń oraz bardziej zaawansowanych opcji blokowania reklam. Ciągle to jednak świetne narzędzie, które zdecydowanie polecamy.
Sprawdź: Vivaldi.com/pl/
3. Microsoft Edge
Edge to świetna przeglądarka i daleko jej do tego, co oferował Internet Explorer. Microsoft wziął sobie do serca krytykę użytkowników i opracował naprawdę bardzo, bardzo dobrą aplikację do przeglądania sieci.
Narzędzia: Skracanie linków
Po pierwsze, Edge opiera się na silniku open-source Chromium, na którym opiera się m.in. Chrome. Po drugie, bardzo mocną stroną jest synchronizacja Edge’a z kontem Microsoftu. Oznacza to wygodną współpracę z narzędziami Microsoftu, a chyba nikomu nie trzeba przedstawiać Office’a czy Teamsów, prawda? Microsoft dąży do ujednoliconego doświadczenia online, a wraz z Windows 11 właśnie to uda mu się osiągnąć.
Edge nie obsługuje rozszerzeń, ale sama aplikacja ma w sobie mnóstwo funkcji. Oferuje blokowanie reklam, usługi tłumaczenia na żywo, menedżera haseł, czy sprawdzania cen. Jest nawet funkcja o nazwie NewsGuard, która ocenia witryny na podstawie “dziennikarskich standardów wiarygodności i przejrzystości”. To przydatne dla osób, które obawiają się dezinformacji i fake newsów.
Doceniamy również funkcję “czytelnika”, która zapewnia dostęp do całej witryny, a nie tylko skróconej strony do samego tekstu. Pamiętaj też, że możesz łatwo zmienić domyślną wyszukiwarkę i nie musisz polegać na Bingu, jeśli wolisz Google.
Sprawdź: Microsoft.com/pl-pl/edge
4. DuckDuckGo Privacy Browser
DuckDuckGo to coraz potężniejsza marka, doceniana przez wielu internautów. Aplikacja koncentruje się na prywatności. Nie ma więc żadnych elementów śledzących, czy też innych plików stron trzecich, które chcą monitorować twoją aktywność online. A po co? Po to, by wyświetlać ci później lepiej dopasowane reklamy.
DuckDuckGo wykorzystuje szyfrowanie oraz nie zgłasza twojej aktywności z powrotem do wyszukiwarki. Swoją drogą, wyszukiwarką jest tutaj oczywiście DuckDuckGo. Narzędzie zapewnia więc świetną prywatność, choć dodajmy, że nie jest to serwer VPN. Jeśli chcesz zabezpieczyć swoją aktywność nawet przed dostawcą internetu i samą siecią Wi-Fi, z której korzystasz (np. publiczna sieć w restauracji), będziesz potrzebował VPN-a.
Z funkcji, które warto wymienić, na pewno jest także możliwość blokowania dostępu do przeglądarki. Możesz zabezpieczyć ją za pomocą Touch ID lub Face ID, lub innego mechanizmu. Obsługiwane są również preferencje GPC (Global Privacy Control), dzięki którym masz tzw. automatyczne wyrażanie swoich praw do rezygnacji. Dzięki temu strony internetowe nie będą sprzedawać ani udostępniać twoich danych osobowych zgodnie z ramami prawnymi (np. CCPA, RODO) w różnych stanach lub krajach.
Sprawdź: Duckduckgo.com/app
5. Opera
Na koniec polecamy jeszcze Operę. To bardzo dopracowana aplikacja, która ma m.in. tryb oszczędzania danych. Kompresuje on filmy i strony www, co przydaje się wtedy, gdy korzystasz z 3G/4G/5G i masz limit transferu. Wielu operatorów ciągle nie jest w stanie zapewnić nielimitowanego transferu (nie dlatego, że nie może – po prostu nie chce), więc taka funkcja okazuje się przydatna.
Opera oferuje również wbudowaną darmową funkcję VPN. Zapewnia wirtualny adres IP, co poprawia prywatność i bezpieczeństwo. Ważne tylko, aby pamiętać, że to VPN działający tylko w przeglądarce. Jeśli potrzebny ci VPN dla innych aplikacji łączących się z siecią, będziesz potrzebował dedykowanego VPN-a.
TOP 5: Drukarki do zdjęć
Oprócz tego Opera ma też aplikacje Opera Touch (do obsługi dotykowej, jedną ręką), jak i Operę Mini (duże nastawienie na kompresję danych i oszczędzanie energii). Plus, jest też Opera GX dla graczy – również tych mobilnych.
Sprawdź: Opera.com/pl