Drukarki do zdjęć oferują obecnie szeroką funkcjonalność. Jak kupić model, który spełni nasze potrzeby? Sprawdź, co polecamy.

Wybór odpowiedniej drukarki fotograficznej w dużej mierzy zależy od tego, na jakich zdjęciach (rozmiar) nam zależy. Do tego ważnym aspektem jest to, czy drukarka ma być przenośna. Na rynku znajdziesz bowiem różne drukarki do zdjęć – od takich przenośnych i współpracujących ze smartfonami, po rozbudowane, stacjonarne drukarki wielofunkcyjne. Te ostatnie oferują nie tylko drukowanie zdjęć, ale także skanowanie, drukowanie i kopiowanie dokumentów.

Drukarki atramentowe, które drukują też zdjęcia, zwykle wykorzystują całe strony, podczas gdy drukarki przeznaczone do zdjęć mogą być ograniczone do formatu 4 x 6 lub mniejszych wydruków. Jeśli zaś zależy ci na wydrukach o dużych rozmiarach, niewielkie i przenośne drukarki nie poradzą sobie z tym zadaniem i wtedy konieczna okaże się drukarka stacjonarna.

Drukarki do zdjęć - najlepsze modele. TOP 5

Wiele osób doceni z pewnością drukarkę przenośną. Wynika to z tego, że lubią one drukować zdjęcia spontanicznie, w trakcie przebywania na wakacjach. Wyobraź sobie, że jedziesz na urlop, robisz tam zdjęcia, i tego samego dnia drukujesz te najlepsze w pokoju hotelowym, by obejrzeć je z rodziną i bliskimi. W ten sposób w trakcie pobytu tworzysz swój nowy album. Po powrocie masz już gotowe, wybrane zdjęcia. W przeciwnym razie musiałbyś gromadzić wszystkie fotki w pamięci telefonu czy aparatu, by potem oglądać wszystkie (często kilkaset lub więcej) zdjęć po powrocie z urlopu, kiedy nie masz na to czasu, bo trzeba wrócić do pracy i zająć się innymi obowiązkami. To właśnie z myślą o takim scenariuszu powstały przenośne drukarki do zdjęć.

Ze względu na to, że rynek jest bardzo duży, a ceny drukarek mogą być relatywnie niskie lub bardzo wysokie, trudno dokonać dobrego wyboru. Wybraliśmy jednak kilka modeli, które zdecydowanie zasługują na uwagę.

Drukarki do zdjęć – polecane modele

Polecamy drukarki z różnych segmentów, dlatego poniższa kolejność jest przypadkowa. Wszystkie urządzenia z naszego TOP 5 zasługują na uwagę i zdecydowanie warto je kupić.

1. Canon Pixma TS5351 – drukowanie, skanowanie i kopiowanie w cenie 500 zł

Canon Pixma TS5351 - drukowanie, skanowanie i kopiowanie w cenie 500 zł

Zgrabna drukarka typu 3-w-jednym. Zapewnia praktycznie wszystkie funkcje, jakich potrzebuje przeciętny użytkownik. Drukuje, skanuje, kopiuje – i wszystko oczywiście w kolorze. Jest również tryb automatycznego dupleksu (druk dwustronny), więc nie marnujesz papieru. No i obsługa Wi-Fi oraz Bluetooth, co zapewnia łatwą, wygodną współpracę z laptopami i smartfonami.

Pixma TS5351 drukuje na szerokiej gamie nośników, ale maks. do formatu A4. Wymagający użytkownicy mogą pokusić się o zakup papieru fotograficznego Canona, a nawet drukować naszywki do naprasowywania na tkaniny. To zdecydowanie bardzo kompleksowe urządzenie, które oferuje też miejsce na 100 arkuszy A4.

Nie jest to najtańsza drukarka na rynku, niemniej zapewnia wysoką jakość i szeroką funkcjonalność. To dlatego zasługuje na rekomendację.

Cena: ok. 500 zł

2. Polaroid Hi-Print Pocket Printer – poręczna drukarka do mini zdjęć

Polaroid Hi-Print Pocket Printer - poręczna drukarka do mini zdjęć

Kieszonkowa drukarka fotograficzna Polaroid to jedna z najciekawszych w zestawieniu. Powód? To tzw. drukarka natychmiastowa (instant print), która drukuje z telefonu. Biorąc pod uwagę ogromną konkurencję ze strony Canon, FUjifilm, HP, Kodak i innych, Hi-Print wyróżnia się korzystaniem z technologii druku termosublimacyjnego. Zapewnia przez to bardziej żywe obrazy niż to, co oferuje Zero Ink (Zink), czyli rozwiązanie stosowane przez większość drukarek kieszonkowych.

Sprawdź: Test szybkiego pisania

Wydruki z Hi-Print wyglądają doskonale, jak na tak małe urządzenie. Problem stanowią jednak dość kosztowne materiały eksploatacyjne – koszt jednego zdjęcia jest wysoki, a same materiały pozostawiają dużo więcej odpadów opakowaniowych. Jest to więc sprzęt dla wymagających, którym zależy przede wszystkim na jakości wydruków, a cała reszta nie ma większego znaczenia.

Sama drukarka spisuje się świetnie, ma wygodną i pełną funkcji aplikację mobilną. Do tego jest porządnie wykonana i atrakcyjna. Ale uwaga – współpracuje tylko ze smartfonami. Nie można wydrukować z niej zdjęć, które mamy na komputerze (musimy je wysłać na telefon).

Cena: ok. 350 zł

3. Canon Pixma TR150 – najlepsza drukarka przenośna

Canon Pixma TR150 - najlepsza drukarka przenośna

W przypadku tej drukarki po prostu nie ma na co narzekać, poza ceną. To przenośna drukarka atramentowa, która jest wystarczająco mała, by nosić ją w plecaku. Z drugiej strony jest na tyle duża, że wydrukujemy za jej pomocą w zasadzie wszystko – od zdjęć 4 x 6, do dokumentów 8,5 x 11. Ponadto jakość wydruków jest bardzo przyzwoita, a sama drukarka pracuje też wystarczająco szybko.

TR150 wykorzystuje system dwóch wkładów atramentowych i nadaje się do różnych zastosowań. Canon opisuje ją m.in. jako przydatną drukarkę dla firm i osób, które często podróżują, niemniej jej bardzo mocną stroną jest także drukowanie zdjęć.

Zdjęcia wysokiej jakości są tutaj drukowane szybciej i w lepszej jakości, niż w innych drukarkach przenośnych z tego przedziału cenowego. Kolory i szczegóły są tu naprawdę doskonałe!

Dodatkowym atutem drukarki jest to, że współpracuje z asystentami głosowymi Amazon Alexa i Google Assistant. Doceniamy ją jednak przede wszystkim na niskie koszty atramentu i świetnej jakości zdjęcia.

Cena: ok. 1100 zł

4. Kodak Smile Instant Printer – mała rzecz, a cieszy

Kodak Smile Instant Printer - mała rzecz, a cieszy

Drukarka dla osób, które mogą zrezygnować nieco z jakości zdjęć, za to cenią sobie wygodę i łatwość użytkowania. Kodak Smile to świetny sprzęt na potrzeby robienia odbitek w podróży – możemy drukować w zasadzie wszędzie, jeśli tylko mamy telefon i papier.

Ranking: Portfel kryptowalut

Drukarka wykorzystuje Bluetooth, więc współpracuje niemal z każdym urządzeniem mobilnym. Obsługiwane są zarówno telefony z Androidem, jak i iOS (iPhone). Sama drukarka korzysta z technologii Zero Ink, co oznacza, że nie wymaga tuszu ani tonera. Ot, wkładamy papier cynkowy, przesyłamy zdjęcie przez Bluetooth i drukujemy kolorowe i niezłej jakości fotki. Do tego istnieje opcja drukowania na podkładzie samoprzylepnym (naklejki). Takie wydruki mogą być również wodoodporne.

Kodak dołącza do aparatu aplikację Kodak Smile, która pozwala na edytowanie zdjęć i dodawanie zabawnych efektów oraz filtrów.

Cena: ok. 480 zł

5. Epson Expression Photo HD XP-15000 – dla profesjonalisty

Epson Expression Photo HD XP-15000 - dla profesjonalisty

Dobra alternatywa dla profesjonalnych drukarek fotograficznych, które są dużo droższe. Zwykle, aby uzyskać wielkoformatowe wydruki, musimy kupić droższy sprzęt lub udać się do firmy, która oferuję usługę takich wydruków.

Photo HX XP-15000 umożliwia drukowanie w formacie od 4 x 6 do 13 x 19 cali, a także wykorzystuje nowe atramenty Claria Photo HD. Zapewnia świetnej jakości zdjęcia i jak na taki sprzęt jest dość mała i lekka. Wadą jest natomiast praca samej drukarki – jest relatywnie wolna, zdecydowanie wolniejsza niż konkurencja.

Jeśli zaczynasz już drukować zdjęcia dla klientów i na sprzedaż, ale dopiero zaczynasz i nie masz jeszcze rozwiniętego biznesu, wybierz ten model. Zapewnia wystarczająco dobrą jakość, a nie wymaga bardzo dużych nakładów finansowych. To dobry punkt wyjścia dla początkujących i profesjonalnych fotografów.

Cena: ok. 1800 zł