• Ostatnia modyfikacja artykułu:7 dni temu

Wikipedia staje przed nowym wyzwaniem – treściami generowanymi przez AI, które coraz częściej pojawiają się na jej stronach.

Wikipedia to chyba największy symbol całego internetu i również największy darmowy, kolektywny projekt internautów. Tymczasem, od pewnego czasu zalewa go fala bezwartościowych treści tworzonych przez AI. Na Wikipedii utworzono specjalną grupę zadaniową o nazwie WikiProject AI Cleanup. Jej celem jest identyfikowanie i usuwanie nieprawdziwych lub zmanipulowanych informacji generowanych przez narzędzia AI, takie jak ChatGPT. Grupa ta powstała, gdy wolontariusze zaczęli dostrzegać „nienaturalny styl pisania”, który zdradzał, że pochodzi z generatorów tekstów.

Sprawdź: Prompt engineering – co to jest?

Jednym z najbardziej rażących przykładów była zmyślona historia o twierdzy “Amberlisihar”, której nieistniejący zabytek został szczegółowo opisany w artykule na ponad 2000 słów. Choć tekst wydawał się autentyczny, w rzeczywistości był całkowicie fikcyjny, zakotwiczony jedynie w niektórych prawdziwych, choć marginalnych, szczegółach historycznych. Przypomina to mistyfikację z ulicą (Henryka) Batuty, tyle że nieco gorzej zrobioną i sygnalizującą poważniejszy problem niż sprytnego żartownisia.

Innym problemem jest fakt, że AI nie zawsze tworzy całkowicie fałszywe artykuły. Czasami treści są dodawane do istniejących artykułów, co dodatkowo utrudnia ich wykrycie. A warto pamiętać, że AI regularnie popełnia błędy i absolutnie nie rozumie o czym pisze. Nie ma problemu chociażby z dodaniem informacji o krabie w artykule o chrząszczu.

Wikipedia stoi teraz przed trudnym zadaniem. Miejmy nadzieję, że AI nie zniszczy największego dorobku internatów i jednej z ważniejszych stron internetowych na świecie.

Zobacz też:
Stack Overflow sprzedaje odpowiedzi użytkowników do ChatuGPT
Wikipedia zaatakowana przez Elona Muska – czy słusznie?
Google ma problem – na horyzoncie pojawia się konkurencja

Oceń ten post