• Ostatnia modyfikacja artykułu:2 tygodnie temu

LG zaprezentowało pierwszy na świecie rozciągliwy wyświetlacz, który może zwiększyć swoją powierzchnię o 50%. To dopiero sci-fi.

Przypomnijmy najpierw, że rozciągliwy wyświetlacz to nic nowego. Naprawdę! Pierwszy prototyp rozciągliwego ekranu LG Display zaprezentowano w 2022 roku, oferujący rozciągliwość na poziomie 20%. Tutaj warto więc zastanowić się nad tym, jak szybko technologia pojawi się na rynku konsumenckim, skoro trudno było wręcz zapamiętać model z 2022.

Nowa wersja podnosi jednak poprzeczkę, umożliwiając powiększenie wyświetlacza o 50%. Oznacza to, że 12-calowy ekran może rozciągnąć się do 18 cali, zachowując przy tym rozdzielczość 100 PPI oraz pełne odwzorowanie kolorów RGB. Wyświetlacz może zostać rozciągnięty nawet 10 000 razy bez utraty jakości obrazu, a także wykazuje odporność na skrajne warunki temperatury i wstrząsy.

Sprawdź: Jak podłączyć dwa monitory?

Oczywiście nie jest to sprzęt do smartfonów. 100 PPI to niska rozdzielczość jak na standardy konsumenckie. LG wierzy raczej że ekrany te mogą być wykorzystywane w nieregularnych powierzchniach, takich jak odzież czy skóra. Firma zaprezentowała także koncepcje zastosowań takich wyświetlacze noszone na ciele, które mogą być zintegrowane z mundurami strażaków czy policjantów.

Co ciekawe, LG nie jest wcale jedyne. Apple, które w czerwcu tego roku uzyskało patent na technologię „Stretchable Display”, również planuje wdrożenie tej technologii. Pytanie brzmi więc jak kiedy i za ile, a nie czy. Niemniej premiera w tej dekadzie na rynku konsumenckim wciąż jest dość mocno wątpliwa. Cena mogłaby być zbyt zaporowa jak na ciekawostkę i nowinkę technologiczną.

Zobacz też:
LG rozpoczyna produkcję paneli Tandem OLED
Motorola prezentuje smartfon z elastycznym wyświetlaczem
BOE zapowiada przezroczyste wyświetlacze MLED

Oceń ten post