• Ostatnia modyfikacja artykułu:2 lata temu

Smartfony sprzedają się coraz gorzej. Globalna produkcja zmalała aż o 11% w trzecim kwartale 2022 roku.

Wygląda na to, że recesja i kryzys dość mocno odbiły się na rynku smartfonów. Agencja analityczna TrendForce wykazała, że w trzecim kwartale 2022 roku wyprodukowano zaledwie 289 milionów egzemplarzy. W stosunku do drugiego kwartału jest to spadek o zaledwie 0,9%. Jeśli zestawimy jednak wyniki z analogicznym okresem w 2021 to sprzedaż spadła już o dość dotkliwe 11%.

Bez większych niespodzianek, liderem rankingu pozostał Samsung, który wyprodukował aż 64,2 miliony telefonów. Smartfony tej firmy odpowiadają więc za 22,2% całego rynku. Analitycy szacują jednak, że w nachodzącym kwartale udział spadnie do 20,2% a pierwsze miejsce przypadnie Apple. Samsung zapowiedział już, że z następnym kwartale ograniczy swoją produkcję, aby pozbyć się już istniejących smartfonów z magazynów.

Sprawdź: Smartfon do 1500 zł – najlepsze modele

Jak na razie, Apple zajmuje jednak drugie miejsce – ich smartfony odpowiadają za 17,6% całego rynku. Wyprodukowali oni 50,8 milionów egzemplarzy. Warto pamiętać, że ten rok był dość słaby dla tej firmy – nowe modele nie zachwyciły wcale użytkowników, a problemy z dostawami dość mocno ograniczyły ich produkcję.

Kolejne miejsca należą do chińskich gigantów. Xiaomi zajmuje 13,1% rynku. Mowa tutaj jednak o całościowej produkcji firmy, łącznie z podmarkami Redmi, POCO i Black Shark. Tuż za nimi, poza podium znajduje się Oppo z wynikiem 11,6% oraz Vivo odpowiadające za 8,5% całego rynku.

Zobacz też:
Samsung planuje stworzyć budżetowe składane smartfony
IQOO 11 – nowy smartfon zadebiutuje już 8 grudnia
Szkło Gorilla Glass Victus 2 wytrzyma nawet upadek na beton

Oceń ten post