Przejściówka do gniazdka to niezastąpiony towarzysz wielu podróży. Jaką wybrać? Gdzie jej potrzebujemy?
Spis treści
Dlaczego potrzebujemy przejściówki do gniazdka?
Obecnie na świecie istnieje kilkanaście typów wtyczek i gniazdek elektrycznych, oznaczanych literami od A do O. Różnice te wynikają z odmiennych podejść do standardów bezpieczeństwa i specyficznych wymagań technicznych. Wprowadzenie jednolitego systemu na całym świecie byłoby trudne ze względu na koszty modernizacji istniejących instalacji oraz konieczność dostosowania urządzeń elektrycznych.
Oprócz różnic w kształcie wtyczek, ważne są również parametry techniczne. Urządzenia zaprojektowane do pracy przy jednym napięciu mogą nie działać poprawnie lub ulec uszkodzeniu, jeśli zostaną podłączone do innego systemu.
Każdy kraj opracował swoje standardy gniazdek elektrycznych z myślą o bezpieczeństwie użytkowników. Na przykład brytyjskie wtyczki typu G mają bezpieczniki wbudowane bezpośrednio w wtyczkę, co minimalizuje ryzyko przeciążenia instalacji. Różnice te sprawiają, że uniwersalna standaryzacja byłaby trudna do wprowadzenia, a korzystanie z przejściówek staje się praktycznym i ekonomicznym rozwiązaniem dla podróżujących.
Gdzie jest potrzebna przejściówka do gniazdka?
Gniazdka stosowane w Polsce należą do typu C i E, standardów powszechnych w wielu krajach Europy. Z tego powodu podróżując po większości państw Unii Europejskiej, nie ma konieczności używania przejściówek. Najczęściej polskie wtyczki będą pasować m.in. we Francji, Hiszpanii, Niemczech, Holandii, Belgii, Czechach, Słowacji czy na Węgrzech. W krajach tych napięcie wynosi standardowo 220-240 V, co dodatkowo ułatwia korzystanie z urządzeń.
Natomiast poza Europą sytuacja wygląda inaczej. W krajach takich jak Stany Zjednoczone, Kanada, Japonia czy Meksyk stosowane są wtyczki typu A i B, które wymagają przejściówek. Podobnie jest w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Singapurze, gdzie obowiązuje wtyczka typu G z trzema prostokątnymi bolcami. W Australii i Nowej Zelandii stosuje się wtyczki typu I, charakteryzujące się płaskimi bolcami w kształcie odwróconej litery V.
Podsumowując, łatwiej wymienić kraje, w których polskie wtyczki działają bez problemu, niż te wymagające przejściówek. W Europie są to niemal wszystkie kraje z wyjątkiem Wielkiej Brytanii, Irlandii, Malty i Cypru.
Czy sama przejściówka do gniazdka wystarczy do USA, Kanady, Japonii i Meksyku?
W Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Meksyku czy Japonii powszechnie stosowane są wtyczki typu A i B, które różnią się od europejskich zarówno kształtem, jak i niestety też napięciem. Wtyczka A ma dwa płaskie bolce, natomiast B dodatkowo wyposażona jest w bolec uziemiający. Prawdziwy problem to jednak to, że w krajach tych napięcie wynosi zazwyczaj 110-127 V, co oznacza, że oprócz przejściówki, niezbędna będzie również odpowiednia konwerter napięcia, aby uniknąć uszkodzenia urządzeń.
Przejściówka do gniazdka wystarczy w przypadku urządzeń, które obsługują szeroki zakres napięcia, czyli tzw. urządzeń wielonapięciowych. Należą do nich m.in. większość ładowarek do telefonów, laptopów, tabletów, a także niektóre urządzenia elektroniczne, takie jak aparaty fotograficzne czy golarki elektryczne. Dla turysty to zazwyczaj bardzo dobra wiadomość – w większości przypadków wystarczy nam przejściówka do gniazdka!
Natomiast dla urządzeń, które nie obsługują szerokiego zakresu napięcia, takich jak niektóre suszarki do włosów, prostownice czy chociażby dajmy na to lokówki, przejściówka nie wystarczy. W przypadku takich urządzeń konieczne będzie zastosowanie konwertera napięcia, który przekształci napięcie 110-127 V na odpowiednie 220-240 V. Inaczej albo suszarka nie zadziała (przypadek optymistyczny) albo się popsuje (realistyczny).
Sprawdź: Ładowarka GaN – co to jest? Czy warto ją kupić?
Jaka przejściówka do gniazdka będzie najlepsza?
Wybierając przejściówkę do gniazdka, w zasadzie nie musimy się szczególnie martwić o różne modele, ponieważ w większości przypadków każde urządzenie będzie spełniać swoje zadanie. Jednak, aby zapewnić sobie wygodę na długie lata, warto postawić na przejściówkę uniwersalną, która obsłuży różne typy wtyczek stosowane w różnych krajach. To po prostu wygodne i przyszłościowe. Uniwersalne przejściówki to takie, które mają wymienne końcówki lub mechanizm dostosowujący się do różnych standardów gniazdek, jak np. wtyczki typu A, B, C, G, czy I.
Dodatkowo, warto zwrócić uwagę na modele przejściówek wyposażone w porty USB. Dzięki nim możesz ładować swoje urządzenia mobilne, takie jak telefon czy tablet, bez potrzeby zabierania ze sobą dodatkowych ładowarek. To wygodne rozwiązanie, zwłaszcza podczas podróży, kiedy mamy ograniczoną ilość miejsca w bagażu.
Warto również zwrócić uwagę na jakość przejściówki, ponieważ tanie modele wykonane z niskiej jakości plastiku mogą nie być wystarczająco wytrzymałe i bezpieczne. Takie produkty mogą łatwo się uszkodzić i wyrzucimy pieniądze w błoto. Ale nie ma też co przepłacać, co to o nie. 40 złotych to zwykle w zupełności akceptowalny budżet. W tej cenie można znaleźć produkty renomowanych firm, które oferują nie tylko funkcjonalność, ale również wytrzymałość oraz odpowiednie zabezpieczenia, takie jak ochrona przed przegrzaniem czy przepięciem.
Zobacz też:
Organizer kompresyjny – co to jest? Jaki model wybrać?
Wyszukiwarka tanich lotów – jaką warto wybrać?