• Ostatnia modyfikacja artykułu:1 rok temu

Styl klasyczny jest jednym z tych stylów aranżacji wnętrz, które nie przemijają. Jest ponadczasowy ponieważ jest wyważony, spójny i elegancki. Klasyka to rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy nie lubią ciągłych zmian i chcą cieszyć się estetycznym wnętrzem przez wiele lat.

Czym dokładnie charakteryzuje się styl klasyczny? Jak wprowadzić go do wnętrz? Z poniższego materiału dowiesz się jakie są najważniejsze zasady współczesnego stylu klasycznego.

Oświetlenie do salonu w klasycznym stylu

Activejet żyrandol Rita Patyna potrójna

Powrót mody na styl retro

Estetyka retro w ostatnich latach powraca zarówno do świata mody, jak i aranżacji wnętrz. Meble ze słusznie minionych czasów biją rekordy popularności. Aby wyglądały dobrze, potrzebują odpowiedniego akompaniamentu świetlnego i dopasowanej stylistyki pozostałych elementów wystroju.

Styl retro może być odpowiedzią na minimalizm i prostotę, które w ostatnich latach dominują w ogólnodostępnych sklepach. Jest swoistego rodzaju sprzeciwem wobec nowoczesności i szybkiej mody.

Zachęca do inspirowania się antykami, nadawania im nowego życia i stosowania upcyklingu. Promuje ideę, że piękno tkwi w oryginalnych zdobieniach. Pozwala także eksperymentować z indywidualnym sposobem wyrażania siebie, dając poczucie nostalgii, integracji i kreatywności.

Retro estetyka we wnętrzarstwie może nawiązywać do modernizmu z połowy wieku albo art deco. W Polsce najczęściej doświadczymy jej w stylu klasycznym, którego z modernizmem łączą czyste linie, zdobienia na meblach oraz duży nacisk na funkcjonalność.

Czym charakteryzuje się styl klasyczny we wnętrzach?

Czym charakteryzuje się styl klasyczny we wnętrzach?

Przyjmuje się, że styl klasyczny odnosi się do minionych czasów. Nie odwołuje się on jednak do jednego okresu, a uwzględnia inspiracje z wytwornych wnętrz różnych epok.

Spójność i symetria

Jedną z najważniejszych zasad urządzania wnętrza w stylu klasycznym jest symetria i harmonia. Klasyczne proporcje i staranność przy rozmieszczaniu poszczególnych elementów wyposażenia tworzą estetyczne i przytulne wnętrze.

Ten sam wzór na zasłonach i poduszkach, komplet mebli, symetrycznie ustawione fotele – to rozwiązania, które – mimo sporej ilości ozdób – wprowadzają ład i umiar.

Długowieczność i ponadczasowość

Choć wybór mebli w stylu klasycznym jest bardzo duży, szczególną uwagę warto zwrócić uwagę na ich solidność. Jedną z kluczowych zasad stylu klasycznego jest bowiem długowieczność, a tą zapewniają wyłącznie materiały wysokiej jakości, które przetrwają próbę czasu.

We wnętrzach w stylu klasycznym znajdziemy zarówno reprodukcje, jak i prawdziwe antyki. Powinny one jednak stanowić pojedyncze akcenty, by uniknąć wystroju muzealnego. Klasyczne meble są najczęściej drewniane, wykonane z dębu lub orzecha.

Sofy z kolei są tapicerowane obiciem skórzanym lub welurowym. Siedziska powinny jednak być nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim wygodne i przestronne.

Salon w stylu klasycznym

Akcesoria z duszą

Niezwykle ważnym elementem stylu klasycznego są dodatkowe elementy wyposażenia. Antyki, dzieła sztuki i rodzinne pamiątki potrafią dodać wnętrzu prestiżu, a zarazem charakteru. Pod warunkiem, że są dobierane rozsądnie. Z umiarem można zastosować także srebra, szkatułki czy lustra w złoconych ramach, które optycznie powiększą przestrzeń. Zbyt duża ich ilość może jednak zamienić styl klasyczny w Art Deco.

Warstwowe dekoracje okienne z ciężkimi firanami to kolejny charakterystyczny element tego wystroju wnętrz. Podobnie jak duże dywany z perskimi i tureckimi wzorami. Warto jednak zauważyć, że we współczesnej adaptacji stylu klasycznego te elementy są znacznie bardziej stonowane, ponieważ dobierane są z myślą o przytulnej atmosferze.

Stonowana kolorystyka

Kolorystyka to często element, który łączy wszystkie elementy wystroju w spójną całość. Bazuje w głównej mierze na odcieniach beżu, ciepłych brązach oraz bieli.

Żywsze kolory najczęściej stanowią oszczędne akcenty. Są rzadko spotykane, ale jeśli już są wykorzystywane to zazwyczaj są to odcienie błękitu lub zieleni. Dodatki mają z kolei subtelne, srebrne lub złote wykończenia.

Oświetlenie do salonu w stylu klasycznym

Żyrandol Activejet Rita Patyna

Oświetlenie do salonu w stylu klasycznym – seria Rita

Seria Rita o sentymentalnym, klasycznym designie perfekcyjnie komponuje się z przestrzeniami w tym stylu. Szklany, mleczny klosz podkreśla przytulną atmosferę wnętrza, z kolei złote zdobienie dodaje mu elegancji.

Lampy z kolekcji Rita to idealne źródło światła dla oświetlenia podstawowego w salonie, a zarazem doskonały element dekoracyjny, podkreślający estetykę klasycznego stylu wnętrzarskiego. W ofercie dostępne są bowiem zarówno kinkiety, jak i klasyczne żyrandole potrójne oraz składające się z pięciu elementów.

Dzięki zastosowaniu uniwersalnego gwintu E27, do lamp Rita bez problemu można dobrać żarówkę o barwie odpowiadającej potrzebom pomieszczenia. To ważne, ponieważ barwa światła w dużej mierze wpływa na nasze samopoczucie, poziom motywacji czy wspieranie relaksu.

Do salonu warto doybrać żarówki o ciepłej barwie (2700-3000K), które będą tworzyły atmosferę sprzyjającą odpoczynkowi. Jeśli jednak salon jest miejscem, w którym pracujemy – chłodna barwa światła (powyżej 4000 K) pomoże nam się skupić i będzie pobudzała do aktywności.

Salon w klasycznym stylu - jak urządzić?

Salon w klasycznym stylu – podsumowanie

Styl klasyczny ma wiele odsłon – wpływał na niego styl dworkowy, wiktoriański i wiele inspiracji z innych kierunków. Oferuje on szlachetną prostotę, dobre wyczucie smaku, które podoba się wszystkim i – przede wszystkim – ponadczasowość.

Odporność na przemijające trendy to jedna z największych zalet tej stylistyki i powód, dla którego warto zaaranżować swoje przestrzenie właśnie w ten sposób. Idealne proporcje, proste wzornictwo i wysoka jakość materiałów tworzy fenomen tego stylu i wpływa na jego niezmienną popularność.

Salon w klasycznym stylu będzie optycznie lekki, wyważony i zawsze miło będzie spędzało się w nim czas.

#autopromocja

1/5 - (1 vote)