AMD rozwija swoje procesory hybrydowe i prowadzi testy, ale firma przekonuje, że nie wprowadzi ich na rynek – przynajmniej nie teraz. Powód? Nie ma sensu oferować procesorów, których systemy operacyjne nie byłyby w stanie wykorzystać.
AMD złożyło już wniosek patentowy na procesory hybrydowe z heterogenicznymi rdzeniami ogólnego przeznaczenia. Było to zresztą w 2017 r. Postępów – dla nas, użytkowników – na razie jednak nie widać. I wygląda na to, że w najbliższej przyszłości nie doczekamy się nowych układów, ponieważ systemy operacyjne (tu mamy na myśli przede wszystkim Windows) nie potrafią jeszcze obsługiwać takich procesorów. Jak tłumaczy Joe Marci, wiceprezes i dyrektor ds. technologii w AMD, systemy operacyjne muszą otrzymać m.in. odpowiedni alokator pamięci, który wykorzysta nowe typy rdzeni.
Małe i duże rdzenie
ARM to kolejna firma, która ma technologię heterogeniczną Big.Little. Jej wielordzeniowe procesory wykorzystują wysokowydajne “big” (duże) rdzenie do wymagających zadań, i “little” (małe) rdzenie o niskim poborze mocy do zadań w tle. Układy te spisują się całkiem nieźle w smartfonach z Androidem. Podobne rozwiązanie zostało również zaprezentowane dla Apple’a i urządzeń z iOS.
Intel zademonstrował z kolei układy o nazwie roboczej Lakefield, które początkowo mają być przeznaczone do ultralekkich i innowacyjnych urządzeń, a w przyszłym roku trafić również do pecetów. Wygląda na to, że 2021 r. będzie bogaty w hybrydowe procesory i to wtedy Microsoft wprowadzi odpowiednie aktualizacje do Windows.
AMD jednocześnie zapowiedziało, że nie jest jeszcze przekonane, czy wprowadzi hybrydowe CPU w przyszłym roku. Firma wytłumaczyła, że zbudowanie dobrego procesora to tylko jedna część równania i na razie nie wie jeszcze, jakie plany mają twórcy systemów operacyjnych, by dobrze wykorzystać potencjał hybrydy.
Wyjaśnijmy: system operacyjny musi umieć dobrze rozdzielać i planować zadania, przydzielając je odpowiednim typom rdzeni. Dodatkowo oprogramowanie również musi doczekać się stosownych aktualizacji, aby mogło płynnie przełączać się z jednego rdzenia na inny. Wygląda więc na to, że zarówno system, jak i aplikacje muszą jeszcze wykonać sporo pracy po swojej stronie, zanim rzeczywiście będziemy mogli w pełni korzystać z hybrydowych CPU.
Póki co AMD ma zamiar skoncentrować się na najnowszej rodzinie procesorów Ryzen oraz kartach graficznych RX 6000.
Źródło: Tom’s Hardware.com