• Ostatnia modyfikacja artykułu:2 lata temu

Mamy już pierwsze benchmarki procesora MediaTek Dimensity 9000. Jak się okazuje, zostawia on konkurencję bardzo daleko w tyle!

Od dawna przyjęło się, że synonimem mocnego procesora mobilnego jest po prostu Snapdragon. Nic zresztą dziwnego, układy produkowane przez Qualcomm od zawsze cechowały się niesamowitą wydajnością i doskonałą jakością wykonania. W słabszych telefonach znajdowaliśmy natomiast produkty MediaTek i ewentualnie Exynosy jeśli mowa o smartfonach Samsunga.

Tymczasem, mamy doskonały moment, żeby nieco zrewidować to stwierdzenie. W ciągu ostatnich miesięcy na rynek trafiły nowe modele od każdego z tych trzech producentów. Qualcomm wypuścił Snapdragon 8 Gen 1, Samsung Exynosa 2200 a MediaTek Dimensity 9000. Bardzo szybko pojawiły się więc też pierwsze benchmarki.

Zobacz: Smartfon do 2000 zł – najlepsze modele

Co ciekawe wyszło z nich bardzo jasno – Dimensity 9000 odjechało konkurencji! Nowy chip MediaTek jest w tym momencie najwydajniejszym układem mobilnym na rynku. No dobra, prawie najwydajniejszym. Wyprzedza go dalej Apple A15 Bionic, ale należy rozpatrywać go raczej w odrębnej kategorii.

Dimensity 9000 osiągnął w benchmarku Geekbench 5 1278 punktów na pojedynczym rdzeniu i 4410 na wielu rdzeniach. To pierwszy procesor przeznaczony do pracy z Androidem który przebił magiczną barierę 4000 punktów! Dla porównania, Exynos 2200 osiągnął 3534 punkty, a Snapdragon 8 Gen 1 3751 punktów. Różnica jest naprawdę spora.

Oczywiście miejmy na uwadze, że Geekbench 5 to nie wszystko i dalej pozostaje wiele testów, aby jednoznacznie ocenić który procesor jest lepszy. Tak czy inaczej, MediaTek naprawdę mocno zaskoczyło konkurencję.

Zobacz też:
Procesory MediaTek były narażone na ataki hakerskie
Snapdragon 8 Gen 1 nie pozwoli na wyłączenie kamerki selfie
Exynos 2200 oficjalnie! Nowy procesor Samsunga bez tajemnic

Oceń ten post