Jeśli masz nowego MacBooka, prawdopodobnie myślisz, że będzie bardzo wydajny przez długi czas. Niestety, coraz więcej danych i testów sugeruje, że dyski SSD używane w nowych komputerach Apple z procesorami M1 są bardzo intensywnie wykorzystywane przez system operacyjny. To sprawia, że szybko się zużywają.
Użytkownik Twittera @never_released przeprowadził odpowiednie testy. Okazuje się, że komputery Mac z M1 bardzo często zapisują dane na dysku SSD. Później pojawiły się kolejne testy i porównania innych użytkowników, w tym recenzenta Dana Morena z serwisu Macworld.com.
Co kupić: Dysk zewnętrzny 1TB
I tak, komputer iMac z 2017 r. zapisuje ok. 2,15 TB danych każdego miesiąca, co przełożyło się na to, że jego dysk SSD stracił już 14% swojego cyklu życia od momentu zakupu. Natomiast najnowszy MacBook M1 zapisuje 6 TB danych każdego miesiąca i już teraz jego dysk stracił 1%. Wydaje się, że to niewiele? Niekoniecznie.
Jeśli MacBook M1 aż tak intensywnie zapisuje dane na SSD, po stosunkowo krótkim czasie jego dysk straci już 30-40% swojej żywotności. Jeden z użytkowników zauważył, że jego MacBook, ale z procesorem Intela, po zaledwie 7 miesiącach pracy znacznie zużył już nośnik SSD (33% zużycia).
MacBooki za bardzo zużywają dyski SSD
Dyski SSD są obecnie preferowane przez użytkowników, bo zapewniają o wiele wyższą wydajność niż dyski twarde. Problem polega jednak w tym, że mają ograniczoną żywotność. Dysk SSD zużywa się za każdym razem, gdy coś na nim zapisujemy. Im dłużej jest on użytkowany, tym wolniej działa, aż finalnie wymaga wymiany.
Sprawdź: Karta sieciowa WiFi, USB i do laptopa
Osoby, które kupują MacBooka, zwykle liczą na to, że komputer będzie działał sprawnie przez co najmniej kilka lat. Jeśli jednak jego system aż tak intensywnie zużywa SSD, może się okazać, że po 1,5 roku będzie działać już o wiele wolniej niż w momencie zakupu. A po 2-3 latach jego dysk prawdopodobnie będzie wymagał wymiany.
Apple na razie nie skomentowało tych doniesień.
Zobacz też:
Apple znowu zostało liderem sprzedaży smartfonów
Apple pracuje już nad 6G. Firma nie chce polegać dłużej na Qualcomm
Źródło: Macworld.com