• Ostatnia modyfikacja artykułu:1 miesiąc temu

Karta sieciowa WiFi może być instalowana w gnieździe PCI-E, ale może być też w formie USB do laptopa. Co wybrać? Polecane modele i garść porad.

Karta sieciowa WiFi jest aktualnie niezbędna w każdym komputerze. To jeden z niezbędnych elementów, jeśli chcemy korzystać z internetu, a chyba nie ma na świecie osoby, która nie chciałaby używać sieci www, prawda? Jeśli raz spróbujesz, możliwość bycia online na zawsze pozostanie atrakcyjna.

Kiedy wybieramy sprzęt, to nie ma tak naprawdę znaczenia, czy chcemy kupić najlepszy procesor, dysk SSD do laptopa, monitor 4K, projektor 4K HDR, czy niedrogi projektor do domu. Wybór zawsze jest dość trudny, bo oferta rynkowa jest szeroka, a każda kategoria sprzętu ma swoje parametry i specyfikacje techniczne.

Zakup karty sieciowej również może być trudnym zadaniem. Z tego powodu przygotowaliśmy odpowiedni ranking, zawierający odpowiednie modele. I tak, karta sieciowa WiFi (do komputera stacjonarnego) i karta USB do laptopa to dwie podkategorie, które uwzględniliśmy. Polecamy więc karty zarówno do desktopa, jak i komputera przenośnego.

Karta sieciowa – co to? Definicja

Karta sieciowa służy do uzyskiwania dostępu do sieci (i internetu). Wyróżniamy różne karty sieciowe. Może to być adapter USB, który podłączasz do laptopa, ale może to być również karta rozszerzeń, instalowana w slocie PCI Express na płycie głównej i w komputerze stacjonarnym. Rzecz jasna, są też moduły WiFi, które są zintegrowane w smartfonie czy tablecie.

Sprawdź też: mesh WiFi

Większość bezprzewodowych adapterów USB wygląda jak małe dyski flash USB i zwykle jest oparta na standardzie 802.11g/n, choć w ostatnich latach pojawiło się również sporo takich, które obsługują 802.11ac (WiFi 5). Nie ma natomiast modeli WiFi 6.

Warto też wiedzieć, że z technicznego punktu widzenia WLAN (wireless local area network) oznacza każdą bezprzewodową sieć lokalną, bez względu na zastosowaną technologię. WiFi jest z kolei rodzajem sieci WLAN zgodnej ze standardami IEEE 802.11, które stosuje większość obecnie używanych sieci WLAN, dlatego są one powszechnie używane zamiennie. WiFi jako nazwa standardu jest znakiem towarowym organizacji WiFi Alliance.

Do czego służy

To proste – zapewnia bezprzewodową łączność z internetem, współpracując przy tym z routerem WiFi.

Każdy laptop, tablet i smartfon jest wyposażony w WiFi, a także większość kamer bezpieczeństwa i urządzeń kina domowego. Drukarki i skanery mogą również obsługiwać WiFi, a urządzenia domowe coraz częściej używają sieci do sterowania i powiadomień.

Karta sieciowa WiFi

Karty sieciowe WiFi instalujemy w komputerze stacjonarnym. Nie są to adaptery WiFi do podłączenia na USB, lecz karty rozszerzeń współpracuję z gniazdem PCI Express. To gniazdo znajdziemy w większości płyt głównych. Poniżej kilka polecanych modeli

ASUS PCE-AC56 – karta WiFi dla wymagających

karta sieciowa ASUS PCE-AC56

Jedna z najlepszych kart sieciowych WiFi dla graczy i dla wymagających użytkowników. Oferuje prędkości do 867 MB/s przy częstotliwości 5 GHz. To trzy razy więcej niż typowa karta WiFi 802.11n. Karta Asusa obsługuje standard 802.11ac, więc jest to WiFi 5. Do tego możemy liczyć na zabezpieczenia w standardzie WPA2 i szyfrowanie 128 bit. Co ciekawe, ma zastosowany aluminiowy radiator, który dba o utrzymanie niskiej temperatury pracy.

Cena: ok. 250 zł | Gdzie kupić: Morele.net

TP Link Archer T6 AC1300 – karta WiFi w niskiej cenie

tp-link-ac1300.jpg karta sieciowa

Karta do gniazda PCI Express, która zapewnia podobne prędkości co powyższy Asus, czyli 867 MB/s w paśmie 5 GHz lub 400 MB/s w paśmie 2,4 GHz. Obsługuje WiFi 5, a także ma dwie zewnętrzne anteny, które znacznie zwiększają zasięg i wydajność transmisji.

Cena: ok. 150 zł | Gdzie kupić: Allegro.pl

Gigabyte GC-WB1733D-I – dwa w jednym

gigabyte-gc-wb173

Kolejna karta sieciowa WiFi 5, która wykorzystuje gniazdo PCI-E. Jest to zarazem karta dwuzakresowa 2×2 z Bluetooth 5. Obsługuje dzięki temu połączenia WiFi 802.11ac 160 MHz i oferuje przy tym łączność Bluetooth 5, więc mamy tu swojego rodzaju dwa w jednym. Ta karta cieszy się bardzo dużą popularnością wśród użytkowników, którzy składają swój komputer stacjonarny.

Cena: ok. 105 zł | Gdzie kupić: Net-S.pl

Karta sieciowa USB

Jeśli chcemy kupić kartę sieciową na USB, to tak naprawdę szukamy tzw. adaptera WiFi. Taki adapter instalujemy najczęściej po to, aby uzyskać lepszą sieć, bo aktualna karta obsługuje np. starszy standard. Dodatkowo, laptop zawsze ma kartę WiFi, ale komputer stacjonarny może jej nie mieć. Wówczas zakup adaptera to wygodny sposób na uzyskanie dostępu do WiFi – karta sieciowa USB, jak sama nazwa wskazuje, łączy się przez USB. Instalacja jest więc bardzo prosta. Polecamy następujące sprzęty:

Netgear A7000-100PES – Karta sieciowa do laptopa

Netgear Nighthawk AC1900

Bardzo dobra karta sieciowa USB dla wymagających użytkowników. Nighthawk AC1900 firmy Netgear to adapter USB WiFi, który oferuje WiFi 5 z połączeniem dwupasmowym, umożliwiając łączenie w pasmach 2,4 GHz i 5 GHz. Oznacza to, że możesz uzyskać wysokie prędkości, dzięki połączeniu 2,4 GHz, które może osiągnąć do 600 MB/s, albo nawet 1300 MB/s przy 5 GHz.

Zapewnia też bardzo silny zasięg, ponieważ ma wbudowane cztery anteny. Upewnij się tylko, że podłączysz tę kartę przez USB 3.0. W przeciwnym razie nie uzyskasz odpowiedniej wydajności.

Cena: ok. 330 zł | Gdzie kupić: Media Expert

TP-Link Archer T2U Plus – karta WiFi do laptopa w dobrej cenie

tplink-archer-t2u-plus-karta

Jeśli szukasz czegoś nieco tańszego i nie wykonujesz czynności o bardzo dużym natężeniu ruchu online, ta karta zapewni solidną wydajność. Ma też dużą antenę, co przekłada się na dobry zasięg. No i jest niedroga.

Oferuje standard AC600 (czyli 200 MB/s w paśmie 2,4 GHz i 433 MB/s w paśmie 5 GHz). Jest to ciągle WiFi 5 802.11ac, niemniej jest wolniejsze niż inne modele na rynku..

Cena: ok. 70 zł | Gdzie kupić: Neo24.pl

Asus USB-AC68 – najlepsza karta sieciowa USB

Asus USB-AC68

Trudno wskazać lepszą, wydajniejszą kartę sieciową na USB. Oto dwupasmowy model WiFi 5, który oferuje prędkości do 1300 MB/s (5 GHz) i 600 MB/s (2,4 GHz). Oferuje doskonałe prędkości, ma świetny zasię, a przy tym nieźle wygląda.

Cena: ok. 300 zł | Gdzie kupić: X-kom.pl

#materiałreklamowy

Oceń ten post