• Ostatnia modyfikacja artykułu:3 lata temu

Przeglądarka internetowa Firefox ciągle cieszy się dużym zainteresowaniem i jest stale rozwijana. Wersja 83 wprowadzi tryb przeglądania stron wyłącznie przez szyfrowane połączenie https, jak również będzie szybsza o 15 proc. Oprócz tego zawiera poprawki dla 21 błędów i luk w zabezpieczeniach.

Funkcja HTTPS-Only Mode ma sprawić, że będziemy przeglądać wyłącznie te strony, które korzystają z protokołu https i szyfrują połączenie. Jeśli zaś natrafimy na stronę, która nie ma https, zostaniemy o tym poinformowani i przeglądarka zdecydowanie odradzi, aby ją wczytywać.

Mozilla wprowadziła również poprawki do 21 błędów, które miały priorytet “Wysoki”. Są jeszcze ważniejsze poprawki, z priorytetem “Kluczowe”, ale organizacja nigdy nie zdradza, czy i jakie poprawki uczyniła w tym zakresie. Nie chce, aby tego typu informacje trafiały do hakerów.

Firefox w wersji 83 możesz pobrać na systemy Windows, macOS oraz Linux. Przeglądarka zawsze aktualizuje się automatycznie, więc jeśli już z niej korzystasz, pewnie otrzymałeś dostęp do najnowszej wersji. Mozilla wprowadza aktualizacje do Firefoksa co cztery tygodnie.

Aby skorzystać z trybu “tylko https”, trzeba go najpierw aktywować – domyślnie jest wyłączony. Kiedy go włączysz, przeglądarka doda “s” do każdego adresu http, jaki wpiszesz w oknie URL, jak również wtedy, gdy klikniesz linka http://. Jeśli Firefox nie wykryje obecności szyfrowanego połączenia, bo dana witryna go nie stosuje, zablokuje dostęp i wyświetli odpowiedni komunikat na całym ekranie. Wówczas, jeśli będziesz chciał odwiedzić stronę, będziesz mógł to zrobić na własne ryzyko.

Źródło: Computerworld.com, fot. Magdalena Petrova, IDG

Oceń ten post