Intel ogłosił, że zainwestuje aż 80 miliardów euro w dwie nowe fabryki chipów w Europie. Na liście potencjalnych lokalizacji jest też Polska.
CEO Intela, Pat Gelsinger przedstawił nam dalsze plany na rozwój firmy na targach motoryzacyjnych IAA. W dużym skrócie, rozumieją, że obecna produkcja nie wystarczy na pokrycie całego zapotrzebowania i konieczna będzie inwestycja w nowe fabryki. Wybór imprezy, na której to zapowiedział nie był wcale przypadkowy. To właśnie dalszy rozwój samochodów elektrycznych i autonomicznych będzie już wkrótce odpowiadał za znaczną część zapotrzebowania na chipy.
Pewne jest już to, że Intel zbuduje dwie nowe gigantyczne fabryki w Europie. Ich lokalizacja jest jednak przedmiotem bardzo zaciekłej debaty. Wśród oczywistych kandydatów wymienia się oczywiście Niemcy i Francję – to kraje ze świetnie rozwiniętą infrastrukturą. Niestety mają jedną sporą wadę, są zwyczajnie drogie.
Czy Intel wybierze Polskę? Szansa jest, choć niestety niewielka
Co jednak ciekawe, wśród potencjalnych lokalizacji wymienia się również Belgię, Holandię i Polskę. Samo wymienienie naszego kraju na tej liście jest już sporym wydarzeniem. Pat Gelsinger spotkał się już 8 września z władzami i otrzymał 3 propozycje na temat potencjalnej lokalizacji fabryki. Decyzja ma zapaść do końca tego roku.
Tak olbrzymia inwestycja to bardzo łakomy kąsek dla każdego państwa, jeśli Intel zdecydowałby się na postawienie fabryki właśnie u nas, byłoby to rewelacyjną wręcz wiadomością. Pozostaje jednak pytanie, czy Polska będzie w stanie zaoferować korzystne wsparcie finansowe. W krajach azjatyckich potrafi ono sięgać nawet 30% wartości inwestycji. Na pewno nie pomoże nam też „Lex TVN”, który odbił się szerokim echem na świecie i przedstawił nas w bardzo niekorzystnym świetle pod kątem inwestycji zagranicznych.
Pamiętajmy też, że w Gdańsku od dawna działa już campus Intela, będący największą taką placówką w Europie. To bez wątpienia nasz największy atut w tej kwestii.
Zobacz też:
Intel wyda nawet 120 mld. dolarów na budowę nowego kampusu
Intel będzie produkował procesory Qualcomm
Gogle VR, wiatraki i siłowniki, czyli symulator skoków spadochronowych firmy Fin