• Ostatnia modyfikacja artykułu:4 lata temu

Według firmy Ofcom na prędkości szerokopasmowe do 1 Gbps może liczyć jeden na cztery domy w Wielkiej Brytanii. Ciągle jednak 600 tys. osób w miastach i na obszarach wiejskich ma internet ograniczony do prędkości zaledwie 10 Mbps lub mniej.

W tym roku zapotrzebowanie na szybszy internet jest większe niż kiedykolwiek, ponieważ wiele osób zostało zmuszonych do pracy z domu i przejścia na home office. Brytyjski rząd obiecywał dostęp do łączy szerokopasmowych o prędkości do 1 Gbps do 2025 r. – dla wszystkich mieszkańców. Obecnie ten cel został jednak zmniejszony do 85 proc. domów.

Ranking: Najlepsze routery WiFi 6

Ofcom przygotowało raport, z którego wynika, że niemal 8 mln domów w Wielkiej Brytanii może uzyskać dostęp do łącza 1 Gbps. Na najlepsze wyniki może liczyć Irlandia Północna, gdzie ponad połowa domów ma dostęp do szybkiego łącza. W Szkocji dostęp do internetu 1 Gbps ma 42 proc. domów.

Lindsey Fussell z Ofcomu przekonuje, że w tym roku miliony rodzin miałoby o wiele trudniejsze życie, gdyby nie fakt, że mogli liczyć na dostęp do szybkiego internetu. Dobre łącze zapewnia nie tylko możliwość pracy, ale też płynne rozmowy wideo z rodziną czy dostęp do rozrywki. – Spodziewamy się, że w najbliższych miesiącach jeszcze więcej domów będzie mogło liczyć na dostęp do szybkiego internetu – mówi Fussell.

Jeśli chodzi o Polskę, niektórzy operatorzy oferują już internet 1 Gbps, np. UPC Polska w maju br. informowała, że zasięg jej internetu 1 Gbps to już 2,5 mln gospodarstw domowych.

Z kolei politycy przygotowali Narodowy Plan Szerokopasmowy (NPS), czyli dokument określający politykę rządu dotyczącą zapewnienia obywatelom Polski dostępu do nowoczesnych usług komunikacji elektronicznej. Najważniejsza założenia NPS to:

  • Powszechny dostęp do internetu o przepustowości co najmniej 100 Mbps, z możliwością modyfikacji do przepustowości mierzonych w Gbps
  • Dostęp do internetu o przepustowości co najmniej 1 Gbps dla wszystkich miejsc stanowiących główną siłę napędową rozwoju społeczno-gospodarczego. Czyli m.in. szkoły, węzły transportowe i główne miejsca świadczenia usług publicznych. Dotyczy to także przedsiębiorstw prowadzących intensywną działalność w internecie.
  • W pełni rozwiniętą łączność 5G na wszystkich najważniejszych szlakach komunikacyjnych i w głównych ośrodkach miejskich. Zgodnie z założeniami, jeszcze w tym roku w pełni rozwinięta łączność 5G pojawi się w co najmniej jednym głównym mieście.

Realizację Narodowego Planu Szerokopasmowego koordynuje minister cyfryzacji. Cele mają zostać zrealizowane do 2025 r.

Źródło: BBC.com

Oceń ten post