• Ostatnia modyfikacja artykułu:3 lata temu

Microsoft udostępnił nową kompilację systemu Windows 10. Tym razem jedną z nowości jest aktualizacja wirtualnej asystentki Cortana. Zyskuje nową, przydatną funkcję: łatwe wyszukiwanie plików na komputerze.

Windows 10 Insider Preview Build 20270 trafia już do niektórych beta testerów. Od tej pory użytkownicy nie będą już musieli przeszukiwać wielu folderów i katalogów, aby znaleźć jakiś stary plik z Worda czy Excela. Cortana zyska możliwość wyszukiwania plików przechowywanych na komputerze. Będzie mogła wyszukiwać po nazwie i fragmentach nazwy, nazwiskach autorów, według typu, jak i na podstawie ostatnio wyszukanych plików i dokumentów.

Jak przekonuje Brandon LeBlanc na blogu Windows, możemy teraz przełożyć swoje myśli na bezpośrednie działania Cortany. Ta pozwoli znaleźć i otworzyć dany plik, co zaoszczędzi czas użytkownikom.

Hey Cortana, otwórz ostatnią prezentację

Możemy powiedzieć np. “Hej Cortana, otwórz prezentację marketingową”, “Hej Cortana, otwórz budżet Excela od Tomasza”, czy “Hej Cortana, znajdź moje ostatnie pliki PDF’. Wszystkie te i inne komendy powinny działać.

Cortana będzie mogła wyszukiwać pliki na komputerze, ale też w chmurze SharePoint i OneDrive. Obie należą do Microsoftu.

Wirtualna asystentka Cortana jest wbudowana w systemie i choć początkowo wydawało się, że osiągnie dużą popularność, tak się nie stało. Użytkownicy jakoś nie chcą zmienić nawyków i najczęściej po prostu ignorują obecność Cortany. Tymczasem Asystent Google’a, Alexa Amazona czy Siri Apple’a stale powiększają grono swoich odbiorców i są coraz częściej wykorzystywane.

Według nas warto dać szansę Cortanie. Aplikacja potrafi pomóc przy zarządzaniu kalendarzem, ustawia przypomnienia i alarmy, jak również pomaga dołączać do spotkań w Teamsach czy też otwierać aplikacje na komputerach.

Źródło: TrustedReviews.com

Oceń ten post