Witryna genealogiczna MyHeritage wprowadziła narzędzie, które wykorzystuje technologię deepfake do “animowania twarzy na zdjęciach zmarłych krewnych”.
Firma o nazwie DeepNostalgia przyznała, że niektórzy ludzie mogą uznać tę funkcję za “przerażającą”, podczas gdy inni uznają ją za “magiczną”. Sama technologia nie wykorzystuje technologii rozpoznawania mowy, aby uniknąć ewentualnego tworzenia “ludzi deepfake”.
Ma to zresztą związek z przepisami. W niektórych krajach tego rodzaju technologie są bowiem zabronione lub mają narzucone pewne ograniczenia. Wielka Brytania również rozważa wprowadzenie odpowiednich przepisów, zgodnie z którymi deepfake nie będzie mogła odtwarzać dźwięku.
Serwis MyHeritage powiedział, że celowo nie uwzględnił mowy w funkcji “w celu zapobiegania nadużyciom, takim jak tworzenie fałszywych filmów wideo z ludźmi, którzy już nie żyją”.
Firma przekonuje, że jej funkcja jest przeznaczona do nostalgicznego użytku. Konkretnie: do przywrócenia do życia ukochanych przodków. Jakkolwiek na to nie spojrzeć, wyniki mogą być kontrowersyjne i trudno pozostać obojętnym wobec tej technologii.
Dla przypomnienia, deepfake to generowane komputerowo filmy, oparte na sztucznej inteligencji, które można tworzyć z istniejących zdjęć.
Technologia stojąca za Deep Nostalgia została opracowana przez izraelską firmę D-ID. Wykorzystuje sztuczną inteligencję i wyszkoliła swoje algorytmy na wcześniej nagranych filmach żywych ludzi (poruszających twarzami i gestykulujących).
W witrynie MyHeritage reanimowane są postacie historyczne, takie jak królowa Wiktoria i Florence Nightingale. Firma umieściła też na YouTube film przedstawiający Abrahama Lincolna. Były prezydent USA pojawia się w kolorze i przemawia.
Ludzie zaczęli publikować własne, ożywione filmy przodków na Twitterze, z mieszanymi odpowiedziami. Niektórzy opisywali wyniki jako “niesamowite” i “emocjonalne”, podczas gdy inni wyrażali zaniepokojenie.
W grudniu Channel 4 stworzył deepfake z królową Elżbietą II. Film dostarczył alternatywną wiadomość bożonarodzeniową jako część ostrzeżenia o tym, jak można wykorzystać tę technologię do rozpowszechniania fałszywych wiadomości.
Zobacz też:
Deepfake jest coraz trudniejszy do wykrycia
Źródło: BBC.com