• Ostatnia modyfikacja artykułu:4 lata temu

Pandemia dała się nam wszystkim we znaki. Nawet jeśli udało ci się uniknąć choroby, to i tak pewnie jesteś zamaskowany, dystansujesz się społecznie i dość irytują cię wszelkie restrykcje. Jest to więc zrozumiałe, że teraz, gdy mamy dostępne szczepionki Covid-19, wiele osób nie może się doczekać, aby je otrzymać.

Ale jeśli w końcu ci się powiedzie i dostaniesz szczepionkę, oprzyj się pokusie opublikowania swojego selfie na Instagramie. Niektórzy mogą chcieć się pochwalić, że są już zaszczepieni, niemniej eksperci ds. cyberbezpieczeństwa ostrzegają.

Dostępne szczepionki Covid-19: Nie ma powodu, by się chwalić

Zdarza się, że hakerzy kradną tego typu zdjęcia i wykorzystują później tożsamość osoby zaszczepionej do reklamowania różnego rodzaju fałszywych szczepionek i innych specyfików. Niektóre osoby publikowały m.in. karty szczepień, które później były odpowiednio edytowane przez cyberprzestępców. Następnie tworzyli oni specjalne strony www, obiecując internautom szansę na szczepionkę. Na dowód wyświetlali zaś karty szczepień i uśmiechnięte twarze dotychczasowych klientów. Tymi klientami były jednak osoby, które miały dostęp do prawdziwych szczepionek i pochwaliły się zdjęciami w sieci.

Dostępne szczepionki Covid-19 to dobra wiadomość. Ale jeśli musimy już coś w tym temacie publikować w sieci, ograniczajmy się do samego tekstu. I bez podawania danych osobistych.

Amerykańska Federalna Komisja Handlu poinformowała na oficjalnym blogu: “Niektórzy z was świętują drugie szczepienie przeciwko Covid-19 z oszałamiającym entuzjazmem. Jest on zwykle zarezerwowany na śluby, narodziny dzieci i inne podobne wydarzenia życiowe. Jeśli publikujesz zdjęcie swojej karty szczepień w mediach społecznościowych – proszę nie rób tego. Możesz w ten sposób zapraszać do kradzieży tożsamości”.

Naiwność internautów nie zna granic

Karty szczepień zawierają nie tylko imię i nazwisko osoby zaszczepionej. Mają też jej datę urodzenia, czy nawet datę i miejsce zaszczepienia. I choć często internauci próbują dbać o prywatność w sieci, to jednak publikują bez namysłu zdjęcia, na których widoczne są tego typu dane.

Zgadzamy się tutaj z Komisją – nie wstawiajcie tego typu zdjęć do sieci. Dotyczy to zresztą nie tylko kart szczepień, ale ogólnie – wszystkich fotografii. Wszystkich, które mogłyby później zostać wykorzystane przez cyberprzestępców. Warto dbać o swoją prywatność, dlatego też polecamy w serwisie wiele przydatnych aplikacji, czy też tani lub darmowy serwer VPN.

Zobacz też:
YouTube usunął 500 tys. filmów na temat Covid-19
Pracujesz zdalnie przez Covid-19? 1 na 5 osób jest szpiegowana przez pracodawcę
Smartwatche wykryją oznaki Covid-19, zanim zorientujesz się, że jesteś chory

Źródło: The Verge.com

Oceń ten post