• Ostatnia modyfikacja artykułu:3 lata temu

W obecnych czasach, przez Covid-19, korzystamy z internetu o wiele częściej niż kiedykolwiek. Warto się zabezpieczyć i mieć pewność, że nie padniemy ofiarą cyberprzestępców. Wybieramy najlepsze VPN-y i wyjaśniamy dlaczego warto w nie zainwestować.

VPN (Virtual Private Network) to usługa online zapewniająca wyższe bezpieczeństwo. Działa mniej więcej na takiej zasadzie: wyobraź sobie, że wjeżdżasz do podziemnego garażu, zostawiasz auto na parkingu, wsiadasz do innego i wyjeżdżasz – w dodatku w innych ciuchach. Jeśli ktoś wcześniej cię śledził, teraz stracił cię z oczu. Ot, VPN w dużym skrócie.

Na rynek VPN-ów jest bardzo duży, a dostępne usługi różnią się jakością pracy. Można znaleźć niedrogi VPN, który spisuje się świetnie, jak również bardzo drogi, który działa co najwyżej przeciętnie. W tym rankingu polecamy VPN-y, które mają wszystkie niezbędne funkcje, a przy tym są możliwie najtańsze. Każda z usług w zestawieniu oferuje doskonałe bezpieczeństwo, wygodne w obsłudze aplikacje dla większości urządzeń, dobre wsparcie streamingu, a w większości przypadków również obsługę połączeń P2P.

VPN: doskonała prywatność i inne korzyści

Jedna z największych zalet VPN to prywatność. Nawet jeśli używasz bezpiecznego Wi-Fi w swoim domu, twój dostawca internetowy ciągle może się dowiedzieć, na jakie adresy IP wchodzisz. Mało tego: jeśli łączysz się ze stronami zaszyfrowanymi (https), dostawca internetu może zyskać dostęp do takich informacji jak twój adres IP, adres IP serwera czy też nawet nazwę domeny osadzonej na danym serwerze. Może też np. zweryfikować czy pobierałeś z serwisu z nielegalnymi filmami jakieś pliki, sprawdzając czy z twojego komputera były wysyłane zapytania do danej domeny.

VPN to swojego rodzaju prywatny, zaszyfrowany tunel pomiędzy tobą a internetem. Anonimizuje twoje ruchy w sieci, więc nikt nie może zobaczyć, kim jesteś i co robisz (w tym dostawca internetu). Dzięki niemu twoje połączenie staje się całkowicie prywatne, a dodatkowo zaszyfrowane, co również utrudnia wszelkie włamania hakerom.

Poza prywatnością VPN zapewnia również inne korzyści. Po pierwsze, za sprawą VPN-a możesz uzyskać dostęp do strony, którą z jakichś powodów zablokował dostawca internetowy. Po drugie, możesz skorzystać z usługi online, która jest dostępna np. w Ameryce, ale nie w Polsce. Wystarczy ustawić lokalizację VPN na USA i gotowe.

Co więcej, VPN-y są legalne. Nie musisz się martwić, że robisz coś złego, gdy korzystasz z takiej usługi. Masz prawo do tego, aby przejąć kontrolę nad swoją prywatnością w sieci i ukrywać adres IP orasz szyfrować ruch online.

Wypatruj zniżek!

Surfshark IPVanish CyberGhost NordVPN ExpressVPN
Cena Od 49 zł/mc Od 45 zł/mc Od 53,90 zł/mc Od 45 zł/mc Od 49 zł/mc
Liczba serwerów 1700+ 1500+ 6200+ 5200+ 3000+
Liczba krajów (lokalizacja serwerów) 63+ 75 90+ 59+ 94
Zwrot pieniędzy w razie niezadowolenia Do 30 dni Do 30 dni Do 45 dni Do 30 dni Do 30 dni
Maks. liczba obsługiwanych urządzeń Bez limitu Bez limitu 7 6 5
Obsługa serwisów streamingowych Netflix, iPlayer, Amazon Prime, Hulu Netflix, Amazon Prime, Hulu Netflix, iPlayer, Amazon Prime, Hulu Netflix, iPlayer, Amazon Prime, Hulu Netflix, iPlayer, Amazon Prime, Hulu

Bardzo ważna informacja! W tabeli podajemy oficjalne ceny VPN-ów (z cenników), natomiast trzeba wiedzieć jedno: dostawcy VPN-ów regularnie oferują różnego rodzaju zniżki.

Wystarczy wpisać w google “best vpn deals” (w j. angielskim) i po chwili znajdziesz wiele serwisów, które oferują linki do zniżek. Dla przykładu, Surfshark można było kupić ze zniżką 81% w trakcie pracy nad tym tekstem, a IPVanish był oferowany ze zniżką 73%. Z kolei CyberGhost zapewniał zniżkę 83%. Podobnie było z NordVPN (zniżka 68%) oraz ExpressVPN (zniżka 49%).

Innymi słowy, jeśli chcesz kupić dostęp do VPN-a, nie opłaca się wybierać opcji standardowej. Obniżki cen pojawiają się na tyle często i regularnie, że warto na nie poczekać.

Jakie VPN-y polecamy?

1. Surfshark

Adres: https://surfshark.com/pl

Surfshark

Stosunkowo nowy, niemniej świetny VPN. Usługa zapewnia przede wszystkim bardzo dobre bezpieczeństwo, oferując protokoły OpenVPN UDP & TCP i IKEv2, prywatny DNS, podwójną sieć VPN z szyfrowaniem AES 256 bit, a nawet wyłącznik awaryjny – jedno kliknięcie i wszystkie cyfrowe okna i drzwi są ryglowane i zamykane na podwójne zamki. Plus: polityka zerowego logowania, co oznacza, że żadne dane na twój temat nie są nigdzie przechowywane.

Surfshark ma ponad 1700 serwerów rozlokowanych na całym świecie, w ponad 100 lokalizacjach i 60 krajach. Dzięki temu możesz zyskać świetną wydajność przy strumieniowaniu danych, zyskując dostęp do 15 bibliotek Netfliksa, Hulu, BBC iPlayer itd. Gratka dla fanów multimediów i prywatności.

2. IPVanish

Adres: https://www.ipvanish.com

IPVanish

VPN ma ponad 1500 serwerów w 75 krajach i zapewnia doskonałe prędkości połączeń. Do tego usługa ma aplikacje dla wielu urządzeń, a obsługa (interfejs) jest nieskomplikowana. Jeśli chodzi o usługi streamingowe, będziesz mógł oglądać różne Netfliksy, Hulu, Amazon Prime i inne serwisy, choć brakuje wsparcia dla brytyjskiego BBC iPlayer. Jeśli jednak nie zależy ci na iPlayerze, jest to zdecydowanie świetny VPN.

Co ciekawe, każdy plan abonamentowy jest oferowany wraz z dyskiem online o powierzchni 250 GB w usłudze chmurowej SugarSync. Jest też gwarancja zwrotu pieniędzy przez 30 dni od założenia konta, abyś mógł się przekonać, że IPVanish rzeczywiście sprosta twoim oczekiwaniom, a jeśli nie – odzyskać pieniądze.

3. CyberGhost

Adres: https://www.cyberghostvpn.com/pl_PL/

CyberGhost

Usługa ma główną siedzibę w Rumunii, natomiast jej serwery są rozlokowane w ponad 90 krajach i ma ich przeszło 6200. To sprawia, że mamy bardzo duże możliwości w zakresie znalezienia najlepszego połączenia online. Do tego można liczyć na świetne bezpieczeństwo i dodatki – CyberGhost daje spory wybór rozwiązań, od automatycznego przekierowania https po aktywowanie kompresji danych na urządzeniach mobilnych.

Najmocniejsza strona VPN-a to jednak streaming i torrenty. Aplikacja ma funkcję filtrowania serwerów według zastosowań – można więc z powodzeniem wybierać takie, które najlepiej sprawdzą się w danej aktywności, a przede wszystkim w torrentach i strumieniowanych filmach. Do tego usługa oferuje 45-dniowy zwrot pieniędzy, gdy okaże się, że po przetestowaniu nie jesteśmy zadowoleni z jej możliwości.

4. NordVPN

Adres: https://nordvpn.com/pl/

NordVPN

NornVPN to jeden z najpopularniejszych VPN-ów na rynku. Firma poddaje się niezależnym audytom, aby potwierdzać swoje doskonałe możliwości z zakresu bezpieczeństwa i prywatności. Całkiem niedawno przeprowadzony został najnowszy audyt, z którego wynika, że to świetna usługa zero-logging (zero śladów w sieci). Warto tu dodać, że NordVPN to jeden z nielicznych VPN-ów, które rzeczywiście mają odpowiednie certyfikaty i potwierdzenia z niezależnych źródeł.

Co ciekawe, usługa oferuje np. 2048-bitowe szyfrowanie, ochronę przed wyciekiem DNS, dwa wyłączniki awaryjne, a nawet opcję w opłaceniu dostępu za pomocą bitcoinów. Sprosta wymaganiom najbardziej wymagających użytkowników.

VPN świetnie poradzi sobie z obsługą serwisów streamingowych takich jak BBC iPlayer, Hulu czy Netflix, jak również zapewnia bardzo dobre prędkości połączenia. Nie jest jednak najtańszy z dostępnych na rynku. To świetna opcja dla tych, którzy oczekują przede wszystkim bezkompromisowego bezpieczeństwa i prywatności.

5. ExpressVPN

Adres: https://www.expressvpn.com

ExpressVPN

Jeśli mielibyśmy wskazać tylko jednego VPN-a, z którego należy korzystać, byłby to ExpressVPN. Ma nie tylko mnóstwo serwerów (ponad 3000), ale przede wszystkim są to szybkie i gruntownie sprawdzone serwery. Niezależnie od tego, gdzie jesteś – lub gdzie chcesz być za pomocą VPN – zawsze możesz liczyć na zadowalające prędkości.

Z funkcji na pewno warto wymienić wyłącznik awaryjny, dzielone tunelowanie ruchu, czy też Perfect Forward Secrecy, czyli funkcję, która sprawia, że usługa używa zupełnie nowego klucza przy każdym połączeniu, a także zmienia go co godzinę. Dzięki temu gdy jedna sesja online zostałaby w jakiś sposób naruszona, druga na pewno będzie bezpieczna.

Bardzo mocną stroną ExpressVPN jest również wsparcie techniczne. Możemy zadawać pytania na czacie na żywo i zawsze otrzymamy konkretną poradę od eksperta, w dodatku w krótkim czasie. Wady? Trudno się czegoś doszukać. To nasz faworyt. Po prostu nie mogło go tutaj zabraknąć.

Oceń ten post