Po raz 28 z rzędu IBM jest firmą, która w Stanach Zjednoczonych ma najwięcej zarejestrowanych patentów. Ale ile dokładnie patentów ma IBM? Aż 9130, czyli zbliża się już do liczby 10 000.
Urząd Patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych przyznał 352 013 patentów w 2020 r. Stanowi to spadek o 0,69 proc. w porównaniu do poprzedniego roku. Jak widać, pandemia nieszczególnie wpłynęła na innowacje – ciągle mnóstwo firm składa wnioski patentowe.
Zobacz: Najlepsze routery WiFi 6
Tak przynajmniej wydaje się na pierwszy rzut oka. Jednocześnie organizacja IFI Claims Patent Services twierdzi, że jest jeszcze za wcześnie, aby oceniać, czy Covid-19 wpłynął jakoś na wnioski patentowe. Wiele firm, które złożyło wniosek w ubiegłym roku, pracowało już nad konkretnymi innowacjami w latach wcześniejszych. Co więcej, okres między złożeniem wniosku a otrzymaniem odpowiedniej zgody może zająć nawet do 18 miesięcy. Z tego powodu będziemy musieli poczekać mniej więcej 2 lata, aby ocenić czy rok 2020 r. był gorszy pod kątem innowacji. To wtedy dowiemy się, jak duży wpływ miała pandemia koronawirusa na liczbę wniosków patentowych.
Jak nietrudno się domyślić, Stany Zjednoczone przodowały pod względem liczby przyznanych patentów w tym kraju. Amerykańskie firmy zarejestrowały łącznie 164 379 patentów w 2020 r. Na drugim miejscu była Japonia z wynikiem 52 421 udzielonych patentów, a na trzecim – Korea Południowa z zaledwie 22 400 patentami.
Ile patentów ma IBM? A ile Samsung i Microsoft?
Firma IBM jest liderem pod względem liczby posiadanych patentów. Ma ich aż 9130. Patenty dotyczą różnych branż – od sztucznej inteligencji, po technologie chmurowe i obliczenia kwantowe. Drugie miejsce zajmuje Samsung, mając 6415 patentów, a następnie na liście jest Canon, Microsoft oraz Intel, z wynikami odpowiednio 3225, 2905 i 2867 patentów.
Nie przegap: Wideorejestratory samochodowe – jaki kupić? Opinie, ranking
Na świecie właśnie kilka firm, w tej chwili, pracuje nad czymś innowacyjnym, a przy tym łamie pewnie niektóre patenty IBM czy Samsunga. Firmy tego rodzaju, niestety, często potrafią zdobyć na coś patent, a później nawet nie wprowadzają konkretnego rozwiązania na rynek. To właśnie korporacje tego rodzaju określane są często mianem “troll patentowy”.
Źródło: TechSpot.com