• Ostatnia modyfikacja artykułu:2 lata temu

Co warto polecić zamiast WhatsAppa? I dlaczego?

Okazało się, że WhatsApp ma kilka problemów. Pierwszy pojawił się 10 stycznia 2021 r., kiedy w wyszukiwarkach Google zaczęły pojawiać się linki zapraszające do grup WhatsApp i profile użytkowników. Może to pozwolić osobie, która zauważyła takie linki w wyszukiwarce, na dołączenie do zindeksowanych grup.

Tysiące profili użytkowników zostało również zaindeksowanych przez Google, co może doprowadzić do ujawnienia danych użytkownika, w tym numeru telefonu i zdjęcia profilowego, osobom postronnym. WhatsApp podobno naprawił problem z indeksowaniem Google – ale może być za późno, jeśli twoje dane zostały już ujawnione.

Innym problemem, który teraz nęka aplikację, są nowe “Warunki korzystania z usługi”. Warunki te będą wymagały wyrażenia zgody na udostępnianie danych użytkownika przez WhatsApp Facebookowi. Tak, to ten sam Facebook, który przez lata był nękany skandalami dotyczącymi prywatności! A jeśli użytkownicy nie wyrażą zgody na to udostępnianie do 8 lutego 2021 r., nie będą mogli już korzystać z aplikacji.

Jakie dane WhatsApp będzie udostępniać Facebookowi? Wrażliwe, których wiele osób nie chce udostępniać. Podobno mogą to być: identyfikator użytkownika, identyfikator urządzenia, model sprzętu, system operacyjny, poziom naładowania baterii, siłę sygnału, wersję aplikacji, informacje o przeglądarce, sieć komórkową, język, strefę czasową, adres IP, numer telefonu, adres e-mail, kontakty, dane reklamowe, i informacje o płatnościach.

WhatsApp udostępnia większość tych danych Facebookowi już od 2016 roku. Jednak ostatnie newsy, które się pojawiły, wraz z niedawną historią problemów prywatności na Facebooku, wydają się w końcu ostrzegać opinię publiczną przeciwko WhatsApp.

Postanowienie o ucieczce od WhatsApp to dobry pierwszy krok. Ale pojawia się wyzwanie: na co się przełączyć? Mamy dla was 5 alternatyw, które dobrze odpowiadają na na pytanie: co zamiast WhatsAppa? Warto przetestować każdą z nich, a potem wybrać jedną, docelową.

Aktualizacja z 18.01.2021:

WhatsApp zmienił termin zmiany warunków korzystania z usługi. Stare warunki będą obowiązywać do maja, nie zaś do 8 lutego br.

Ranking – co zamiast WhatsAppa, najlepsze alternatywy

1. Signal

Co zamiast WhatsAppa - Signal

Signal to darmowy komunikator, który oferuje bezpieczne, szyfrowane czaty tekstowe, głosowe i wideo. Ma też bezpieczne przesyłanie plików i zdjęć. Opiera się na protokole Signal Messaging, powszechnie uznawanym za najbezpieczniejszy dostępny protokół przesyłania wiadomości.

Co ważniejsze, Signal robi wszystko, co w jego mocy, aby gromadzić i przechowywać jak najmniej twoich danych. Podczas gdy WhatsApp gromadzi mnóstwo informacji i przechowuje je na swoich własnych serwerach, ta alternatywa WhatsApp rejestruje tylko twój numer telefonu, datę i godzinę przystąpienia do usługi oraz datę ostatniego logowania.

Wszelkie inne dane używane przez Signal, takie jak lista kontaktów, z którymi się komunikowałeś i grupy, do których należysz, są szyfrowane i przechowywane bezpośrednio na twoim urządzeniu. W rezultacie nikt, nawet personel Signal, nie może zobaczyć żadnych z tych danych bez fizycznego dostępu do twojego urządzenia (lub urządzenia osoby, która się z tobą komunikuje).

Jak dobry jest Signal? Witryna firmy zawiera opinie ekspertów takich jak Edward Snowden, Bruce Schneier i dyrektor generalny Twittera Jack Dorsey – wszyscy chwalą ten komunikator.

Pobierz: https://signal.org

2. Telegram

Co zamiast WhatsAppa - Telegram

Telegram to kolejna dobra opcja, jeśli chcesz uciec przed katastrofą danych WhatsApp. Oferuje podobne możliwości co WhatsApp, a także ogromną bazę użytkowników. Większość osób, z którymi chcesz porozmawiać, prawdopodobnie już korzysta z tej aplikacji lub z Signala.

Telegram działa w chmurze, co pozwala na jednoczesne korzystanie z niego na wielu urządzeniach.

Gromadzi mniej danych niż WhatsApp i nie przekazują żadnych z nich Facebookowi. Jednak używa szyfrowania po stronie serwera do rozmów prywatnych i grupowych. Oznacza to, że dane są przechowywane na serwerach firmy. Do najbardziej prywatnej komunikacji przydadzą się natomiast Tajne Czaty (Secret Chats), ponieważ szyfrowanie nie jest domyślnie włączone w aplikacji Telegram. Tajne Czaty mają je aktywowane.

Możesz pobrać Telegram na Androida, iOS, Windows, Mac OS i Linux.

Pobierz: https://telegram.org

3. Threema

Co zamiast WhatsAppa - Threema

Threema to dopracowana aplikacja do przesyłania wiadomości, która w jakiś sposób nigdy nie zyskała szerokiego grona odbiorców. W przeciwieństwie do innych alternatyw WhatsApp, Threema nie jest darmowa. Kosztuje 2,99 dol., ale nie musisz przechodzić przez Sklep Google Play – pakiet APK jest również dostępny do bezpośredniego zakupu i pobrania.

Przy zaledwie kilku milionach użytkowników na całym świecie jest szansa, że większość twoich kontaktów nigdy nie słyszała o Threema, a tym bardziej nie korzystała z niej. Ale jeśli obawiasz się, że WhatsApp mógł wykorzystać twoje dane, może to być dokładnie ta alternatywa, której potrzebujesz.

Możesz używać Threema całkowicie anonimowo. Domyślnie w Threema jesteś identyfikowany przez losowo generowany identyfikator, który nie jest powiązany z żadnymi danymi umożliwiającymi identyfikację użytkownika. Co więcej, Threema i tak niczego nie rejestruje. Usługa wykorzystuje silne szyfrowanie od końca do końca (end-to-end), więc tylko zamierzony odbiorca wiadomości może ją przeczytać.

Firma Threema niedawno przeszła na oprogramowanie typu open source, a kod jest regularnie kontrolowany. Dzięki temu możesz mieć pewność, że nie robi niczego podstępnego, co mogłoby zagrozić twojej anonimowości.

Threema działa na urządzeniach z Androidem i iOS, a także ma oparty na przeglądarce czat do użytku na komputerze.

Pobierz: https://threema.ch/en

4. Wire

Wire

Wire to korporacyjny pakiet do współpracy z bezpiecznymi wiadomościami, funkcjami czatu grupowego, udostępniania plików i nie tylko. Firma oferuje również Wire Personal, który może być dobrym zamiennikiem WhatsApp. Wire Personal jest oprogramowaniem o otwartym kodzie źródłowym, szyfrowanym od końca do końca. Jest całkowicie bezpłatny.

Firma rejestruje niektóre dane, ale nie w zakresie, w jakim robi to WhatsApp. Aby utworzyć konto, musisz podać adres e-mail lub numer telefonu. Rejestracja przy użyciu jednorazowego adresu e-mail to znacznie bardziej prywatna droga niż korzystanie z numeru telefonu.

Podobnie jak Threema, Wire Personal ma bardzo małą bazę użytkowników, liczącą zaledwie kilkaset tysięcy użytkowników. Chociaż jest darmowy i działa świetnie, może nie być rozwiązaniem długoterminowym, biorąc pod uwagę jego ograniczone zastosowanie.

Wire Personal jest dostępny dla systemów Android, iOS, Windows, Mac OS i popularnych przeglądarek.

Pobierz: https://wire.com/en/

5. Wickr Me

wickr me

Z tą aplikacją wiąże się ciekawa historia – elitarne siły zbrojne zdecydowały się użyć jej do komunikacji w strefie walki. Wickr został wykorzystany przez dywizję 82. Airborne Task Force Devil, która musiała działać w niezidentyfikowanym miejscu na Bliskim Wschodzie. Wickr Me z pewnością jest wystarczająco dobrym zamiennikiem WhatsApp dla nas – cywilów.

Wickr Me korzysta z anonimowych kont. Bez danych umożliwiających identyfikację osoby, które mogliby zarejestrować, nie może istnieć też rodzaj problemu, jaki obserwujemy w przypadku korzystania przez WhatsApp z metadanych.

Cała zawartość Wickr Me jest efemeryczna. Wszystkie wiadomości i załączniki ulegają samozniszczeniu po upływie określonego czasu. Nawet jeśli ktoś wymyśli komputer kwantowy, który może złamać szyfrowanie używane przez Wickr Me, na twoim urządzeniu nie będzie żadnych wiadomości do złamania.

Wickr Me jest dostępny na Androida, iOS, Windows, Mac OS i Linux.

Pobierz: https://wickr.com

Podsumowanie

Jeśli martwisz się o swoją prywatność w internecie, czas dołączyć do innych i porzucić WhatsAppa. Chociaż nie znajdziesz konkurencyjnego produktu o dokładnie takich samych cechach jak WhatsApp, istnieje kilku konkurentów, którzy mogą spełnić twoje potrzeby. Przedstawiliśmy tutaj pięć najlepszych alternatyw dla WhatsApp.

Masz czas do 8 lutego 2021 r., aby pozwolić WhatsApp na udostępnianie twoich danych Facebookowi, lub możesz przejść na jedną z tych alternatyw. Decyzja należy do ciebie.

Oceń ten post