• Ostatnia modyfikacja artykułu:12 miesięcy temu

Powszechnie wiadomym jest fakt, że higiena jamy ustnej to rzecz niezwykle ważna. Każdemu z nas zależy bowiem na zdrowych, idealnie wyglądających zębach.

Kwestia szczoteczek do zębów została już przez nas wielokrotnie poruszana w artykułach poświęconych szczoteczkom elektrycznym, sonicznym oraz najlepszym szczoteczkom do zębów.

Czasem jednak zdarza się, że nawet najlepsza szczoteczka nie wystarcza. Z pomocą przychodzi wtedy niezwykle funkcjonalne urządzenie, którego omówienie znajduje się w dalszej części artykułu.

Irygator do zębów – jak to działa?

Jest to produkt przeznaczony do płukania i czyszczenia jamy ustnej. Co więcej, pozwala on na dotarcie do miejsc trudno dostępnych dla klasycznych szczoteczek, takich jak przestrzenie międzyzębowe czy kieszonki dziąsłowe.

Irygator wytwarza strumień wody pod ciśnieniem, który usuwa płytkę nazębną oraz wszelkie bakterie. Jest to doskonała alternatywa dla nici dentystycznej, gwarantująca znacznie lepsze efekty.

„Nitka wody”, produkowana przez urządzenie, powstaje dzięki specjalnej miniaturowej pompie. Ponadto duża część irygatorów posiada również funkcję mieszania wody z powietrzem, co gwarantuje jeszcze lepsze efekty. Co więcej, niektóre z nich są w stanie wygenerować pulsacyjny strumień, który bardzo precyzyjnie czyści zęby z resztek pokarmowych, jednocześnie masując dziąsła, co poprawia ich krążenie.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie irygatora?

Pierwszym aspektem, który należy rozważyć jest rodzaj irygatora. Wyróżnia się irygatory stacjonarne oraz przenośne (bezprzewodowe). W poniższej tabeli znajduje się zestawienie tych produktów, które ma na celu przybliżenie ich funkcji oraz parametrów.

Rodzaje irygatorów - porównanie

Irygator stacjonarny Irygator przenośny
Wielkość Duży, wymagający konkretnej powierzchni i umiejscowienia (w bliskiej odległości do umywalki) Niewielkich rozmiarów, kompaktowy
Pojemność zbiornika 450-600 ml 30-210 ml
Możliwości regulacji Do 10 stopni intensywności Od 2 do 4 programów
Ciśnienie wody Maksymalnie 6,9 bara Maksymalnie 6,47 bara
Czas pracy Nieograniczony 15-70 minut po jednym naładowaniu
Rodzaj zasilania Sieciowe Akumulatorowe/bateryjne
Dla kogo? Sprawdzi się przy większej ilości użytkowników Do użytku indywidualnego

Poza wymienionymi w tabeli cechami, irygatory stacjonarne i przenośne różnią się od siebie także ceną. Należy więc zastanowić się jaki przedział cenowy będzie najbardziej odpowiedni.

Przy zakupie warto również rozważyć, jaki rodzaj strumienia wody generowanego przez dany irygator sprawdzi się najlepiej. Do najczęściej spotykanych rodzajów strumieni zalicza się:

Ciągły – który jest niezwykle skupiony. Idealnie sprawdzi się w przypadku osób z aparatami ortodontycznymi, precyzyjnie czyszcząc wszelkie trudno dostępne przestrzenie.

Wirujący – cechujący się większą delikatnością. Częstym zjawiskiem jest jednoczesne występowanie połączenia wody z mikropęcherzykami powietrza. Będzie idealnym rozwiązaniem dla osób o wrażliwych dziąsłach.

Pulsacyjny – który charakteryzuje się zmienną mocą strumienia wody. Przy jednoczesnym oczyszczaniu obszarów międzyzębowych delikatnie masuje on dziąsła, poprawiając ich ukrwienie.

Korzyści wynikające z używania irygatora

Czas przejść do konkretów, czyli co tak naprawdę daje nam irygator do zębów? Zalet wynikających z używania tego sprzętu jest wiele, jednak do najważniejszych należy zaliczyć:

  • poprawę stanu zdrowia dziąseł
  • ochronę przed odkładaniem się kamienia nazębnego
  • ochronę przed próchnicą
  • świeższy oddech

Jeśli więc zależy Ci na poprawie obecnej pielęgnacji jamy ustnej – irygator będzie świetnym pomocnikiem!

Poniżej znajdują się przykładowe urządzenia, które idealnie sprawdzą się w codziennym użytkowaniu.

Na zdjęciu znajduje się Irygator do zębów ProfiCare PC-DC 3031 w kolorze białym, wzbogacony o niebieskie elementy.

Irygator do zębów ProfiCare PC-DC 3031

Urządzenie wyposażone zostało w zintegrowany zbiornik znajdujący się w uchwycie, będący w stanie pomieścić maksymalnie 150 ml wody. Jest on łatwy do wyjęcia, dlatego też napełnianie i czyszczenie nie powinno sprawiać problemów.

Co więcej, sprzęt posiada 4-poziomowy przełącznik do kontroli ciśnienia wody, dzięki czemu wybór odpowiedniego programu, który spełni wymagania użytkownika, jest banalnie prosty.

Obudowa jest w pełni wodoodporna i posiada certyfikat IPX7.

Dodatkowym atutem jest funkcja ochrony przed nadmiernym ładowaniem, która zapobiega uszkodzeniu akumulatora. Dużym ułatwieniem jest również wskaźnik poziomu naładowania w postaci kontrolki LED.

Ponadto do dyspozycji użytkownika dostępne są 3 wymienne dysze czyszczące.

Obsługa tego urządzenia jest niezwykle łatwa i bezproblemowa.

W zestawie znajduje się również elektryczna szczoteczka do zębów wraz z wymiennymi główkami oraz stacja ładująca. Takie połączenie gwarantuje kompleksową pielęgnację jamy ustnej, bez konieczności przepłacania.

Na zdjęciu przedstawiony jest produkt PHILIPS Sonicare AirFloss Ultra HX8438/01 w kolorze białym.

PHILIPS Sonicare AirFloss Ultra HX8438/01

Urządzenie wyposażone zostało w technologię wykorzystującą powietrze oraz mikrokropelki, dzięki którym czyszczenie jamy ustnej jest jeszcze dokładniejsze.

Producent zapewnia, że nawet 60 sekund użytkowania dziennie jest w stanie usunąć do 99,9% płytki nazębnej, gwarantując tym samym zjawiskowe efekty.

Ponadto sprzęt wyposażony został w wytrzymałą baterię litową. Daje ona możliwość bezprzewodowego użytkowania nawet przez 3 tygodnie po jednorazowym naładowaniu.

Co więcej, do wyboru użytkownika dostępne są 3 tryby regulacji strumienia wody – płynny, pojedynczy i z mikrobąbelkami. Daje to możliwość dostosowania ustawień do indywidualnych preferencji.

Produkt ten idealnie sprawdzi się do codziennego użytkowania, poprawiając jakość pielęgnacji.

Na zdjęciu znajduje się Irygator do zębów Waterpik Wp 660e2 Ultra Professional

Irygator do zębów Waterpik Wp 660e2 Ultra Professional

Jest to urządzenie stacjonarne, które cieszy się niezwykle dużą popularnością oraz pozytywnymi opiniami użytkowników.

Posiada aż 10 stopni regulacji ciśnienia wody, dlatego też dostosowanie odpowiednich ustawień nie powinno sprawiać najmniejszych problemów.

Do wyboru użytkownika są również 2 tryby pracy:

Floss – przeznaczony do codziennej pielęgnacji

Massage – przeznaczony do stymulowania ukrwienia dziąseł

Zbiornik na wodę jest łatwy do wyjęcia, co sprawia, że jego napełnianie oraz czyszczenie odbywa się szybko i sprawnie. Ponadto jest on w stanie pomieścić nawet 600 ml wody.

Co więcej, w zestawie znajduje się aż 7 wymiennych, różnych od siebie końcówek. Dostępna jest również skrytka, w której można je przechowywać bez obaw o zabrudzenie czy uszkodzenie.

Produkt wyposażony został w timer, który fabrycznie zaprogramowany został na powiadomienie użytkownika o upływie 1 minuty. Jest to optymalny czas, który pozwala na precyzyjne dotarcie nawet do trudno dostępnych miejsc jamy ustnej oraz ich kompleksowe wyczyszczenie.

Kto może korzystać z irygatora?

Odpowiedź na to pytanie jest niezwykle prosta – każdy!

Irygator do zębów sprawdzi się u osób, które chcą polepszyć swoją codzienną pielęgnację i stan jamy ustnej. Będzie on również dużą pomocą dla osób ze stałym aparatem ortodontycznym oraz ciasno umiejscowionym uzębieniem.

Jest to urządzenie w pełni bezpieczne dla koron, mostów i implantów dentystycznych. Co więcej, w przypadkach takich jak recesja dziąseł czy głębokie kieszonki dziąsłowe, irygator często jest sprzętem niezbędnym w codziennej higienie.

Jeśli więc odnosisz wrażenie, że codzienne szczotkowanie zębów nie jest dla Ciebie wystarczające – irygator jest tym, czego potrzebujesz.

#materiałreklamowy

Oceń ten post