Świeży, wciąż jeszcze ciepły, domowy chleb jest pyszny i ciężko temu zaprzeczyć. I chociaż sam proces wypieku zdaje się nie być nadzwyczaj trudny, nie każdy z nas ma na tyle czasu i ochoty, by przechodzić przez wszystkie etapy rośnięcia ciasta. Proces mieszania, ugniatania, doglądania kulki ciasta może zająć wiele godzin, co nie jest ani wygodne, ani praktyczne. Wypiekacz do chleba wymaga naciśnięcia kilku przycisków, by wykonać całą robotę za Ciebie.

Dlaczego warto kupić wypiekacz do chleba?

Elektryczny wypiekacz do chleba wymaga od Ciebie wyłącznie wrzucenia do niego składników i wybraniu ustawień według własnych preferencji. Nie tylko ułatwia, ale także przyspiesza cały proces wypieku pieczywa. Dzięki możliwości pieczenia własnych wyrobów w komfortowych warunkach, możesz pozwolić sobie na eksperymenty z różnymi składnikami. Nawet jeśli z założenia średnio radzisz sobie w kuchni. Wypiekacz pozwoli Ci zarówno na upieczenie tradycyjnego, białego chleba jak i wersji rzemieślniczych, jak za dawnych lat. Co najważniejsze – masz pełną kontrolę nad składnikami więc wiesz co jesz. Ta kwestia będzie szczególnie istotna dla tych z Was, którzy cierpią na alergie pokarmowe, nietolerancje lub celiakię.

Wypiekacz do chleba Panasonic SD-ZP2000WXE

Wypiekacz do chleba Panasonic SD-ZP2000WXE

Dobry wypiekacz do chleba – na co zwrócić uwagę?

Jak to zwykle bywa przy zakupach AGD – dobrze jest zastanowić się czego oczekujemy od danego sprzętu i jakie funkcje będą najbardziej pożądane. Jak dużo chleba spożywasz w swoim domostwie i jak dużych bochenków oczekujesz? Gdzie postawisz wypiekacz, a raczej – ile masz na niego miejsca? Czy zależy Ci na tym, żeby stanowił spójny element wyposażenia kuchni? Większość opiekaczy przygotowuje prostokątne bochenki, ale w opcji są też okrągłe lub kwadratowe. Jaki kształt Ty preferujesz?

Jeśli chodzi o praktyczne funkcje – do rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie elektrycznego wypiekacza definitywnie należy wyjmowana forma do chleba. Dzięki temu łatwo wyczyścisz ten kluczowy element urządzenia. Zamiast męczyć się z wycieraniem, możesz po prostu włożyć ją do zlewu. Kolejne pytanie brzmi – czy potrzebujesz funkcji opóźnienia startu? Jeśli chcesz cieszyć się świeżym chlebem po powrocie z pracy, możesz przygotować składniki przed wyjściem z domu i skorzystać z zalet tej funkcji. Nie będzie przydatna tylko wtedy, kiedy planujesz korzystać z przepisów uwzględniających mleko lub jajka. A może urzeknie Cię funkcja utrzymywania ciepła?

Elektryczny wypiekacz do chleba, bułek, ciasta i bagietek?

Dobry wypiekacz do chleba nie będzie ograniczał się do funkcji wypiekania różnych rodzajów chleba. Wiele dostępnych obecnie na rynku modeli daje możliwość wypieku ciast, bułek i bagietek, a nawet dżemów, kompotów i jogurtów. Niektóre modele są szczególnie pomocne w kwestii pieczenia chlebów rzemieślniczych, na zakwasie lub sodowych. Jeśli chcesz lub musisz wyeliminować gluten – zwróć uwagę czy dany wypiekacz ma funkcję pieczenia chleba bezglutenowego w swoich specyfikacjach. Zdecydowana większość modeli już ją posiada jednak zawsze rzucić okiem niż pluć sobie w brodę.

Bardzo przydatną funkcją, szczególnie dla tych niecierpliwych, jest okienko na klapie wypiekacza. Pozwala na bieżąco sprawdzać postępy i monitorować czy wszystko idzie zgodnie z planem. A jeśli lubisz eksperymentować – zwróć uwagę czy dany model posiada dozownik umożliwiający dodawanie poszczególnych składników w trakcie pieczenia. To może być przydatne jeśli planujesz piec pieczywo i ciasta z orzechami, nasionami, suszonymi owocami lub warzywami.

Elektryczny wypiekacz do chleba Panasonic SD-ZP2000WXE

Elektryczny wypiekacz do chleba Panasonic SD-ZP2000WXE

Ranking wypiekaczy do chleba – TOP 5 2021

Nazwa Cena Kształt chleba Liczba programów Funkcje dodatkowe
Panasonic SD-ZB2512KXE 899,00 zł prostokątny 17 (w tym chleb rzemieślniczy, na zakwasie, bezglutenowy, z dodatkami, dżem, kompot, ciasto) regulacja rozmiaru i zarumienienia, szybkie pieczenie, utrzymanie temperatury, opóźniony start
Panasonic SD-ZP2000WXE 909,00 zł owalny 18 (w tym chleb bezglutenowy, z dodatkami, dżem, ciasto) regulacja wielkości, zarumienienia i twardości chleba, regulator czasowy, utrzymanie temperatury
Morphy Richards 502000 739,00 zł prostokątny 18 (w tym chleb razowy, pełnoziarnisty, bułki, ciasto, ciasto na pizzę, dżem, jogurt) opóźniony start, regulacja zarumienienia, regulacja wielkości
TEFAL PF 6118 721,50 zł prostokątny 19 (w tym chleb razowy, bezglutenowy, na zakwasie, ciasto, ciasto na pizzę, dżem, makaron, bagietki, chałka) opóźniony start, regulacja rozmiaru i zarumienienia,
Morphy Richards Homebake 499,00 zł prostokątny 14 (w tym chleb bezglutenowy, ciasto, ciasto na pizzę, dżem, jogurt) opóźniony start, regulacja rozmiaru i zarumienienia,

Wypiekacz do chleba – który wybrać?

Jeśli zależy Ci na wypieku chlebów rzemieślniczych – najlepiej sprawdzi się elektryczny wypiekacz Panasonic SD-ZB2512. Przygotujesz w nim chleb na zakwasie i wiejski chleb sodowy, a także chleb żytni, orkiszowy, bezglutenowy, włoski i francuski oraz brioszkę. Możesz wybierać spośród czterech rozmiarów bochenka i dobrać kolor skórki do własnych preferencji. Wśród pozostałych przepisów znajdziesz ciasto, ciasto na pizzę, dżem oraz kompot.

Wypiekacz do chleba i bułek jest Twoim priorytetem? Sprawdź model TEFAL PF 6118. W menu znajdziesz nie tylko różne rodzaje chlebów, włącznie z chlebem razowym, kanapkowym, francuskim, bezglutenowym i na zakwasie. Ten wypiekacz posłuży też do wypieku bagietek, ciabatty, bułek zwykłych i ziarnistych, pity, focacci, a nawet grisini. Co ciekawe, w menu znajduje się także makaron.

Nie potrzebujesz nadmiaru funkcji i nie chcesz przepłacać? Wybierz model Morphy Richards Homebake. To dobry i tani wypiekacz, który pozwoli na przygotowanie podstawowych wypieków. W menu znajdziesz także funkcję robienia dżemów i jogurtów, bez problemu przygotujesz także coś na słodko.