• Ostatnia modyfikacja artykułu:9 miesięcy temu

Alkomaty zaliczane są do urządzeń, które coraz częściej spotyka się zarówno w samochodach i domach, jak i rozmaitych firmach. I choć myśląc o badaniu alkomatem przeważnie mamy przed oczami kontrolę przez funkcjonariusza policji, w praktyce sprzęty te niejednokrotnie okazują się wyjątkowo przydatne zarówno w użytku prywatnym, jak i chociażby do badania trzeźwości pracowników. Umożliwiają one bowiem precyzyjne określenie, czy stan danej osoby umożliwia jej prowadzenie samochodu, lub też wykonywanie innych obowiązków.

Zakup alkomatu bardzo często okazuje się wyjątkowo praktyczną decyzją. Jej podjęcie wymaga jednak odrobiny rozeznania, gdyż w obrębie tego typu urządzeń spotyka się kilka odmiennych rodzajów, a poszczególne warianty alkomatów mogą oferować szereg zróżnicowanych funkcji. Podpowiadamy więc, jak wybrać odpowiednio dopasowany alkomat, który spełni wszystkie najważniejsze potrzeby i wymagania użytkowników.

Zobacz również: Dokładne badanie trzeźwości – ranking najlepszych alkomatów

Rodzaje alkomatów – czym się różnią?

Alkomat elektrochemiczny FITalco Neon F1

Alkomat elektrochemiczny FITalco Neon F1

W kategorii alkomatów wyróżnia się trzy główne rodzaje tych urządzeń – półprzewodnikowe, elektrochemiczne oraz spektrofotometryczne. Każdy z nich posiada inny sensor, a przy tym również cechują je całkowicie odmienne funkcje i specyfikacje. Ponadto różnią się one również cenami.

Alkomaty półprzewodnikowe Alkomaty elektrochemiczne Alkomaty spektrofotometryczne
To zdecydowanie najtańsze urządzenia, które są wybierane przede wszystkim do użytku indywidualnego. Tego typu alkomaty bardzo często okazują się podatne na rozmaite czynniki zakłócające, przez co są one obarczone stosunkowo dużym ryzykiem wystąpienia błędów w trakcie dokonywanych pomiarów. Co więcej, wpływ na dokładność badania wywiera nawet stan naładowania baterii, a sam sensor niejednokrotnie ulega rozkalibrowaniu, co z kolei fałszuje uzyskany w badaniu wynik.

Czyli droższe sprzęty, które wykorzystuje się w profesjonalnych badaniach trzeźwości (w tym również przez policjantów). Alkomaty z tej kategorii są odporne na rozmaite czynniki zakłócające, a przy tym oferują precyzyjne pomiary. Co więcej, nie wymagają one tak częstej kalibracji, jak warianty półprzewodnikowe, gdyż konieczność jej przeprowadzenia następuje przeważnie co około 6-12 miesięcy. Dodatkowym atutem okazuje się wytrzymały sensor o żywotności wynoszącej średnio nawet 3 lata.

To profesjonalne urządzenia stacjonarne, które dokonują wyjątkowo precyzyjnych pomiarów i są odporne na różnego rodzaju czynniki zakłócające. Co więcej, wbudowany sensor cechuje się w tym przypadku niezwykłą wytrzymałością i trwałością.

Dużym atutem tego typu urządzeń jest stabilność przy powtarzaniu pomiarów, dzięki czemu urządzenia te są wykorzystywane jako sprzęty dowodowe (np. w szpitalach i sądach). Wadą okazuje się natomiast fakt, iż w celu skorzystania z takiego alkomatu należy udać się na komisariat policji lub ewentualnie stację benzynową. Tego typu urządzenia są również wyjątkowo drogie.

Jak wybrać alkomat? Najważniejsze parametry i przydatne funkcje

Podobnie jak w wielu innych przypadkach, aby wybrać dobry alkomat należy uwzględnić kilka podstawowych aspektów i cech, które spotyka się w tego typu urządzeniach. Najważniejsze z nich zostały opisane w poniższych akapitach.

Alkomat wielofunkcyjny Alcovisor TitanAlkomat wielofunkcyjny Alcovisor Titan

Dopuszczalny błąd pomiaru

Błąd pomiaru w alkomacie to nic innego, jak przewidziany przez producenta błąd, jaki sprzęt może popełniać przy dokonywaniu pomiaru stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu. Niedokładność pomiarowa musi być dopuszczona przez Główny Urząd Miar, a każdy producent powinien informować użytkowników o jej wartości w specyfikacji technicznej danego sprzętu. Błąd pomiaru w lepszych alkomatach (np. elektrochemicznych) przeważnie nie przekracza granicy 5-10% wyświetlanej liczby promili. W tańszych, a zarazem mniej odpornych na zakłócenia sprzętach (np. półprzewodnikowych), wartość ta niejednokrotnie wynosi natomiast nawet 20%. Oznacza to, że na uzyskany w badaniu wynik często należy brać sporą poprawkę.

Zgodność z normą EN-PN 15964

Choć nie jest to warunek konieczny, tak zgodność ze wspomnianą normą będzie świadczyła o wysokiej jakości danego alkomatu, a także precyzji, z jaką dokonuje on wszelkich pomiarów. Co więcej, sprzęty z tym oznaczeniem bardzo trudno jest również oszukać. Norma EN-PN 15964 jest wykorzystywana między innymi w profesjonalnych urządzeniach policyjnych.

Wymienne ustniki

Zasadniczo rzecz biorąc, każdy alkomat dostępny na rynku posiada dedykowane ustniki. Nie istnieją więc rozwiązania uniwersalne, które pasowałyby do wszystkich sprzętów z tej kategorii. Dlatego też przed zakupem wybranego alkomatu zdecydowanie warto zorientować się, jak wygląda kwestia dostępności ustników (stacjonarnie lub online), gdyż elementy te są przeznaczone wyłącznie do jednokrotnego użytku.

Częstość kalibracji

Alkomaty - Częstość kalibracji

Kalibracja alkomatu ma na celu odpowiednie wyregulowanie wbudowanego sensora, aby wszelkie dokonywane pomiary były wykonywane z zachowaniem możliwie największej precyzji. Zabieg ten powinien być wykonywany regularnie, a o jego częstości świadczy parametr, jakim jest maksymalna ilość możliwych do wykonania badań alkomatem. Producenci powinni podawać tę liczbę, aby każdy użytkownik miał pełną świadomość, po jakim czasie musi on dokonać kalibracji.

Dodatkowe funkcje i udogodnienia

Poszczególne alkomaty mogą oferować użytkownikom dostęp do przydatnych funkcji, a także rozmaitych udogodnień, wśród których należy wyróżnić:

  • Wskaźnik poziomu baterii – choć w przypadku wariantów elektrochemicznych nie ma to aż takiego znaczenia, tak alkomaty półprzewodnikowe mogą dokonywać fałszywych pomiarów, jeśli stan ich baterii jest niewystarczający. Dlatego też wspomniany wskaźnik stanowi wyjątkowo przydatną funkcję, której zdecydowanie warto doszukiwać się w nowoczesnych urządzeniach.
  • Pamięć ostatnich pomiarów – funkcja ta umożliwia obserwowanie, czy z każdym kolejnym dokonywanym pomiarem zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu obniża się, czy też stale wzrasta, gdyż alkohol jeszcze się nie wchłonął. Zarówno wchłanianie, jak i wydalanie tej substancji, okazuje się bowiem zindywidualizowaną kwestią, przez co każdy może doświadczać ich w innym tempie.
  • Wyświetlacz – choć jest to coraz powszechniejsza cecha alkomatów, tak nieraz wyświetlacze okazują się zupełnie nieczytelne. Może to wynikać z ich rozmiaru, ale i rodzaju. Z pewnością warto więc postawić na jakościowy sprzęt z dobrym wyświetlaczem – np. LED-owym, który okazuje się czytelny nawet przy niekorzystnych warunkach.
  • Pasywny tryb pracy – to funkcja umożliwiająca korzystanie z alkomatu bez użycia ustnika. Wówczas użytkownik zyskuje możliwość dmuchania bezpośrednio w przeznaczony do tego otwór. Ze względów higienicznych nie zaleca się jednak, aby z funkcji tej korzystało więcej osób, dlatego też taki alkomat sprawdzi się przede wszystkim w indywidualnym użytku.

Kiedy warto kupić alkomat?

Kiedy warto kupić alkomat?

Choć alkomat niejednokrotnie może okazać się wyjątkowo przydatnym urządzeniem, jego zakup nie zawsze będzie opłacalny. W tego typu sprzęt warto jednak wyposażyć się przede wszystkim, gdy:

  • Często kieruje się pojazdami – zarówno w kontekście prywatnym, jak i zawodowym, każdy kierowca ma obowiązek stosowania się do przepisów mówiących o zachowywaniu trzeźwości podczas jazdy.
  • Prowadzi się własną działalność – niezależnie od tego, czym zajmuje się dana firma, jej właściciel ma prawo do zbadania pracownika, jeśli zajdzie ku temu odpowiedni powód, czyli uzasadnione podejrzenie bycia pod wpływem alkoholu. Kontrola trzeźwości pracowników niejednokrotnie odgrywa bowiem znaczącą rolę, co dotyczy przede wszystkim rozmaitych firm przewozowych.

Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.
#materiałreklamowy

Oceń ten post