Survival to jeden ze sposobów na spędzanie wolnego czasu, który umożliwia bliski kontakt z naturą, przy jednoczesnym nabywaniu umiejętności niezbędnych do przetrwania nawet w wyjątkowo trudnych warunkach. Tego typu hobby zbiera wokół siebie stosunkowo szerokie grono miłośników. Jedni z nich zakładają, że do rozpoczęcia przygody z survivalem wystarczą jedynie chęci – w końcu chodzi przecież o to, aby poradzić sobie bez dodatkowych pomocy. Inni twierdzą natomiast, że przed pierwszą wyprawą zdecydowanie warto prawidłowo się do niej przygotować. W związku z tym podpowiadamy, jak odpowiednio podejść do tematu survivalu, a także – które z dostępnych na rynku akcesoriów mogą okazać się niezbędne w trakcie pierwszej przygody.
Zobacz również: Prezenty dla fanów survivalu i bushcraftu – propozycje na każdą kieszeń
Spis treści
Podstawy survivalu – od czego zacząć?
Choć wiele poradników survivalowych zakłada, że swoją przygodę z tym hobby można rozpocząć nawet „z biegu”, czyli jednocześnie nie mając odpowiedniego przygotowania, tego typu skok na głęboką wodę nieraz będzie w stanie zakończyć się solidnym niepowodzeniem. Dlatego też zaleca się, aby do tematu survivalu podchodzić z zachowaniem zarówno zdrowego rozsądku, jak i bezpieczeństwa.
Jednocześnie warto wspomnieć, że istnieje wiele rozmaitych technik sztuki przetrwania. Należy przy tym mieć świadomość tego, że każda z nich jest zasadniczo dedykowana różnym dziedzinom, a także regionom. Inne rozwiązania sprawdzą się bowiem w lesie lub górach, a inne na obszarach pustynnych. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że najpopularniejszym wyborem w Polsce okazują się lasy i góry, to właśnie na tych rejonach się skupiamy.
Aby wyruszyć na pierwszą przygodę survivalową potrzebne są zasadniczo trzy rzeczy:
- Podstawowe, niezbędne umiejętności;
- Najważniejsze wyposażenie;
- Odpowiednie przygotowanie.
Niezbędne umiejętności
Powszechnie przyjęło się uznawać, że w każdej przygodzie survivalowej najważniejsze są cztery elementy: woda, jedzenie, ogień i schronienie. Oznacza to, że w trakcie wyprawy powinno się potrafić znaleźć i odpowiednio oczyścić wodę, rozpalić ogień, znaleźć pożywienie, a także zbudować schron. Wszystko to wymaga jednak odpowiedniego zaangażowania, chęci, a także woli przetrwania, która drzemie w każdym z nas. Tym, co okazuje się absolutnie niezbędne, jest również praktyka. Nawet przeczytanie kilku grubych książek, czy też obejrzenie całej serii filmów poruszających zagadnienie survivalu, nie sprawią bowiem, że teoretyczna wiedza z powodzeniem zostanie przełożona na rzeczywiste działania.
Co więcej, wśród niezbędnych umiejętności należy również zaznaczyć zdolność do prawidłowej orientacji w terenie. Bardzo ważnym aspektem okazuje się także odpowiednia kondycja fizyczna, która umożliwi bieganie i długotrwałe chodzenie, wspinanie się, a także przenoszenie ciężkich rzeczy. Dużym atutem jest również umiejętność pływania.
Najważniejsze wyposażenie
Choć szereg popularnych specjalistów twierdzi, że cała magia survivalu polega na tym, aby nie korzystać z jakiegokolwiek wyposażenia, całkowicie początkujące osoby mogą doświadczać w tym aspekcie znaczących trudności. Dlatego też w trosce o własne bezpieczeństwo, a przy tym również komfort psychiczny, niejednokrotnie warto zadbać o kilka podstawowych elementów ekwipunku, do których zalicza się:
- Odzież – decydując się na przygodę survivalową należy wyposażyć się w odpowiednio dopasowane elementy garderoby. Wśród nich wyróżnia się przede wszystkim wygodne spodnie, jakościowe buty (taktyczne lub trekkingowe), oddychające koszulki, ciepłe polary i bluzy, czy też kurtki, które zapewniają skuteczną ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Ponadto warto wyposażyć się również w wybrane nakrycie głowy oraz wyższe skarpety. Nieraz przydatnym rozwiązaniem okazuje się również bielizna termoaktwna, ale i ciepłe rękawiczki.
- Plecak – czyli absolutnie podstawowy element wyposażenia, który umożliwi wygodne zabranie ze sobą wszelkich niezbędnych akcesoriów. Wybierając plecak zdecydowanie warto postawić na jakościowy, wytrzymały i trwały wariant, który jednocześnie zapewni komfort w trakcie jego noszenia i będzie odpowiednio pojemny.
- Latarka – to sprzęt, który niejednokrotnie okazuje się wyjątkową pomocą w trakcie wyprawy survivalowej. W kategorii tej można wyróżnić przede wszystkim kompaktowe warianty ręczne, ale i modele czołowe, które gwarantują dużą wygodę użytkowania.
- Apteczka – w jej wnętrzu powinien znaleźć się przede wszystkim wybrany środek do odkażania ran, środek na oparzenia, a także kilka plastrów, jałowe gazy oraz bandaż w normalnej i elastycznej wersji.
- Filtr do wody lub butelka filtrująca – to akcesoria, które umożliwiają szybkie i bezproblemowe oczyszczenie wody z rozmaitych bakterii i drobnoustrojów, które mogłyby zaszkodzić człowiekowi w trakcie wyprawy survivalowej.
- Krzesiwo, zapałki lub zapalniczka – czyli akcesoria umożliwiające rozpalenie ognia. W trakcie wyprawy survivalowej najbardziej praktycznym okazuje się jednak krzesiwo, gdyż zarówno zapałki, jak i zapalniczka, mogą być zawodne.
- Kompas – to sprzęt, który może okazać się nieocenioną pomocą w przypadku zagubienia lub trudności w ustaleniu własnego położenia.
Co więcej, każdy początkujący miłośnik survivalu powinien wyposażyć się także w nóż, scyzoryk lub multitool, gdyż narzędzia te sprawdzają się zarówno w przygotowywaniu posiłków, jak i budowaniu schronu. Jednocześnie warto wspomnieć, że dobrym rozwiązaniem może okazać się zakup specjalnego zestawu przetrwania, czyli kombinacji wszystkich niezbędnych akcesoriów, a także przydatnych rozwiązań survivalowych.
Zobacz również: Jaki scyzoryk wybrać? Polecane modele
Odpowiednie przygotowanie
Przed wyruszeniem na wymarzoną przygodę survivalową zdecydowanie warto poświęcić odrobinę czasu na prawidłowe przygotowanie się. Dotyczy to między innymi nabycia wiedzy teoretycznej, która może obejmować takie aspekty, jak chociażby trujące rośliny i niejadalne grzyby spotykane na danym obszarze, czy też gatunki dziko żyjących zwierząt, na które można się tam natknąć. Co więcej, wskazanym jest również zapoznanie się z topografią danego rejonu – chociażby w celu dopasowania odpowiedniego ubioru i obuwia. Niektórzy zalecają również, aby na wędrówkę zabrać ze sobą mapę.
Tym, na co należy zwrócić szczególną uwagę, jest fakt, iż na wyprawę survivalową nie powinno się wybierać bez wcześniejszego powiadomienia o tym bliskich osób. W trakcie tego typu przygód może bowiem wydarzyć się wiele nieprzewidzianych sytuacji – w tym również tych, które stanowią potencjalne zagrożenie. W trosce o własne bezpieczeństwo, a także zdrowie, należy więc powiedzieć komuś, na jakim obszarze będzie się przebywać, a także ile będzie trwać wyprawa i kiedy planowany jest powrót. Rozpoczynając swoją przygodę z survivalem niewskazanym będzie również całkowite rezygnowanie ze smartfonu. I choć jednym z głównych założeń tego typu wypraw jest niejako odcięcie się od świata, z pomocą smartfonu możliwe jest chociażby wezwanie niezbędnej pomocy, jeśli tylko zajdzie taka konieczność.
O czym pamiętać w trakcie pierwszej przygody survivalowej?
Zarówno w trakcie pierwszej, jak i każdej kolejnej wyprawy o charakterze survivalowym, należy mieć na uwadze kilka kluczowych zasad. Pierwszą z nich jest oczywiście troska o własne bezpieczeństwo, która w dużej mierze opiera się o zachowanie zdrowego rozsądku we wszystkich podejmowanych działaniach. Niewskazanym będzie więc celowe narażanie się na poważne zagrożenia, czy też podejmowanie nieprzemyślanych decyzji o całkowicie niepewnych skutkach. Zamiast tego warto natomiast pamiętać o własnych ograniczeniach, czy też poszczególnych słabościach, których zignorowanie może okazać się zgubne.
Jednocześnie należy również wspomnieć o przestrzeganiu filozofii „leave no trace” mówiącej o tym, że po wyprawie na łono natury nie powinno zostać żadnych śladów. Każdy z nas zobowiązany jest więc do sprzątania po sobie wszelkich odpadów, a także niepozostawiania jakichkolwiek elementów własnego wyposażenia. Ponadto konieczne jest również sprawdzanie, czy ognisko zostało w pełni zgaszone, a w jego miejscu nie pozostały żadne tlące się odłamki drewna.
Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.
#materiałreklamowy