Choć powerbanki solarne widnieją na rynku już od dłuższego czasu, tak na chwilę obecną ich popularność zdaje się szybko wzrastać. Nie ma w tym jednak nic zaskakującego, gdyż nowoczesne rozwiązania z tej kategorii często cechują się solidnym wykonaniem, funkcjonalnością, a także niezawodnością. Z tego względu sprawdzają się one w przeróżnych sytuacjach, w tym również tych nieco bardziej wymagających.
Czy powerbank solarny jest warty zakupu? Co warto wiedzieć o tego typu sprzętach? Jak wybrać możliwie najlepszy model? Odpowiedzi na te, a także wiele innych pytań, znajdują się w dalszej części poniższego artykułu.
Zobacz również: Jak wybrać odpowiedni powerbank? Kluczowe parametry
Spis treści
Powerbank solarny – jak działa?
Powerbanki solarne to przenośne urządzenia magazynujące energię elektryczną, które wyposażone są w panele słoneczne umożliwiające ładowanie wbudowanej baterii za pomocą promieni słonecznych. Cały ten proces może zostać podzielony na kilka podstawowych etapów, do których zalicza się:
- Absorpcję światła słonecznego;
- Konwersję energii słonecznej na elektryczną dzięki efektowi fotowoltaicznemu;
- Ładowanie baterii;
- Przechowywanie energii;
- Zasilanie urządzeń mobilnych.
Największą zaletą powerbanków solarnych okazuje się wiec fakt, że można skutecznie naładować ich baterie w miejscach bez dostępu do prądu. Jedynym warunkiem staje się wówczas wystarczająca ilość światła słonecznego. Z drugiej strony jednak powerbank solarny można naładować również tak, jak każdy inny powerbank, a więc przy użyciu energii elektrycznej.
Jak wybrać dobry powerbank solarny? Najważniejsze parametry
Powerbank solarny może stanowić doskonałe rozwiązanie w wielu rozmaitych przypadkach. Wybór odpowiedniego modelu nieraz sprawia jednak pewne trudności, gdyż rynek tego typu sprzętów stale się rozrasta, w producenci oferują coraz to nowsze rozwiązania. Dlatego też, aby podjąć rozsądną decyzję, zdecydowanie warto zapoznać się z najważniejszymi cechami, a także kluczowymi parametrami powerbanków solarnych, wśród których zaznacza się przede wszystkim:
Pojemność baterii
To parametr określany w miliamperogodzniach (mAh). W tym kontekście zasada okazuje się stosunkowo prosta, gdyż mówi ona o tym, że im większa będzie pojemność baterii powerbanku, tym więcej razy użytkownicy są w stanie naładować wybrane urządzenia. Jednocześnie zakłada się również, że wartość ta powinna być co najmniej 2-3 razy większa od pojemności akumulatora danego urządzenia. Dla przykładu – jeśli smartfon posiada baterię o pojemności 3300 mAh, powerbank powinien dysponować pojemnością z przedziału 6600-9900 mAh.
Efektywność paneli słonecznych
To aspekt, na który wpływają takie cechy, jak chociażby wielkość wbudowanego panelu, a także jego wydajność i moc. Większe panele umożliwiają szybsze ładowanie sprzętu, natomiast ich większa moc przyczynia się do szybszego ładowania podłączonych sprzętów.
W kontekście paneli słonecznych nie należy zapominać również o jakości ich wykonania. Solidne i wytrzymałe panele stanowią bowiem gwarancję odporności na rozmaite uszkodzenia, przez co są one w stanie posłużyć nawet przez długie lata.
Porty ładowania
Znacząca większość powerbanków solarnych posiada 2-3 porty USB, tym samym umożliwiając jednoczesne ładowanie większej ilości urządzeń mobilnych. Przed zakupem wybranego modelu warto jednak zwrócić uwagę na rodzaj portów, jakimi dysponuje sprzęt, a także ewentualne technologie służące szybszemu ładowaniu (np. Quick Charge lub Power Delivery).
Dodatkowe funkcje
Nowoczesne powerbanki solarne niejednokrotnie oferują dostęp do poszczególnych udogodnień, wśród których wyróżnia się chociażby wbudowaną latarkę, wskaźniki poziomu naładowania, wygodne uchwyty, czy też nawet funkcję ładowania indukcyjnego bez użycia przewodu.
Bezpieczeństwo
Wysokiej jakości powerbank powinien dysponować odpowiednimi zabezpieczeniami, w tym chociażby przed przeładowaniem, zwarciem, a także przegrzaniem. Ponadto tego typu sprzęty muszą być również zgodne z ustanowionymi normami bezpieczeństwa, o czym świadczą uzyskane certyfikaty (np. CE, FCC lub RoHS, w zależności od regionu).
Powerbank solarny – zalety i wady
Choć powerbanki solarne posiadają szereg zalet, a nieraz okazują się wręcz niezastąpione w trakcie rozmaitych wyjazdów i podróży, mają one również swoje wady, przez które nie zawsze stanowią najlepsze możliwe rozwiązanie.
Do najważniejszych zalet powerbanków solarnych z pewnością warto zaliczyć:
- Wysoką funkcjonalność bez dostępu do tradycyjnych źródeł zasilania;
- Wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii;
- Wielofunkcyjność;
- Możliwość korzystania z nich podczas wędrówek, aktywności na świeżym powietrzu, czy też biwaków lub kempingów.
Jeśli natomiast chodzi o wady, należy wspomnieć chociażby o:
- Zależności od warunków pogodowych;
- Dłuższym czasie ładowania;
- Mniejszej pojemności baterii w porównaniu do tradycyjnych powerbanków;
- Większych rozmiarach i wadze;
- Konieczności odpowiedniego ustawienia w kierunku słońca;
- Różnej wydajności zastosowanych paneli słonecznych.
Kiedy warto kupić powerbank solarny?
Pomimo poszczególnych wad, powerbanki solarne niejednokrotnie stanowią chętnie wybierane rozwiązanie. Dotyczy to w szczególności jakościowych sprzętów, które doskonale sprawdzają się w wielu rozmaitych sytuacjach. Zalicza się do nich chociażby:
- Podróże i aktywności na świeżym powietrzu – powerbank solarny to świetna opcja na biwak, kemping, wędrówkę, czy też wyprawę rowerową lub kajakową. Tego typu sprzęty doskonale sprawdzają się więc w terenie, gdy dostęp do energii elektrycznej staje się znacznie ograniczony lub wręcz niemożliwy do osiągnięcia.
- Sytuacje awaryjne – w tym między innymi dłuższe lub niespodziewane przerwy w dostawie prądu.
- Pracę w terenie – powerbanki solarne sprawdzają się przede wszystkim u osób pracujących na stanowisku geodety, archeologa, czy też inżyniera budowlanego.
- Działania proekologiczne – sprzęty z tej kategorii umożliwiają zmniejszenie własnego śladu węglowego poprzez wykorzystywanie odnawialnego źródła energii, jakim są promienie słoneczne. Powerbanki solarne są więc doskonałym rozwiązaniem dla osób, które na porządku dziennym starają się możliwie najlepiej dbać o środowisko naturalne.
Zobacz również: Jaki powerbank kupić? Ranking najlepszych modeli
Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.
#materiałreklamowy