• Ostatnia modyfikacja artykułu:5 miesięcy temu

Gęsty i zadbany zarost u mężczyzny niejednokrotnie uważany jest za wyjątkowo atrakcyjny, a przy tym również przykuwający wzrok. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że, aby broda wyglądała dobrze, konieczne jest wdrożenie odpowiedniej pielęgnacji. Nie dotyczy to jednak wyłącznie mycia zarostu, czy też nakładania na włoski przeróżnych olejków, ale także regularnego trymowania brody oraz jej golenia tak, żeby prezentowała się możliwie najlepiej. Podpowiadamy więc, jak poprawnie zadbać o zarost, a także, w jakie akcesoria zdecydowanie warto się wyposażyć.

Zobacz również: Ranking strzyżarek do włosów – TOP 15 maszynek do włosów

Pielęgnacja zarostu – podstawowe elementy

Zasadniczo rzecz biorąc, do podstawowych założeń zarówno początkujących, jak i wieloletnich „brodaczy”, zalicza się utrzymywanie zarostu w schludnej i dobrze wyglądającej postaci. Ponadto dla wielu mężczyzn ważne jest również zmiękczanie włosków, żeby nie były one nadmiernie problematyczne. Aby jednak osiągnąć zamierzone efekty, konieczne jest wdrożenie kilku elementów pielęgnacji, a także poświęcenie na nią czasu i odpowiedniego zaangażowania.

Regularne mycie dedykowanymi kosmetykami

Choć kosmetyki przeznaczone do wielu zadań jednocześnie stanowią wyjątkowo praktyczne rozwiązanie, bardzo często nie sprawdzają się one w pielęgnacji zarostu. Wówczas broda może bowiem stawać się szorstka i matowa, przez co źle się układa lub sprawia problemy przy modelowaniu. Co więcej, w gęstym zaroście mogą kumulować się rozmaite zanieczyszczenia, a także przeróżne zapachy – nieraz wyjątkowo uciążliwe. Ponadto nieodpowiednie mycie brody przyczynia się również do występowania podrażnień skóry i wyprysków. Dlatego też zdecydowanie warto zainwestować w kosmetyki dedykowane oczyszczaniu i odżywianiu brody, które są w stanie zagwarantować znacznie lepsze efekty niż specyfiki przeznaczone np. do mycia włosów.

Czesanie zarostu

Regularne rozczesywanie brody niesie za sobą szereg rozmaitych zalet. Nie dotyczy to jednak wyłącznie kwestii wyglądu zarostu, ale i aspektów zdrowotnych. Jakościowa szczotka do zarostu jest bowiem w stanie skutecznie usunąć z włosków wszelkie drobinki martwego naskórka, ale i poprawić ukrwienie. Ponadto rozczesywanie brody sprawia również, że jest ona łatwiejsza do ułożenia.

Modelowanie brody

Codzienne modelowanie zarostu to jedno z wyzwań każdego „brodacza”. Nieraz okazuje się to jednak stosunkowo trudne, szczególnie gdy włoski zupełnie nie współpracują. Dlatego też warto wyposażyć się nie tylko w kosmetyki dedykowane układaniu zarostu, ale i jakościową suszarkę oraz szczotkę, które to usprawnią cały proces modelowania brody.

Zobacz: Najlepsze suszarki do włosów

Przycinanie zarostu

Przycinanie zarostu

Nawet w trakcie zapuszczania brody niejednokrotnie konieczne jest jej drobne przycięcie. Dzięki temu możliwe jest bowiem nadanie zarostowi pożądanego kształtu, dzięki czemu prezentuje się on znacznie lepiej.

Decydując się na przycięcie zarostu w warunkach domowych konieczne jest wyposażenie się w kilka niezbędnych akcesoriów, takich jak porządny trymer, czy też nożyczki do brody. Warto jednocześnie zaznaczyć, że zabieg ten wymaga pewnej wprawy, dlatego też początkujące osoby powinny przycinać zarost z zachowaniem odpowiedniej ostrożności. Jeden nieprawidłowy ruch może bowiem sprawić, że broda zostanie skrócona krzywo lub zbyt dużo, co z kolei zaburzy jej pożądany wygląd. Alternatywnym rozwiązaniem jest więc skorzystanie z usług barbera.

Sprawdź: Najlepsze trymery do brody

Nawilżanie włosków i skóry

Odpowiednio nawilżony zarost prezentuje się świeżo i zdrowo, przez co zdecydowanie jest to aspekt, który zasługuje na uwagę każdego „brodacza”. W celu nawilżenia włosków konieczny okazuje się zakup dedykowanego olejku lub balsamu, który może jednocześnie wykazywać działanie zmiękczające. Ponadto tego typu kosmetyki redukują również nieprzyjemne swędzenie skóry, które może pojawiać się przy okazji zapuszczania zarostu.

Jak zapuścić ładną brodę?

Jak zapuścić ładną brodę?

Piękny zarost to marzenie niejednego mężczyzny. Jego zrealizowanie nieraz okazuje się jednak wyjątkowo problematyczne, na co wpływa szereg rozmaitych czynników. Dlatego też, oprócz skorzystania z wszelkich powyższych wskazówek, na uwadze należy mieć również takie kwestie, jak chociażby własny stan zdrowia, jakość diety i ewentualne niedobory, czy też nawet stopień aktywności fizycznej lub ilość snu. W trakcie zapuszczania zarostu nie należy więc oczekiwać szybkich i spektakularnych efektów, jeśli ogólny stan zdrowia prezentuje się raczej marnie. Wówczas organizm człowieka ma bowiem inne priorytety.

Tak więc, aby broda rosła gęsta i zdrowa, warto:

  • Pić dużo wody;
  • Spożywać odpowiednie ilości białka, które buduje strukturę włosów w brodzie i wąsach;
  • Spożywać produkty bogate w witaminy z grupy B (B6, B12), biotynę, zdrowe tłuszcze, kwas foliowy, a także poszczególne minerały (w tym cynk, żelazo, wapń i jod);
  • Możliwie najlepiej zadbać o swój stan zdrowia i dobre samopoczucie.

Jak zmiękczyć brodę?

Nie od dziś wiadomo, że włosy na brodzie znacznie różnią się od tych, które występują w obrębie głowy. Bardzo często są one wyjątkowo twarde i szorstkie, przez co nieraz okazują się problematyczne. Na ten stan rzeczy wpływa jednak kilka odrębnych czynników, przez co, aby skutecznie zmiękczyć brodę, konieczne jest zidentyfikowanie powodów, przez które jest ona zbyt twarda. Wśród nich wyróżnia się:

  • Niewłaściwą pielęgnację – czyli wykorzystywanie niskiej jakości kosmetyków, lub tez preparatów, które zupełnie nie są przeznaczone do pielęgnacji zarostu. Szkodliwe okazuje się jednak także nadmiernie intensywne dbanie o brodę, które obejmuje przykładowo nakładanie zbyt dużych ilości olejków i balsamów.
  • Zbyt twardą wodę – jakość wody wywiera niebagatelny wpływ zarówno na pielęgnację całego ciała, jak i zarostu na twarzy. Twarda woda nie tylko osadza się na włosach, ale również ogranicza wchłanianie składników odżywczych zawartych w rozmaitych kosmetykach, a przy tym jednocześnie sprawia, że zarost staje się nadmiernie szorstki.
  • Niewystarczające nawodnienie – zarówno skóra, jak i włosy, potrzebują również nawilżenia „od wewnątrz”. Oznacza to, że w celu polepszenia wyglądu i stanu zarostu, wskazanym jest odpowiednie nawadnianie swojego organizmu.
  • Zmiany temperatur – narażanie włosów na działanie zbyt niskich, a także zbyt wysokich temperatur, przyczynia się do ich osłabienia. Podobnie wygląda to w kwestii wystawiania brody na wpływ silnego wiatru oraz intensywnych promieni słonecznych. Niekorzystne warunki atmosferyczne są bowiem w stanie wysuszać zarost, ale i uszkadzać strukturę włosów.

Pielęgnacja zarostu – najważniejsze zasady

Pielęgnacja zarostu – najważniejsze zasady

  1. Używaj jakościowych kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji zarostu.
  2. Regularnie wyczesuj brodę przy użyciu dopasowanej szczotki lub grzebienia.
  3. Podcinaj zarost, gdy traci on pożądany kształt lub nie układa się tak, jak powinien.
  4. Korzystaj z porządnego trymera lub usług profesjonalisty, który wie co robi.
  5. Zadbaj o swoje samopoczucie i stan zdrowia.

#materiałreklamowy

Oceń ten post