• Ostatnia modyfikacja artykułu:2 lata temu

Czy warto kupić komputer all in one? Wyjaśniamy kiedy to dobra decyzja oraz polecamy kilka świetnych modeli.

Komputery stacjonarne typu wszystko w jednym (all in one) świetnie sprawdzą się w wielu domach i biurach. Zazwyczaj prezentują się atrakcyjnie i zajmują mało miejsca – przynajmniej w porównaniu z typowymi pecetami. Laptopy są bardziej mobilne i mniejsze, ale mają też kilka wad, które nie dotyczą komputerów all in one.

W przypadku laptopa ekran jest mniejszy niż w all in one, a dodatkowo nie da się komfortowo pracować przy komputerze przenośnym przez kilka godzin z rzędu. Klawiatury i touchpad z laptopa są na ogół mniej wygodne niż te, które podłączymy osobno. Z kolei mniejszy ekran nie zapewnia takiej wygody i produktywności, jak 24-calowy i większy monitor.

Jeśli więc chcemy kupić sprzęt, który zapewni większą wygodę pracy niż laptop, a przy tym nie mamy miejsca lub po prostu nie chcemy “skrzynki” PC, dobrym wyborem będzie model all in one. Jak nazwa wskazuje, jest to wszystko w jednym, co oznacza, że niezbędne komponenty są wbudowane w monitorze. Musimy jedynie podłączyć mysz i klawiaturę – i gotowe!

Ranking: Notatnik online

Komputer all in one świetnie sprawdzi się w home office, kiedy tak dużo osób pracuje zdalnie przez pandemię Covid-19. Jednocześnie chcemy podkreślić, że nie są to sprzęty do gier. Gaming to jednak ciągle domena “blaszaków”, które mają więcej miejsca na podzespoły takie jak długie karty graficzne i rozbudowane systemy chłodzenia.

Najlepsze komputery all in one

Kiedy kupujemy komputer all in one, zwracajmy uwagę na kilka parametrów. Po pierwsze, niech ma wydajne komponenty – ich późniejsza wymiana jest albo ograniczona, albo niemożliwa. Po drugie, niektóre modele mają ekrany dotykowe. Jeśli zależy nam na takiej obsłudze, wybierzmy model wyposażony w technologię multi-touch. I po trzecie, zdarza się, że niektóre komputery mogą pracować w roli monitora zewnętrznego np. dla konsoli do gier czy odtwarzacza Blu-ray (lub innego). Jeśli chcielibyśmy czasami wykorzystać all-in-one’a jako zwykły monitor, upewnijmy się, że jest to możliwe. Odpowiednia informacja znajduje się zwykle w opisie produktu, albo wystarczy zapytać o to sklep lub producenta.

Wiele osób korzysta ze słuchawek lub zewnętrznych głośników. Warto jednak wiedzieć, że komputery all in one mają wbudowane głośniki. Często są one też dobrej jakości, co sprawia, że nie musimy kupować zewnętrznych zestawów i jeszcze bardziej oszczędzamy miejsce na biurku.

Niektóre zestawy są sprzedawane z klawiaturą i myszą, do innych trzeba dokupić te akcesoria oddzielnie. To kolejna rzecz, na którą warto zwracać uwagę przy zakupie. I nie zapominajmy, że większość komputerów występuje w różnych konfiguracjach sprzętowych. W rankingu są konkretne modele, ale jeśli spodoba ci się np. dana obudowa lub cenisz markę HP czy Lenovo, pamiętaj, że w sprzedaży znajdziesz wiele innych konfiguracji, np. z lepszym/gorszym procesorem czy bardziej pojemnym dyskiem. A teraz do rzeczy. Co polecamy?

1. Komputer all in one HP Pavilion 27

Komputer all in one

Wydajny komputer HP Pavilion ma 27-calowy monitor, który zapewni dużą wygodę pracy. Firma przekonuje, że ekran cechuje wysoka jakość obrazu (matryca IPS) i dobre odwzorowanie kolorów, a rozdzielczość pracy to Full HD (1920 x 1080). Do tego w zestawie znajdziemy 6-rdzeniowy procesor Intel Core i5-10400T. Działa on z zegarem 2 GHz,z opcją przyspieszenia do nawet 3,6 GHz.

Ten all in one ma ponadto 8 GB pamięci DDR4, a także dysk SSD o pojemności 512 GB. To model NVMe M.2, cechujący się wysoką prędkością odczytu i zapisu danych.

Poradnik: Jaki projektor do domu

Znajdziemy tu także porty USB 3.1, łączność Wi-Fi i Bluetooth, HDMI, czy też gniazdo słuchawkowe/mikrofonowe. Słowem: wszystkie niezbędne złącza do pracy z większością akcesoriów. Producent dołącza też bezprzewodową klawiaturę i mysz, a także system Windows 10.

Jak przystało na większość komputerów tej klasy, nie ma tutaj samodzielnej karty graficznej. Układ Intel UHD 630 wystarczy do wielu zastosowań, ale nie nadaje się do gier.

Cena: ok. 4200 zł

2. Komputer all in one Lenovo IdeaCentre AIO 3

Komputer all in one Lenovo IdeaCentre AIO 3

Lenovo IdeaCentre AIO 3 oferuje 27-calowy ekran Full HD, który nie jest dotykowy, niemniej opiera się na matrycy IPS i oferuje wysoką jasność 250 cd/m2.

Polecany przez nas model wykorzystuje procesor Intel Core i3-10100T (3,0 – 3,8 GHz) i ma 4 rdzenie. Do tego otrzymujemy 8 GB pamięci DDR4 z możliwością rozbudowy do 16 GB, a także dysk SSD o pojemności 512 GB. Podobnie jak model HP, również ten AIO wykorzystuje zintegrowany układ graficzny Intel UHD 630.

Dużą zaletą zestawu jest obecność WiFi 6, a także porty USB 3.2 oraz HDMI. Nie brakuje systemu Windows 10, a także dołączonych akcesoriów (klawiatura i mysz).

Cena: ok. 3200 zł (sprawdź)

3. Apple iMac All-in-One 27″

Apple iMac All-in-One 27"

Trudno stworzyć ranking komputerów AIO i nie polecić w nich choć jednego modelu Apple’a. Wybraliśmy model 27-calowy w najtańszej konfiguracji, co nie zmienia faktu, że i tak jest to bardzo drogi sprzęt. Co dostajemy za te pieniądze?

Mamy tutaj 6-rdzeniowy procesor Core i5 (3,1 – 4,5 GHz), 8 GB pamięci RAM DDR4 z opcją rozbudowy do 128 GB, a także dysk SSD o pojemności 256 GB. Do tego oferowany jest Radeon Pro 5300 z 4 GB pamięci GDDR6. Dzięki temu iMac nadaje się do wielu zastosowań profesjonalnych i tutaj zapewnia wysoką wydajność, choć w tej cenie nie jest to zaskoczeniem.

Największym atutem komputera jest jego ekran. To nie tylko 27-calowy panel najwyższej jakości, ale przede wszystkim oferujący rozdzielczość 5K (5120 x 2880 pikseli).

Polecany ten sprzęt jednak tylko wtedy, gdy uwielbiasz środowisko Apple i od lat pracujesz na oprogramowaniu macOS. Jeśli jednak do tej pory korzystałeś z Windows i nie jesteś przekonany do Maca, lepiej kup coś tańszego. W przeciwnym razie wydasz pieniądze na coś, co nie do końca spełni twoje oczekiwania.

Cena: 9000 zł

4. Komputer all in one Dell Inspiron 3280-1976 AIO

Dell Inspiron 3280-1976 AIO

I kolejny niedrogi, a przyzwoity komputer AIO w zestawieniu. Mamy tutaj 21,5-calowy ekran o rozdzielczości Full HD, który opiera się na matrycy IPS. Do tego 2-rdzeniowy procesor Core i3-8145U (2,1 – 3,9 GHz) oraz 8 GB pamięci RAM DDR4. Tego typu komponenty sugerują, że jest to głównie sprzęt do pracy i odtwarzania multimediów. Jednocześnie jest stosunkowo tani.

Mamy tutaj również starszej generacji układ graficzny Intel UHD 620, za to dane będziemy przechowywać na nośniku SSD o pojemności 256 GB. To duża zaleta, bo SSD znacznie podnosi komfort pracy.

Nie ma tutaj również WiFi 6, lecz jest wersja 5 (802.11ac), ale to nie przeszkadza w codziennej pracy. Jak przeczytasz w naszym tekście o WiFi 6, jest to standard sieci, który polecamy tylko niektórym użytkownikom. Zdecydowana większość z nas nie wykorzysta możliwości “szóstki”.

Pozostałe wyposażenie jest dość standardowe. Mamy tu kilka portów USB, HDMI, czy też system Windows 10. Nawet w tej cenie producent dostarcza klawiaturę i mysz – to warto docenić.

Cena: ok. 2200 zł (sprawdź)

5. Komputer all in one Asus V222FAK-WA006D

Komputer all in one Asus V222FAK-WA006D

Na koniec zostaje nam Asus. Ma 21,5-calowy ekran (IPS, Full HD), ale za to oferuje wydajniejsze podzespoły niż powyższy Dell. Otrzymujemy 4-rdzeniowy procesor Core i5-10210U (1,6 – 4,2 GHz), a także 8 GB pamięci RAM DDR4. Do tego jest układ graficzny Intela, dysk SSD o pojemności 256 GB, a także WiFi 5 (802.11ac). Nie brakuje portów USB 3.0 i HDMI.

Sprawdź: Ping test

Komputer ma atrakcyjny design, co jest jego dużą zaletą. Niestety, producent nie dołącza systemu – trzeba go nabyć oddzielnie.

Cena: ok. 2800 zł

#materiałreklamowy

Oceń ten post