Jaki projektor do domu 2021? Odpowiadamy na to pytanie w naszym obszernym poradniku. Dowiedz się na co zwracać uwagę przy zakupie projektora do zastosowań domowych.

Można powiedzieć, że są cztery rodzaje treści, które możemy wyświetlać na projektorze: dane (np. arkusze kalkulacyjne), gry, zdjęcia i filmy. Każdy typ projektora może oczywiście obsługiwać wszystkie rodzaje, ale jeśli to np. projektor do gier, jego mocną stroną będą z pewnością gry. Zobacz też: projektor 4K HDR.

Jeśli decydujesz się na projektor do domu, zacznij od tego, aby zdecydować, jakie treści chcesz na nim wyświetlać. Co będziesz oglądać najczęściej? Czy będą to filmy? Gry? A może niemal codziennie będziesz używał go do prezentowania wykresów, raportów i prezentacji PowerPoint? Odpowiedź sobie na te pytania, a już to pozwoli ci zawęzić wybór projektorów i część modeli z miejsca odrzucisz.

Projektor do domu: rozdzielczość i mobilność

1. Czy będziesz go przenosił?

Projektor domowy nie musi znajdować się wyłącznie w domu. Na rynku znajdziesz wiele przenośnych projektorów, które możesz zabierać ze sobą np. na urlop, aby mieć dostęp do ulubionych filmów na dużym ekranie. Wyjątkiem są tutaj jednak projektory do kina domowego – są na ogół dość ciężkie i duże. Takie modele radzimy instalować na stałe w jednym miejscu.

Z kolei projektory gamingowe można najczęściej łatwo przenieść i zabrać na LAN party, natomiast mikro i pico projektory to, rzecz jasna, sprzęty skonstruowane z myślą o ich przenoszeniu. Nie oferują jednak najwyższej jakości obrazu. Nadają się do oglądania filmów dla mniej wymagających użytkowników, a najczęściej są używane do wyświetlania prezentacji na spotkaniach biznesowych.

2. Czy wystarczy Full HD?

A co z rozdzielczością obrazu? Najlepiej byłoby, gdybyś kupił projektor oferujący taką rozdzielczość, w jakiej najczęściej oglądasz treści. Jeśli np. najwięcej filmów masz na Blu-ray i w jakości Full HD, zdecydowanie powinieneś zdecydować się na projektor Full HD. Jeśli jednak korzystasz z filmów w gorszej jakości, albo grasz w wiele gier na laptopie i nie uruchamiasz ich w trybie Full HD, możesz rozważyć np. zakup projektora pracującego w rozdzielczości 1280 x 720 lub 1280 x 800. Obecnie najczęściej sprzedawane są jednak modele Full HD.

W przypadku projektora do zadań biznesowych i np. dla często podróżującego handlowca, często wystarczy sprzęt oferujący rozdzielczość 1024 x 768 lub 800 x 600. Ta druga to jednak absolutne minimum.

3. Jaka powinna być jasność?

Jasność to kolejny ważny parametr przy wyborze sprzętu takiego jak projektor do domu. Modele konsumenckie oferują jasność od ok. 100 lumenów w przypadku urządzeń pico, po kilka tysięcy w modelach do kina domowego. Kiedy kupujesz projektor, jasność ma bardzo duże znaczenie i powinieneś uwzględnić dwie rzeczy: rozmiar obrazu, jaki chcesz uzyskać, oraz oświetlenie panujące w pomieszczeniu, gdzie znajdzie się projektor. Jeżeli w pomieszczeniu jest bardzo jasno i chcesz używać projektora w ciągu dnia – im wyższa jasność, tym lepiej. To samo dotyczy obrazu – im większy, tym większa jasność jest potrzebna do uzyskania dobrej czytelności.

Do jasnych pomieszczeń i wtedy, gdy chcesz uzyskać duży obraz, wybierz projektor oferujący jasność co najmniej 2000 lumenów. Dobrej klasy projektory do kina domowego oferują zwykle ok. 2500 lumenów.

Laser, lampa czy LED – która technologia lepsza?

Projektory tworzą osobno światło i obraz. Źródło światła wytwarza światło, które jest następnie skupiane na układzie tworzącym obraz. Nowoczesne projektory wykorzystują jedną z trzech technologii jako źródło światła: diody LED, lasery i lampy UHP (ultra high pressure).

Lampy: najpopularniejsze rozwiązanie stosowane w projektorach, które de facto jest żarówkami o bardzo dużej mocy. Są w stanie wytworzyć dużo świata i mają tę zaletę, że są dość niedrogie. Wada to jednak degradacja – projektor z lampą nigdy nie będzie tak samo jasny, jak przy pierwszym użyciu, dopóki nie wymienisz lampy na nową. Proces starzenia jest powolny, ale stały. Niektóre lampy, zależnie od trybu pracy, mogą wytrzymać ok. 10 – 15 tys. godzin, zanim będzie trzeba je wymienić. Jeśli więc korzystasz z projektora np. w nocy i używasz go przez cztery godziny, lampa wystarczy nawet na 10 lat.

Lasery/LED: nowsze konstrukcje wykorzystują inne źródło światła niż lampy. Zarówno laser, jak i diody LED są zdecydowanie chłodniejsze niż tradycyjne lampy, a zasada ich działania jest zbliżona. Po pierwsze, są o wiele bardziej wydajne niż lampy UHP, ale są też droższe. Dla przykładu, projektor kosztujący 3500 zł, który opiera się na lampie, będzie oferował jaśniejszy obraz niż ten z laserem/LED, który jest dostępny w tej samej cenie. Wszystko sprowadza się do tego, że lasery/LED mają o wiele większą żywotność, więc trzeba będzie je o wiele rzadziej wymieniać – a raczej wcale. Często mogą bowiem wystarczyć na ok. 30 tys. godz. Polecamy projektory z tymi źródłami światła wtedy, gdy chcesz używać danego sprzętu bardzo często i przez długie godziny – czyli wtedy, gdy wiesz, że tradycyjna lampa zużyje się dość szybko i trzeba będzie ją często wymieniać. Wówczas opcja z laserem/LED będzie najbardziej opłacalną inwestycją.

Projektor do domu: DLP, LCD czy LCoS

Źródło światła to jedno, natomiast układ, który przetwarza światło na rzeczywisty obraz – drugie. W tym zakresie znajdziesz trzy typy technologii: DLP, LCD oraz LCoS. Co wyróżnia poszczególne rozwiązania? O tym w tabeli:

DLP LCD LCoS
Duża dostępność projektorów – szeroki wybór

Najszerszy zakres cen – od budżetowych po bardzo drogie

Brak rozmycia w ruchu – zapewniają najostrzejszy obraz

Współczynnik kontrastu jest przeciętny

Kolory są często przeciętne, przynajmniej w większości modeli

Projektory ekonomiczne i w średniej cenie

Efekt rozmycia w ruchu

Współczynnik kontrastu często jest słaby

Kolory zazwyczaj lepsze niż w większości projektorów DLP

 

Projektory w średniej cenie i z najwyższej półki

Efekt rozmycia w ruchu

Najlepszy współczynnik kontrastu

Kolory są bardzo dobre, ale głównie w droższych modelach

 

 

Jeśli mielibyśmy oceniać wyłącznie jakość obrazu, zwycięzcą w tej kategorii najczęściej będą projektory z technologią LCoS. Są to jednak najdroższe modele, więc na zakup mogą sobie pozwolić najbardziej wymagający użytkownicy. Nie oznacza to jednak, że DLP czy LCD będą kiepskie – będą po prostu gorsze od LCoS. Podobnie jest zresztą z telewizorami, gdzie OLED-y są lepsze od LED czy QLED, ale to nie oznacza, że telewizory inne niż OLED oferują kiepską jakość obrazu. Jeśli zaś chcesz kupić projektor do domu, ale do gier, to wybierz DLP.

Funkcje warte uwagi

Przy wyborze projektora warto wziąć pod uwagę kilka funkcji. Niektóre z nich mogą ci się przydać, inne zaś okażą się zupełnie niepotrzebne i tylko przyczynią się do wyższej ceny urządzenia. Postaraj się zawsze wybrać taki projektor, który ma tylko to, co faktycznie ci się przyda.

Automatyczna przesłona: znajdziemy ją zarówno w tańszych, jak i droższych projektorach. W czasie ciemnych scen przysłona zamyka się, przez co cały obraz staje się ciemniejszy. Na jaśniejszych scenach otwiera się ponownie, aby uzyskać maksymalną jasność. Mechanizm sprowadza się do pewnego oszukiwania, bo współczynnik kontrastu jest cały czas taki sam, niemniej ta funkcja może sprawić, że obraz będzie miejscami nieco lepszy. Jednocześnie zdarza się, że przysłona działa trochę wolno i można zaobserwować, że obraz “reguluje się” w trakcie odtwarzania. Nie jest to niezbędna funkcja w projektorze.

Lampa dynamiczna: podobny efekt do tego, co wyżej, ale realizowany w inny sposób. Dynamiczna lampa służy do automatycznego ściemniania obrazu poprzez zmniejszanie mocy lampy. Dodatkowa korzyść: wydłuża żywotność lampy, ponieważ im jaśniej musi ona świecić, tym szybciej się zużywa. Podobnie jak przesłona, dynamiczna lampa nie wpływa na poprawę rzeczywistego kontrastu. Sama funkcja może się przydać, ale nie jest konieczna.

Rozdzielczość 4K: jakość obrazu zależy od wielu czynników, w tym współczynnika kontrastu, jasności, odwzorowania kolorów oraz rozdzielczości. Jeśli mamy dużo treści w 4K, projektor również powinien pracować w takim trybie – w przeciwnym razie nie będziemy mogli cieszyć się jakością zapewnianą przez filmy 4K. Jednocześnie 4K jest zalecane zwłaszcza wtedy, gdy chcemy uzyskać ekran o przekątnej 100 cali lub większy. Wówczas 4K zapewnia ostry, wyrazisty obraz. Z drugiej strony, jeśli mielibyśmy wybrać czy wolimy projektor z dobrym kontrastem i dokładnymi kolorami, czy taki z gorszymi kolorami słabszym kontrastem, ale 4K, wolelibyśmy model z niższą rozdzielczością.

Przesuwanie obiektywu: funkcja przez producentów często nietłumaczona z angielskiego – nazywa się Lens Shift. Pozwala na regulację wysokości obrazu niezależnie od wysokości samego projektora. Jest bardzo przydatna. Dzięki niej możemy wygodnie wyregulować obraz, a przy tym nie stracimy na jego jakości.

Krótki rzut: to tak naprawdę jest kategoria projektorów, a nie funkcja sama w sobie. Pozwala na wyświetlanie bardzo dużego obrazu z krótkiej odległości. Świetna, jeśli masz mały pokój, a chcesz uzyskać duży ekran.

Tryb gamingowy: zmniejsza opóźnienie wyjścia (input lag), co może znacznie poprawić komfort rozgrywki – zwłaszcza w grach, w których liczy się rywalizacja z innymi graczami. Ze względu na to, że projektory DLP nie mają efektu rozmycia, są najczęściej polecanymi do gier. Niektóre modele LCD i LCoS mają jednak tryb gamingowy i też radzą sobie całkiem nieźle, choć będą droższe od tych DLP. W porównaniu do telewizorów 120 Hz, projektory wypadają jednak kiepsko i nie są to sprzęty dedykowane dla graczy – zwłaszcza tych wymagających.