Sprawdź dlaczego menedżer haseł to niezbędna aplikacja w dzisiejszych czasach. Poznaj kluczowe informacje oraz 3 polecane narzędzia.
Menedżer haseł to niewątpliwie świetna aplikacja, ale wielu z was może pomyśleć, że nie jest niezbędna. Większość przeglądarek internetowych oferuje bowiem zapamiętywanie haseł, prawda? W tym artykule wyjaśniamy dlaczego warto jednak polegać na odrębnej aplikacji do zarządzania hasłami. Ponadto polecamy świetne narzędzia, zarówno płatne, jak i darmowe.
Jeśli masz więcej niż jedno urządzenie, a jest tak niemal na pewno (np. telefon i komputer), szybko docenisz zalety oferowane przez menedżery haseł. Takie aplikacje przydają się również do automatycznego wypełniania formularzy, synchronizowania danych, czy też przechowywania innych cennych plików i dokumentów.
Menedżer haseł, czyli de facto cyfrowy skarbiec, przechowuje w bezpieczny sposób dane logowania i hasła. I w obecnych czasach, kiedy dochodzi do wielu ataków w sieci niemal każdego dnia, zdecydowanie polecamy, aby korzystać z takiego narzędzia.
Spis treści
1. Bitwarden – najlepszy darmowy menedżer haseł
Bitwarden to jeden z najlepszych menedżerów haseł, a zdecydowanie najlepszy w gronie darmowych aplikacji. Opiera się na kodzie open source, a to z kolei – dzięki rozbudowanej sieci programistów – przyczyniło się do tego, że ma w zasadzie nieograniczone możliwości.
Bitwarden może generować, przechowywać i automatycznie wypełniać hasła na wszystkich urządzeniach i popularnych przeglądarkach www. Obsługuje nawet takie przeglądarki jak Brave i Tor, które koncentrują się na prywatności.
Bitwarden ma też wersję premium (płatna), która umożliwia m.in. bezpieczne dzielenie się hasłami, loginami czy członkostwami z rodziną i znajomymi. Pozwala też na korzystanie z uwierzytelniania wieloskładnikowego za pośrednictwem YubiKey, jak i zapewnia dostęp do 1 GB zaszyfrowanej pamięci w chmurze. Co warte wzmianki, wersja darmowa również ma funkcję dzielenia się hasłami, ale nieco ograniczoną – to wysyłanie wiadomości tekstowych one-to-one Bitwarden Send. Funkcja umożliwia bezpieczne udostępnianie danych logowania jednej, wybranej osobie.
Jeśli chcesz pobrać menedżera haseł, który ma wystarczające funkcje dla pojedynczego użytkownika (w tym obsługę wielu urządzeń i przeglądarek), nie szukaj dalej. Obecnie nie ma na rynku lepszego bezpłatnego menedżera.
Sprawdź: bitwarden.com
2. LastPass – najlepszy płatny menedżer haseł
Dawniej LastPass oferował również najlepszą bezpłatną wersję, dając możliwość przechowywania haseł, danych logowania i różnych poświadczeń. Do tego mogliśmy synchronizować pliki i dane na urządzeniach mobilnych, jak i różnych przeglądarkach. Później jednak (w marcu br.) LastPass wycofał się z tych opcji – użytkownik darmowej aplikacji ma wybór. Albo wybierze menedżera na urządzenia mobilne, albo na komputer. Nie można już za darmo synchronizować danych np. pomiędzy komputerem a smartfonem.
Większość użytkowników ma komputer i smartfona, i właśnie takie osoby będą musiały kupić wersję premium LastPass, jeśli nadal chcą korzystać z tej aplikacji.
Wersja Premium, poza pełną synchronizacją danych, ma również inne możliwości. To m.in. uwierzytelnianie wieloskładnikowe z kluczami YubiKey, jak również 1 GB miejsca na dane w chmurze (zaszyfrowana powierzchnia). Jeśli zdecydujemy się na plan rodzinny, dodatkowo zyskamy sześć indywidualnych kont, foldery współdzielone oraz pulpit nawigacyjny do zarządzania kontami rodzinnymi i kontrolowania bezpieczeństwa konta. Wersja Premium kosztuje od 2,90 euro miesięcznie.
Sprawdź: lastpass.com
3. 1Password – świetny menedżer haseł dla wielu platform
Aplikacja nie występuje w wersji bezpłatnej, natomiast od lat cieszy się dużą popularnością. W cenie mamy 1 GB miejsca na dane, uwierzytelnianie wieloskładnikowe z YubiKey dla dodatkowego bezpieczeństwa, jak również ciekawe funkcje, np. tryb podróży. Pozwala ona na usuwanie poufnych danych z urządzenia podczas podróży, a następnie przywracanie ich jednym kliknięciem po powrocie.
1Password jest dostępny na komputery Mac i obsługuje Touch ID do odblokowywania dostępu, a na iOS możemy korzystać z Face ID. Oczywiście aplikacja działa również na platformach Windows, Android, ale też na Linux czy Chrome OS. Do tego mamy dostęp do licznych rozszerzeń dla przeglądarek internetowych, w tym dla Brave czy Microsoft Edge.
W cenie (od 2,99 dol. miesięcznie) mamy również wsparcie techniczne 24/7, jak również roczną historię do odzyskiwania usuniętych haseł.
Sprawdź: 1password.com
Jak działa menedżer haseł i czy go potrzebujesz?
Menedżer haseł zarejestruje twoją nazwę użytkownika i hasło, a także pozwoli ci stworzyć tzw. hasło główne (master password). To hasło posłuży do tego, aby uruchomić menedżera i nie możesz go zapomnieć. Wszystkie pozostałe hasła – od sklepów online, przez banki, po dyski w chmurze – możesz przechowywać w menedżerze haseł i nie musisz ich pamiętać. Dodatkowo, jeśli dana witryna obsługuje automatyczne uzupełnianie haseł, jak również zainstalowałeś rozszerzenie menedżera haseł do swojej przeglądarki, hasła i loginy będą uzupełnianie z automatu. To z pewnością oszczędza czas i energię, bo nie musisz nawet klikać przycisku “zaloguj”.
Co więcej, menedżer haseł uzupełnia również inne dane. Dla przykładu, w sklepie online automatycznie uzupełni pełny formularz składania zamówienia, podając adres dostawy czy nr NIP firmy. To kolejna oszczędność czasu i duża wygoda. Wielu użytkowników wykorzystuje te aplikacje również w roli swojego rodzaju sejfów. Przechowują w nim elektroniczne kopie dokumentów i inne cenne, poufne pliki.
Pamiętaj tylko o jednym. Jeśli okaże się, że zapomnisz swojego hasła głównego, niemal na pewno nie uda ci się odzyskać dostępu do konta. Dostawcy menedżerów nie przechowują bowiem tych danych na swoich serwerach. A jeśli już to robią, są one zaszyfrowane (nie mają do nich dostępu).
Hasła są bezpieczne
Co istotne, menedżery mogą również automatycznie generować hasła do nowych usług. Wykorzystują do tego złożone metody i algorytmy. Powstałe hasła zwykle składają się z liter, cyfr, znaków specjalnych, a dodatkowo są dość długie. Krótko mówiąc, żaden haker ich nie odgadnie. Jeśli dodatkowo zastanawiasz się, jak stworzyć silne hasło, sprawdź nasz poradnik.
Przeglądarki mają wbudowane menedżery haseł. Czy potrzebna mi odrębna aplikacja?
To zdecydowanie jedno z częstych pytań. Obecnie przeglądarki www oferują wbudowane menedżery haseł i sugerują zapamiętywanie ich po pierwszym zalogowaniu się do danej usługi.
Jeśli nie chcesz używać menedżera, nie musisz i funkcjonalność z przeglądarek może okazać się dla ciebie wystarczająca. Pamiętaj jednak, że nie możesz uzyskać łatwego dostępu do haseł i loginów na wszystkich platformach. Często nie uda ci się też przechowywać dodatkowych plików. Samo udostępnianie haseł i danych również może okazać się niemożliwe. O menedżerach haseł z przeglądarek możesz myśleć tak: są dość przydatne, ale w porównaniu do oddzielnych aplikacji oferują ograniczone możliwości.