• Ostatnia modyfikacja artykułu:1 rok temu

Głośniki do komputera mogą być ważne lub mniej ważne. Jedno jest pewne: jakiś dźwięk z peceta wydobywać się musi. Co warto kupić? Sprawdź nasz ranking.

Głośniki do komputera – dlaczego warto je kupić?

Po zakupie komputera z pewnością zauważysz jedną rzecz: dźwięk jest kiepskiej jakości. Do peceta stacjonarnego zwykle sklep czy producent nie dołącza głośników, natomiast systemy audio wbudowane w laptopach to jakieś nieporozumienie. Nawet nowszy iPhone często brzmi lepiej niż niektóre komputery przenośne.

Wbudowane głośniki nadają się zwykle tylko do odtwarzania dźwięków systemowych. Np. są dobre w przypadku powiadomień z social mediów i w momencie otrzymywania e-maili – tutaj nie można im czegoś zarzucić. Ale oglądanie filmów? Słuchanie muzyki? Granie w gry? Niestety, tutaj już sobie nie radzą.

Jeśli zamierzasz używać komputera do odtwarzania multimediów czy grania w gry, zdecydowanie warto kupić dobre głośniki do komputera. Tylko co wybrać? Wybór na rynku jest bardzo duży, a w dodatku wiele zestawów ma bardzo wysokie ceny.

Polecamy 10 dobrej jakości zestawów na każdą kieszeń. W dodatku zwracamy uwagę, że obecnie warto kupić głośniki obsługujące Bluetooth. Dzięki temu łatwo podłączysz telefon czy tablet do głośników, aby uzyskać lepszej jakości dźwięk – i to w kilka chwil. To świetna sprawa. Dla przykładu, wyobraź sobie że idziesz do kuchni pozmywać, czy przygotować posiłek. Ustawiasz ulubiony podcast czy wideo z YouTube, podłączasz telefon do głośników – i gotowe. Nie przedłużając, sprawdź co polecamy.

Głośniki stereo, 2.1 lub surround – na czym polega różnica?

Głośniki stereo składają się z lewego i prawego głośnika, 2.1 odnosi się do zestawu pary głośników z subwooferem, a dźwięk przestrzenny obejmuje od 5 do 7 głośników plus subwoofer. Rolą subwoofera jest pokrycie głębokich częstotliwości basowych – zwykle tych poniżej 100 Hz.

Solidny subwoofer o dobrej głośności może dodać odczuwalne dudnienie do eksplozji filmowych i głębię do perkusji, gitar basowych, syntezatorów analogowych i nie tylko. Niektóre pary głośników brzmią świetnie bez subwoofera, ale to przede wszystkim dlatego, że ich głośniki niskotonowe (przetworniki dedykowane do średnich i niskich częstotliwości poniżej 1 kHz) doskonale radzą sobie z pasmem basowym.

Większość głośników komputerowych to pary stereo. Niektóre mają dodatkowe subwoofery, ale prawdopodobnie nie będziesz kupował zestawu składającego się z więcej niż dwóch czy trzech głośników. Nie oznacza to jednak, że niektórzy nie chcą dźwięku przestrzennego – zdarza się, że entuzjaści audio wybierają zestawy 5.1. Tutaj jednak pojawiają się większe koszty oraz niedogodności związane z umieszczeniem wszystkich głośników w pokoju. Dla większości użytkowników są to zbyt duże wady.

Jakie głosniki do komputera wybrać? Ranking

Jakie głośniki do komputera będą najlepszym wyborem? Zobaczcie 10 proponowanych przez nas modeli.

Logitech Z906 5.1

logitech głosniki do komputera

Logitech Z906 5.1 to zdecydowanie produkt dla bardzo wymagających użytkowników. Świadczy o tym zresztą jego cena – zapłacimy za nie 1200 złotych. W tej cenie otrzymamy jednak zestaw składający się z aż sześciu głośników działających w systemie 5.1. Mamy tutaj subwoofer, cztery głośniki średniotonowe oraz głośnik centralny. Spore wrażenie robi również ich moc – RMS wynosi 500 W a moc szczytowa to aż 1000 W. To zdecydowanie produkt dla miłośników muzyki.

Mocnym atutem jest również wszechstronność – do podłączenia mamy tutaj Jack 3,5 mm, RCA, wejście bezpośrednie sześciokanałowe, koncentryczne cyfrowe i optyczne. Robi wrażenie, prawda? Do tego mamy też bezprzewodowy pilot pozwalający niezależnie kontrolować głośność każdego głośnika w systemie jak i tryb odtwarzania.

Genesis Helium 600

Helium 600 głosniki

Genesis Helium 600 to dość niedrogi, ale bardzo ciekawy zestaw głośników komputerowych w formacie 2.1. Do dyspozycji mamy tutaj dwa głośniki średniotonowe oraz pojedynczy subwoofer. Sporym zaskoczeniem jest tutaj dobra jakość dźwięku i dość ciekawa charakterystyka, która sprawdzi się dobrze zarówno podczas słuchania muzyki jak i w grach komputerowych.

W zestawie znajdziemy również pilot przewodowy. Dzięki temu, na biurku możemy trzymać jedynie kontrolke, a wszystkie głośniki schować pod blat. Największym minusem będzie za to możliwość podłączenia ich tylko za pomocą gniazda audio jack 3,5 mm. Nie jest to jednak przeszkoda, której nie można bardzo łatwo obejść.

Creative SBS E2900

Creative głośniki do komputera

Creative SBS E2900 to nowoczesne głośniki do komputera w systemie 2.1, które zaskakują swoimi możliwościami a jeszcze bardziej swoim designem. Zestaw składa się z subwoofera w bardzo futurystycznej obudowie oraz z dwóch głośników satelitarnych, które łącznie tworzą potężny dźwięk stereo.

Jedną z największych zalet Creative SBS E2900 jest ich wszechstronność. Zestaw ten doskonale sprawdzi się jako głośniki do komputera, ale również jako dodatkowe źródło dźwięku do telewizora czy odtwarzacza DVD. Głośniki są łatwe w obsłudze, a dzięki zintegrowanemu wzmacniaczowi nie wymagają dodatkowej konfiguracji.

To doskonały i bardzo ciekaw zestaw dostępny w dobrej cenie. Problemem może być jednak wspomniany design – albo go pokochamy albo z miejsca znienawidzimy. Nie ma tutaj zbytnio innych opcji.

Edifier R1700BT

Edifier głośniki do komputera

Edifier R1700BT to dość niedrogie głośniki komputerowe w systemie 2.0, które oferują wysokiej jakości dźwięk i możliwość połączenia bezprzewodowego W środku każdej kolumny znajdziemy dwa 4-calowe głośniki niskotonowe i dwa 0,75-calowe głośniki wysokotonowe, które zapewniają dość dobrą jakość dźwięku.

Na froncie głośników znajdują się przyciski umożliwiające łatwe i wygodne zarządzanie odtwarzaniem muzyki, ale do dyspozycji mamy też pilocik zdalnego sterowania, który pozwala na łatwe zmiany głośności oraz przełączanie się między źródłami dźwięku.

Do połączenia mamy tutaj dwie opcje. Pierwszą z nich są popularne podwójne porty RCA (cinch) dzięki którym, głośniki działają w trybie pasywnym. Alternatywnie, możemy skorzystać z łączności Bluetooth w systemie 4.0. Dość niski pobór mocy gwarantuje nam za to względnie długi czas pracy na pojedynczym ładowaniu.

Creative Sound BlasterX Katana

Creative katana

Creative Sound BlasterX Katana to nowoczesne głośniki komputerowe, które z pewnością zadowolą nawet najbardziej wymagających użytkowników. Firma wyraźnie wskazuje, że jest to sprzęt przeznaczony do gamingu, ale świetnie sprawdzi się również dla miłośników muzyki. Przede wszystkim, jest to zestaw w formacie 2.1 – do dyspozycji mamy subwoofer i dwa głośniki średniotonowe.

Spore wrażenie robi też wszechstronność całego zestawu. Podłączyć możemy go poprzez Bluetooth, AUX, wejście mikrofonowe oraz port USB. Dodatkowo, sam głośnik jest raczej niewielki i możemy umieścić go przed ekranem komputera. Dzięki temu, będziemy idealnie korzystali z trybu stereo.

Miłym akcentem są też nieodzowne w sprzęcie gamingowym światła LED. Mniej przyjemnie prezentuje się niestety cena – za zestaw zapłacimy około 1000 złotych.

Logitech Z407

Logitech Z407

Popularny zestaw dobrej jakości, który zadowoli większość użytkowników PC. Nie są to głośniki komputerowe dla najbardziej wymagających, ale są na tyle dobre, że na pewno nie będziesz miał powodu do narzekań.

Z407 to zestaw dość kompaktowy, z odrębnym subwooferem. Głośniki są plastikowe, więc nie ma tutaj drewna, jak w przypadku Edifier, ale cena jest też wyraźnie niższa. Głośniki mogą pracować w trybie przewodowym, w połączeniu z kablem 3,5 mm lub za pomocą przewodu USB. Większość osób pewnie jednak połączy z nimi swoje urządzenia przez Bluetooth, a warto dodać, że obsługują tę technologię w wersji 5.0.

Logitech dołącza też pilot bezprzewodowy, a głośniki mają niezłą moc – 2x 20 W + 20 W dla subwoofera. Jeśli zdecydujemy się na łączność Bluetooth, zasięg sięga do 20 metrów. Bez trudu więc możemy np. przenosić sprzęt z pokoju do pokoju, czy regulować głośność z innego pomieszczenia. Sam pilot ma też niezły wygląd – specjalne pokrętło sterowania.

Głośniki satelitarne mogą pracować w trybie pionowym i poziomym – Logitech zapewnił dla nich dwa trybu ułożenia. To kolejna cecha, którą docenią niektórzy użytkownicy.

Cena: ok. 330 zł

Creative Pebble V2

Creative Pebble V2

Głośniki Creative Pebble V2 są na rynku już od dłuższego czasu, ale w wersji V2 oferują złącze USB-C. Dzięki temu mamy zasilanie do głośników bez odrębnego zasilacza sieciowego. Ponadto są relatywnie tanie, a zapewnią całkiem dobre brzmienie dla większości użytkowników.

Sprawdź: Platformy no code

Nie ma tutaj rewelacyjnej jakości, ale do większości zastosowań i tak jej nie potrzebujemy. W tej cenie trudno znaleźć lepszy zestaw.

Głośniki oferują moc 16 W i mają też wyjście 3,5 mm na słuchawki. Świetny sprzęt dla niewymagających.

Cena: 110 zł

Audioengine A1 Wireless

Audioengine A1 Wireless

A co możemy polecić wymagającym użytkownikom? To głośniki marki Audioengine, model A1 w wersji bezprzewodowej. Brzmią bardzo dobre, zapewniając czysty dźwięk, a przy tym oferują wystarczająco dobry bas. W razie potrzeby możesz dokupić i podłączyć też subwoofer.

Audioengine A1 są na tyle dobre, że w mniejszych pomieszczeniach mogą pełnić funkcję głównego sprzętu audio. Zapewniają odpowiednio dużą moc i jakość dźwięku. Ponadto świetnie się prezentują.

Jak przystało na model premium, mamy tutaj m.in. głośnik niskotonowy zbudowany z włókna aramidowego, a dodatkowo nie ma cyfrowego przetwarzania sygnału. Oznacza to, że dźwięk jest bardzo czysty. Nie brakuje też, oczywiście, Bluetooth 5.0, w dodatku o zasięgu do 30 metrów (według producenta). Jeśli zaś chcemy używać przewodów, mamy do dyspozycji kabel 3,5 mm oraz RCA.

Cena: 1000 zł

Edifier R1280DB

Edifier R1280DB

Drewniane głośniki Edifier typu 2.0, które mają też łączność Bluetooth. W zestawie znajdziemy bezprzewodowy pilot, który umożliwia regulację poziomu głośności oraz wyciszanie dźwięku.

Zestaw 1280DR oferuje możliwość regulowania poziomu tonów wysokich i niskich, jak również obsługuje kilka źródeł audio. Zapewnia moc wyjściową 24 W, a dodatkowo mamy tutaj 4-calowy głośnik niskotonowy i umiejscowiony z przodu port bass reflex. Mimo że nie ma odrębnego subwoofera, bas i tak jest całkiem przyzwoity. Cena jest relatywnie wysoka, ale płacimy tutaj naprawdę za świetną jakość wykonania.

Cena: ok. 550 zł

Creative Pebble Plus

głośniki do komputera Creative Pebble Plus

Pebble Plus to niedrogi zestaw komputerowy typu 2.1, czyli z odrębnym subwooferem. Głośniki mają niewielkie wymiary, ale i tak zapewniają dużą moc, a podłączymy je za pomocą portu USB 2.0. Z drugiej strony, jeśli chcemy korzystać z trybu High Gain i pełnej mocy wyjściowej, możemy je podłączyć do zewnętrznego zasilacza 5V/2V.

Zobacz: Tania klawiatura mechaniczna

Same głośniki ładnie prezentują się na biurku, a subwoofer – rzecz jasna – umieszczamy pod biurkiem, więc jego wygląd nie ma dużego znaczenia. W tej cenie trudno kupić lepszy zestaw 2.1, dlatego Pebble Plus to jedne z najlepszych głośników do PC, gdy weźmiemy pod uwagę oferowane możliwości i cenę.

Do zestawu nie ma pilota, ale wszelkie pokrętła znajdziesz z przodu jednego z głośników. Obsługa nie jest więc utrudniona.

Cena: ok. 130 zł

 

Oceń ten post