• Ostatnia modyfikacja artykułu:3 miesiące temu

Szosa na drogi? A może MTB na leśne ścieżki? A może to i to? Podpowiadamy co to jest rower grawelowy oraz jaki grawel kupić!

Co to jest grawel?

Rynek rowerowy cały czas ewoluuje. Grawel czy też rower grawelowy to względna nowość, która błyskawicznie podbiła serca kolarzy. Nic zresztą dziwnego – stanowią rewolucyjne połączenie cech rowerów szosowych i terenowych, umożliwiając eksplorację dróg gruntowych, żwirowych ścieżek, czy opuszczonych tras kolejowych, nie tracąc jednak przy tym kluczowej geometrii i idącej za nią aerodynamiki.

Rower grawelowy to doskonały wybór dla osób, które szukają pojazdu zapewniającego szybkość i efektywność na trasach szosowych, jednocześnie umożliwiającego eksplorację nieutwardzonych dróg. Dla tych, którzy cenią sobie swobodę podróżowania po różnorodnym terenie, rowery grawelowe stają się niezastąpionym narzędziem. Czy to podczas długich wypraw, czy jednodniowych przejażdżek, te rowery oferują nie tylko wygodę, ale także szereg opcji personalizacji, pozwalając dostosować je do indywidualnych preferencji i stylu jazdy. Personalizacja sprawia również, że to najlepsze modele do bikepackingu, czyli długich wypraw na rowerze z ciężkim bagażem.

Grawel czy szosa? Czym to się różni?

grawel

Rower grawelowy a rower szosowy – dwa pojazdy, które zdają się być niemal identyczne. Jednak głębsza analiza ujawnia istotne różnice, które decydują o ich przeznaczeniu i charakterze. Płynność jazdy na asfalcie to cecha, którą oba rodzaje rowerów wydają się dzielić, jednak diabeł kryje się w szczegółach. To zupełnie inne pojazdy!

Rower szosowy, skoncentrowany na osiągach i szybkości, jest stworzony z myślą o trasach asfaltowych. Lekka konstrukcja ramy, cienkie opony i aerodynamiczny kształt sprawiają, że rower ten doskonale radzi sobie na równych nawierzchniach, zapewniając minimalne opory powietrza i efektywną jazdę na długich dystansach. To wiemy. Jechaliście kiedyś jednak szosą po lesie? Jeden korzeń może okazać się bardzo niemiłą niespodzianką.

Grawel ma teoretycznie podobną konstrukcję ramy. Rowerzysta jest na niej tak samo pochylony, a kierownica to klasyczny baranek. Jest ona jednak nieco szersza, co pozwala na montaż o wiele grubszych opon. Poprawia to trakcję i stabilność i pozwala poruszać się po ciężkim terenie. Grawele zwykle pozwalają też nieco bardziej się wyprostować, ale odchodzi się czasami od tej reguły.

Jaki grawel dla początkującego wybrać?

W poniższym rankingu znajdziecie modele dla początkujących kolarzy. Założyliśmy, że osoby gotowe kupić rower z wyższej półki wiedzą już dokładnie czego szukają. Poniższe grawele łączą idealnie rozsądne ceny z optymalnymi częściami. To doskonały wybór na start!

Kross Esker 4.0

KROSS Esker 4.0 to stalowy gravel, który łączy w sobie klasyczną wytrzymałość z nowoczesnymi rozwiązaniami, tworząc rower idealny dla pasjonatów przygód na szutrowych drogach. Na pierwszy rzut oka stal wydaje się złym materiałem – jest przecież ciężka. To fakt, rower waży około 12,5 kg zależnie od rozmiaru. Stal ma jednak swój atut – doskonale tłumi drgania, dzięki czemu mamy lepszą amortyzację. Rama stalowa KROSS Esker 4.0 została wyposażona w liczne otwory montażowe na bidon, bagażnik czy sakwy, umożliwiając dostosowanie roweru do różnych potrzeb podróżnych – to dobry model na bikepacking.

Napęd KROSS Esker 4.0 oparty jest na sprawdzonej grupie Shimano Tiagra, uzupełnionej mechanicznymi hamulcami tarczowymi TRP Spyre-C. Dzięki korbie FSA Omega oraz osprzętowi Shimano, rower efektywnie przenosi moc na napęd. Koła z obręczami WTB ASYM o średnicy 28 cali, piasty Shimano Deore M6000 i opony WTB Resolute o szerokości 42 mm zapewniają stabilność, przyczepność i komfort na różnorodnych trasach grawelowych. Sprzęt nie jest z absolutnie najwyższej półki, ale to bardzo, ale to bardzo solidny średniak i rower, który posłuży nam przez długie lata.

Marin Four Corners

Marin Four Corners to rower gravelowy, który stanowi niezwykle wszechstronne rozwiązanie dla miłośników szutrowych eskapad. Zbudowany z podwójnie cieniowanej i formowanej stali chromowo-molibdenowej 4130, Four Corners idealnie nadaje się na długie wyprawy. Ten model to zresztą synonim długich wycieczek – ma aż 11 punktów montażowych na sakwy i bidony. Co ciekawe, w samej Polsce sprzedaje się więcej egzemplarzy niż w USA, skąd pochodzi firma Marin.

Jak na grawel, Marin Four Corners ma bardzo nietypową geometrię ramy – rowerzysta nie jest aż tak mocno pochylony. To doskonały wybór dla kogoś kto boi się nieco o swój kręgosłup. Nie jest to demon szybkości – ma być wygodnie i wytrzymale. Dzięki temu, to grawel bardzo często polecany początkuącym.

Four Corners korzysta z 18-stopniowego napędu Shimano Sora, co umożliwia łatwe radzenie sobie z różnorodnym terenem. Stal CrMo, z której wykonano ramę i widelec, doskonale tłumi drgania, co z kolei przekłada się na komfortową jazdę nawet podczas długotrwałych wypraw.

Fuji Jari 1.3 GRX

Fuji Jari 1.3 GRX to rower gravelowy, który wyróżnia się jakością wykonania, precyzją działania oraz uniwersalnym zastosowaniem. Stanowi doskonałe rozwiązanie dla miłośników jazdy w zróżnicowanym terenie, za w miarę rozsądną kwotę. To najtańszy grawel tego renomowanego producenta i ciężko znaleźć coś lepszego w tym budżecie. Niemniej, dla początkującego cena 7000 zł może być nieco odstraszająca.

Jego aluminiowa rama Fuji A6-SL Super-Butted z uniwersalną geometrią umożliwia efektywną jazdę w różnych warunkach terenowych. Dodatkowo, karbonowy widelec doskonale tłumi drgania, przyczyniając się do zwiększenia komfortu podczas trudniejszych tras. W porównaniu do pozostałych opisanych modeli jest też wyraźnie lżejszy – waży tylko 10,5 kg, co przekłada się na szybkość.

Napęd Shimano GRX 400 2×10 oraz hamulce tarczowe hydrauliczne Shimano GRX 400 zapewniają precyzyjne działanie i skuteczne hamowanie, co jest istotne w trudniejszym terenie. To sprzęt bardzo wysokiej klasy, doceniany przez profesjonalistów.

Zobacz też:
Rower crossowy, czyli jaki? Ranking najlepszych modeli [TOP 5]
Jak wybrać dobry rower trekkingowy? Ranking [TOP 5]

 

5/5 - (1 vote)