Kupiłeś albo dostałeś nowego MacBooka z procesorem M1? W takim razie zyskałeś świetny sprzęt. Najnowsze MacBooki są bardzo wydajne i doskonale nadają się do wielu zastosowań. Ale jakie aplikacje na MacBooka wybrać? Co rzeczywiście wykorzystuje możliwości układów M1?
Przygotowaliśmy zestawienie TOP 10 z aplikacjami, które są zoptymalizowane do pracy na najnowszych MacBookach. W naszym rankingu znalazły się świetne narzędzia do różnych zadań. Wybierz to, co najbardziej ci się przyda.
Spis treści
Aplikacje na MacBooka – najlepsza dziesiątka
1. Pixelmator Pro
Zaczynamy od aplikacji Pixelmator Pro. Doskonale nadaje się do edycji zdjęć na komputerach Mac. Ma zestaw narzędzi do edycji plików RAW, a także pełen zestaw filtrów. Dzięki niej możemy przejąć kontrolę nad każdym szczegółem zdjęcia.
Pixelmator Pro może też automatycznie poprawiać zdjęcia. Wykorzystuje machine learning i korzysta ze swojej bazy danych, w której znajdują się informacje z ponad 20 obrobionych zdjęć. Aplikacja stale się uczy i jej automatyczne korekty zdjęć są coraz lepsze. Koszt? Zaledwie 19,99 dol. i jest to wydatek jednorazowy – bez abonamentu.
2. Lightroom
Pierwsza z bardzo popularnych aplikacji Adobe, która została zoptymalizowana pod kątem procesorów Apple M1. Dla wielu osób jest to zarazem domyślny wybór, jeśli chodzi o edycję i organizowanie kolekcji zdjęć. Teraz Lightroom działa jeszcze szybciej, ponieważ wykorzystuje możliwości M1.
Dodatkowo Adobe oferuje też inne aplikacje zoptymalizowane do M1, o czym informowaliśmy już na Testoria.pl.
Kup z App Store (wymagana subskrypcja Creative Cloud)
3. Google Chrome
Nie wszystkim odpowiada przeglądarka Safari, jaką oferuje Apple. Możemy więc wybrać Chrome’a, który świetnie działa na procesorach M1. Google przekonuje, że nie napotkamy na żadne problemy czy nieregularne spadki wydajności. Warto jedynie pamiętać, aby w trakcie pobierania wybrać wersję “Mac z chipem Apple”. W przeciwnym razie zainstalujemy Chrome’a na MacBooki z procesorami Intela, a to nie to samo.
Nie chcesz Chrome’a? Na M1 działa też bardzo dobrze przeglądarka Firefox.
4. Fantastical
Fantastical polecaliśmy już w rankingu TOP 10 aplikacji na iPhone’a. Teraz robimy to samo przy okazji MacBooków. Jeśli wbudowany kalendarz nie spełnia naszych oczekiwań, Fantastical będzie dobrym wyborem. Zwłaszcza jeśli znamy j. angielski, ponieważ aplikacja przetwarza naturalny język w konkretne zadania i przypomnienia. Fantastical oferuje również widżety, które umieścimy na bocznym pasku systemu macOS. Aplikacja jest darmowa, choć jest też wersja Premium (4,99 dol./mc), która oferuje dodatkowe funkcje.
5. Microsoft 365
Na temat Office’a 365 pisaliśmy już jakiś czas temu – Microsoft dość szybko wprowadził optymalizacje dla M1. Wszystkie najważniejsze programy, takie jak Word, Excel czy Outlook działają doskonale na nowych MacBookach. Choć Apple oferuje pakiet biurowy, mnóstwo użytkowników i tak wybiera rozwiązania Microsoftu. Niektórych przyzwyczajeń nie zmieniamy, albo nie chcemy zmienić.
Pobierz z Apple Store (wymagana subskrypcja)
6. Twitter
Jeśli korzystasz z Twittera, zdecydowanie zainstaluj dedykowaną aplikację na macOS. Jest świetna. W ostatnim czasie Twitter wprowadził wiele poprawek i teraz jest to bardzo responsywne, nowoczesne narzędzie. W dodatku doskonale działa na procesorach M1.
7. iMazing
Menedżer urządzeń, który pozwoli zagłębić się we wszystkie szczegóły związane z komputerem Mac. Dodatkowo iMazing pozwoli na tworzenie kopii zapasowych, a także pobieranie wiadomości, zdjęć czy muzyki bezpośrednio z urządzenia.
Ponadto iMazing ma funkcję uruchamiania aplikacji z iPhone’a na komputerze Mac – nawet tych, które jeszcze nie doczekały się wersji na macOS. Ciekawe rozwiązanie dla wymagających użytkowników.
8. Bartender
Pasek menu u góry ekranu oferuje zaledwie garstkę funkcji z zakresu dostosowywania jego możliwości. Bartender to zmienia. Pozwala np. ukryć wszystko pod jedną ikoną paska menu, aby zapanować nad chaosem. Ustawimy w niej również wyzwalacze – tak, aby niektóre ikony były wyświetlane tylko wtedy, gdy ma to największy sens. Zacznij korzystać i szybko przekonasz się, że macOS bardzo zyskuje po zainstalowaniu Bartendera.
9. Neural Mix Pro
Aplikacja dla profesjonalistów, którzy pracują z plikami audio. Oddziela np. różne części utworu – wokale, instrumenty, bity – i możemy słuchać ich indywidualnie. Pozwoli też na zmianę tempa danego nagrania, w dodatku bez rujnowania tonu. Coś dla DJ-ów, muzyków, czy też osób, które tworzą filmy i chcą dopracować ścieżkę dźwiękową.
10. BetterTouchTool
Coś dla posiadaczy MacBooka Pro, który ma nad klawiaturą pasek dotykowy. Wielu użytkowników go lubi, ale wielu – nie znosi. Okazuje się, że istnieją sposoby na dostosowanie jego funkcji do własnych upodobań, a najlepiej zrobić to z użyciem BetterTouchTool. Narzędzie zapewni większą elastyczność niż to, co domyślnie oferuje Apple. Kiedy je skonfigurujesz może się okazać, że na nowo polubisz pasek dotykowy.
Aplikacje na MacBooka – podsumowanie
Komputery Mac są dość nietypowe. W Polsce nie są bardzo popularne, a jeśli ktoś przesiada się z Windows na macOS, szybko może się zniechęcić. Wymaga to zmiany przyzwyczajeń, a także poznania wielu nowych funkcji i programów. Mamy nadzieję, że nasz ranking ułatwi i uprzyjemni korzystanie z macOS. I to niezależnie od tego, czy masz komputer z procesorem M1, czy nie.
Sprawdź także:
Zobacz: Jakie aplikacje pobrać na iPhone’a? Zestawienie TOP 10
Poradnik: Jakiego iPada wybrać w 2020 r.? Co kupić?
Sprawdź: Laptop na studia – ranking najlepszych modeli na 2021