• Ostatnia modyfikacja artykułu:5 miesięcy temu

Robisz dziennie sporo kilometrów i zastanawiasz się, jaki samochód byłby najlepszym wyborem? Auto na autostrady powinno mieć nieco inne cechy niż to, które wybieramy głównie z myślą o jeździe po mieście.

Tu warto postawić na model godny zaufania, przodujący w rankingach bezpieczeństwa. Bez skłonności do awarii i z konstrukcją, która najlepiej wypada w testach zderzeniowych. Taki samochód powinien być wyposażony w bogaty pakiet bezpieczeństwa, a jednocześnie być maksymalnie komfortowy w prowadzeniu.

Czy da się połączyć te cechy z niskim spalaniem? Sprawdzamy.

Czytaj też: Ranking samochodów crossover 2024

Jakie auto ekonomiczne i bezawaryjne warto wybrać?

Wśród najbardziej zaufanych marek samochodów znajduje się Mazda, Toyota, Lexus, Honda i Hyundai. Mówiąc o autach godnych zaufania mamy na myśli te, które z założenia rzadko ulegają awariom, ale przede wszystkim posiadają dobrze przetestowaną konstrukcję, która zapewnia najwyższe bezpieczeństwo zarówno kierowcy, jak i pasażerom podczas ewentualnego wypadku.

Insurance Institute for Highway Safety, niezależna, niedochodowa organizacja naukowo – edukacyjna, mająca na celu zmniejszenie liczby wypadków, zgonów i strat materialnych spowodowanych pojazdami silnikowymi, przeprowadza badania i oceny, które wyłaniają tzw. Top Safety Picks, czyli najbezpieczniejsze auta, które można wybrać w danym roku.

Auta, które znajdziesz w poniższym zestawieniu to często właśnie modele, które uzyskały tytuł najbezpieczniejszych aut roku. Ze swojej strony zadbaliśmy dodatkowo o to, by wybrane samochody cechowały się możliwie najniższą awaryjnością.

Jakie auto na autostrady? Ranking

Model Moc Przyspieszenie do 100 km/h Spalanie (cykl mieszany) Cena
Honda Civic Type R 329 KM 5,4 s 8,2 l 261 500 zł
BMW 2 Gran Coupe 306 KM 4,9 s 7,1 l 245 000 zł
Audi A5 Coupe 265 KM 5,5 s 7,5 l 220 600 zł
Audi A4 265 KM 5,5 s 7,5 l 206 000 zł
Mercedes klasy C 265 KM 5,7 s 5,0 l 255 300 zł
Lexus ES 218 KM 8,9 s 5,8 l 218 900 zł
Mazda 3 186 KM 8,4 s 5,9 l 142 400 zł
Toyta Camry 218 KM 8,3 s 5,45 l 163 500 zł
Toyota Corolla 140 KM 9,3 s 4,55 l 112 100 zł

Honda Civic Type R

Logo Type R to prędkość, technologie i czystość dostarczanych wrażeń. Imponujący, a zarazem przemyślany design i niezawodna konstrukcja to efekt wdrożenia uwag japońskiego zespołu wyścigowego HRD Sakura Super GT.

Wnętrze dalej oddaje urok pierwszych japońskich modeli Type R, co doceniają najwięksi fani. Przednie siedzenia oferują idealne połączenie komfortu i wsparcia. Do doboru materiałów wykończenia też nie można mieć żadnych zastrzeżeń.

Żadna z tych rzeczy nie miałaby jednak większego znaczenia, gdyby Civic Type R nie dysponował najmocniejszym silnikiem, jaki Honda kiedykolwiek wyprodukowała. Dodajmy do tego ostre, bezpośrednie przełożenia jednej z najlepszych w branży manualnej skrzyni, czuły układ kierowniczy oraz hamulcowy i mamy ikonę, która staje się numerem jeden każdego rankingu aut na autostrady.

BMW 2 Gran Coupe

BMW 2 Gran Coupe – jedno z najbezpieczniejszych aut 2022 roku pośród luksusowych modeli średniej wielkości. Choć według fanów marki nawet najlepsza wersja, która znalazła się w naszym zestawieniu, czyli M235i o mocy 306 koni mechanicznych, nie jest tak ekscytująca jak sedany serii 2 i 3, zapewnia przyjemne prowadzenie i generuje bardzo przyzwoitą moc. Zdecydowanie potrafi wzbudzić dreszcz emocji.

Ekskluzywne wyposażenie wnętrza wypada bardzo dobrze porównaniu z kabinami konkurencji z segmentu premium i generalnie trudno byłoby znaleźć nabywcę, który będzie niezadowolony z tego auta.

Aktywny asystent jazdy BMW pomaga zmniejszyć prawdopodobieństwo wypadku. Pośród kluczowych funkcji znajdziemy asystenta utrzymania pasa ruchu, monitorowanie martwego pola z ostrzeganiem o ruchu poprzecznym z tyłu i automatyczne hamowanie awaryjne z wykrywaniem pieszych.

Audi A5 Coupe

Audi A5 Coupe, które znalazło się w tym samym zestawieniu co BMW 2 Gran Coupe, jest nie tylko wyborem bezpiecznym, ale i praktycznym, niezawodnym, zapewniającym przyjemne wrażenia z jazdy.

Wersja, która trafiła do naszego rankingu oferuje dynamiczne przyspieszenie i zamiłowanie do zakrętów. Doskonale wyważony układ kierowniczy, zwinne zawieszenie i pewne hamowanie to coś, co zawsze urzekało nas w Audi i w tym modelu też czerpie się z tego największą radość.

Od 2024 roku w standardzie ma być dostępny adaptacyjny tempomat, aktywny asystent pasa ruchu i asystent parkowania. Oczywiście w dalszym ciągu spora część najbardziej funkcjonalnych opcji będzie dostępna wyłącznie w wyższych wariantach wyposażenia albo w ramach dodatkowych pakietów.

Warto wiedzieć, że  – dla wielu bardziej praktyczne – Audi A5 Sportback również znalazło się w zestawieniu najbezpieczniejszych aut IIHS. Ma ten sam turbodoładowany silnik, tą samą 7-biegową, dwusprzęgłową automatyczną skrzynię biegów oraz napęd na wszystkie koła Quattro.

Audi A4

Audi A4 może i nie prezentuje sobą takiego przepychu jak niektóre konkurencyjne modele, ale oferuje coś, co jest bardziej istotne. Pewność jazdy, dobre wyciszenie i dynamiczne zacięcie.

Mocny silnik o mocy 265 KM sprawia, że – jeśli chcesz – zrobi się ciekawie. Jednocześnie napęd quattro na wszystkie koła i dobrze zestrojone zawieszenie gwarantują zrównoważone prowadzenie i przyczepność we wszelkich warunkach pogodowych. Mimo, że to kręte drogi dostarczają najwięcej frajdy z jazdy, A4 to doskonałe auto na autostrady ze względu na wyczucie prowadzenia i komfort jazdy.

Jedyną skrzynią biegów w opcji jest 7-biegowy dwusprzęgłowy automat, choć pewnie wilu wolałoby mieć do wyboru skrzynię manualną. Standardowe wyposażenie, podobnie jak w przypadku A5 Coupe, od 2024 roku będzie wzbogacane o nowe funkcje bezpieczeństwa.

Mercedes klasy C

Mercedes klasy C, czyli Top Safety Pick+ roku 2023 w kategorii luksusowych samochodów średniej wielkości, dostał doskonałą ocenę zarówno za konstrukcję, jak i technologie przytrzymujące pasażerów oraz ograniczające ich obrażenia w razie wypadków.

Mniejsza, a jednocześnie posiadająca bardziej sportowe zacięcie klasa C, oferuje wysokiej klasy materiały w zaawansowanej technologicznie kabinie. Można powiedzieć, że nadrabia nią odrobinę za nieco mniej ekscytujące wrażenia na drodze niż konkurencyjne Audi A4 czy BMW serii 3.

Klasę C wciąż dostarcza jednak sporo przyjemności z jazdy, a zarazem daje poczucie niezawodności, wyjątkowości i jakości.

Tanie auto na autostrady czy mocny silnik?

Potrzeby kierowców są różne. Część postawi na jak najniższe spalanie celem ograniczenia kosztów przejazdów na przekroju miesiąca. Są jednak i tacy, którzy wolą dopłacić i cieszyć się dynamicznym przyspieszeniem, korzystać z pełni mocy auta niezależnie od sumarycznych kosztów. Choć w tym rankingu zwracaliśmy szczególną uwagę na ekonomiczne auta, słabość do mocnych silników często wygrywała.

Jeżeli szukasz ekonomicznego auta na autostradę, w naszym rankingu znajdziesz Toyotę Corollę, Toyotę Camry czy Mazdę 3, które pozwolą Ci cieszyć się komfortem jazdy, bogatymi systemami bezpieczeństwa oraz stosunkowo niskim zużyciem paliwa.

Jeżeli jednak szukasz mocniejszych wrażeń, na pewno już wiesz, że najlepszą opcją dla Ciebie byłoby raczej coś w stylu BMW 2 Gran Coupe, Audi A5 albo Hondy Civic R Type. Niskie spalanie nie jest największą zaletą tych modeli. Jest nią jednak najwyższy komfort jazdy i wysoki poziom bezpieczeństwa, co potwierdzają niezależne rankingi.

Czytaj więcej: Automatyczna skrzynia biegów – jaka najlepsza?

Audi A5 Sportback

Ciche auto na autostrady – dobre wyciszenie kabiny to podstawa

Szukając cichego auta na autostrady trzeba brać pod uwagę wyciszenie kabiny przy prędkości około 130 km/h. Jakie modele wypadają pod tym względem najlepiej? Oczywiście te najdroższe – samochody premium w kwestii wyciszenia mają zdecydowaną przewagę. W rankingach przodują takie modele jak Audi A8, Jaguar XF i Mercedes GLX, które nie generują hałasu wyższego niż 64 dB.

Jak pod tym względem wypadają modele, które uwzględniliśmy w rankingu? Dobre wyniki osiąga Toyota Corolla (66,4 dB), gorzej wypada Honda Civic (73,4 dB). Należy spodziewać się dobrych wyników Audi A4, jako że producent słynie ze świetnych jakościowo materiałów wykończeniowych.

Małe auto na autostrady – czy to bezpieczne?

Jeśli nasz ranking samochodów polecanych na autostrady zawiódł Cię ze względu na brak małych aut – tłumaczymy skąd taki, a nie inny wybór. Mimo tego, że małe i mini auta zyskują na popularności i są stale udoskonalane – także pod względem bezpieczeństwa – nie polecamy ich jako modele na autostrady i drogi szybkiego ruchu.

Większe i cięższe auto zawsze będzie bezpieczniejsze niż mniejsze i lżejsze. Przewagę w zderzeniach daje im dłuższa maska i większa strefa zgniotu. Weźmy za przykład wskaźniki śmiertelności IIHS z 2015 roku. W danym roku miało miejsce 13 zgonów na milion pojazdów typu SUV i 64 zgony na milion zarejestrowanych samochodów mini.

Czytaj również: Coupe – co to oznacza dziś? Najładniejsze auta nowe i używane

Lexus UX

Lexus UX

Komfortowe auto na autostrady – jakie wybrać?

Mówiąc o autach najbardziej komfortowych zazwyczaj myślimy o SUV-ach. Jednak chcąc znaleźć kompromis pomiędzy niskim spalaniem, bezpieczeństwem i wygodą podczas jazdy, na potrzeby tego zestawienia zostaniemy raczej przy sedanach.

Jakie auto na autostrady będzie najlepsze dla Ciebie? Musisz zastanwoić się co jest dla Ciebie priorytetem. Czy szukasz oszczędności i zależy Ci na niskim spalaniu czy nie jesteś w stanie obyć się bez większej mocy silnika i porządnego przyspieszenia? Jakim budżetem dysponujesz? Stawiasz na jak najlepsze wyciszenie kabiny czy i tak zawsze prowadzisz słuchając muzyki? Jak ważna jest dla Ciebie stylistyka modelu i wnętrza?

Niezależnie od odpowiedzi na powyższe pytania – któryś z modeli uwzględnionych w naszym rankingu na pewno ma dużą szansę być rozwiązaniem stworzonym dla Ciebie. Wybierając jeden z nich masz pewność, że wybierasz jedno z najbezpieczniejszych aut na rynku.

Sprawdź również: Ranking samochodów typu SUV 2024 – TOP 15

2.7/5 - (4 votes)