• Ostatnia modyfikacja artykułu:4 lata temu

Wielu z nas od małego marzyło to tym, żeby napisać swoją własną książkę. Części udało się to nawet zrealizować. Pozostaje jednak bardzo ważne pytanie: jak wydać swoją książkę? Świetnym narzędziem okazuje się Amazon KDP.

Pandemia COVID-19 stworzyła zupełnie przypadkiem niemal idealne warunki dla początkujących pisarzy. Nie możemy przecież wychodzić z domu, mamy więc chcąc nie chcąc znacznie więcej czasu na pisanie. Nie rozpraszają nas ciągłe wyjścia ze znajomymi czy weekendowe wypady (nawet gdybyśmy tego bardzo chcieli).

Bardzo szybko okazuje się, że samo napisanie książki to tak naprawdę dopiero początek. Sporym problemem okazuje się to, jak wydać swoją książkę. Początkujący pisarz nie może liczyć raczej na kontrakt z agencją, zostaje nam więc publikacja na własną rękę.

W Internecie możemy znaleźć mnóstwo serwisów które bardzo chętnie zajmą się jej drukiem i rozprowadzaniem. To jednak nie wszystko, równie dobrze moglibyśmy drukować ją w drukarni i wysyłać samemu, prawda? Potrzebna jest nam więc prawdziwa platforma marketingowo-sprzedażowa. W tej kategorii, szczególnie wyróżnia się jedno rozwiązanie.

Chodzi tutaj oczywiście o Amazon KDP – Kindle Direct Publishing, czyli o platformę do samodzielnego publikowania e-booków. Niech jednak nie zwiedzie was ta nazwa, umożliwiają również wydanie tradycyjnej, papierowej książki.

Pomimo tego, że Amazon KDP jest dość intuicyjną platformą, możemy napotkać tam pewne niespodzianki czy wręcz pułapki na niedoświadczonych twórców. Postanowiliśmy więc, poprosić o kilka dobrych rad kogoś kto przeszedł już ten cały proces. O tym, jak wydać własną książkę na Amazon KDP opowie wiec dzisiaj Wojciech Salski, który całkiem niedawno pokazał światu swój pierwszy tytuł – (Un)usual Stories (dostępny, a to niespodzianka, na Amazonie).

Zobacz: Projektor 4K HDR – najlepsze modele

Piotr Magdziak: Cześć, po pierwsze gratulację z okazji wydania swojej własnej książki, to niemałe osiągnięcie! Chciałbym natomiast zapytać, czemu zdecydowałeś się właśnie na Amazon KDP.

Wojciech Salski: Jako debiutujący autor, którego celem było wydanie książki dostępnej dla jak największej grupy czytelników, zdecydowałem się na publikację na portalu KDP Amazon głównie ze względu na jego prostotę.

Od zakończenia edycji tekstu, przygotowania rysunku na okładkę i samej publikacji system wydawał mi się na pierwszy rzut oka prosty i przyjazny. Bardzo szybko zrozumiałem, że samo-publikacja na Amazonie to nie lada wyzwanie.

Amazon KPD krok po kroku

PM: Jak więc przebiega ten proces krok po kroku?

WS: Większość autorów ma swój manuskrypt w pliku Word. Po zakończeniu całego pisania należy po prostu sformatować tekst, tak aby pasował do wybranego przez nas formatu książki. Następnie musimy wyeksportować go do PDF i właściwie gotowe.

Ważne jednak, by podczas całego procesu uwzględnić docelowy rozmiar książki, czyli z góry określić sobie, ile będzie miała stron, jaka będzie ich grubość oraz to czy okładka będzie twarda czy miękka i czy wszystkie kartki dopasowane są do granic druku. W innym wypadku moglibyśmy utracić część materiału.

Co to jest kod ISBN i na jakie zyski może liczyć autor?

Kod IBSN

PM: Brzmi faktycznie bardzo prosto, podejrzewam jednak, że mogą czekać na nas jakieś pułapki…

WS: Jasne! Podczas całego procesu natknąłem się na kilka z nich. Pierwszą był kod ISBN, czyli International Standard Book Number. To po prostu niepowtarzalny identyfikator używany w każdej książce na świecie. Trochę jak numer PESEL.

Publikując na Amazon KDP mamy możliwość wygenerowania darmowego numeru ISBN książki, co może wydawać się na pierwszy rzut oka dobrym pomysłem. Nic jednak bardziej mylnego!

Jeśli chcemy mieć jakikolwiek wpływ na późniejszą dystrybucję i móc udostępniać naszą pracę przez inne kanały wydawnicze, warto zdecydować się na zakupienie numerów ISBN na własną rękę. W przeciwnym razie nasza książka będzie dostępna już zawsze poprzez platformę Amazon.

PM: Faktycznie, to całkiem poważna pułapka. Chwila nieuwagi i jesteśmy związani z Amazonem do końca życia!

Skoro wspomniałeś już o innych wydawnictwach, jak Amazon KDP wypada finansowo w porównaniu z innymi kanałami? Na jaki procent zysków mogą liczyć autorzy?

WS: Debiutujący autorzy często nie zdają sobie sprawy z ograniczeń jakie mogą wynikać z publikacji poprzez wydawnictwo. Oczywiście jest to zawsze bardzo kuszące, który pisarz nie chciałby podpisać prawdziwego kontraktu. Niemniej, wcale nie jest to opłacalne finansowo! Najczęściej, możemy liczyć wtedy na maksymalnie 30% z zysków.

Dla porównania, Amazon oferuje od 30 do 70 procent przychodu od sprzedanej kopii (z odliczeniem kosztów druku). Statystycznie, możemy więc założyć, że dostaniemy około 50%.

Sprawdź: Klawiatura do tabletu – jaką wybrać?

Jak reklamować swoją książkę na Amazon KDP?

PM: Jakby nie patrzeć – Amazon KDP wypada lepiej. Wydawnictwo dba jednak chociaż w niewielkim stopniu o marketing. Jak tutaj radzi sobie KDP?

WS: Muszę przyznać, że tutaj zrobiłem swój pierwszy błąd. Decydując się na publikację niezależną warto przygotować sobie listę mailową złożoną z naszej bazy czytelniczej. Nasz blog, newsletter, lub nawet po prostu grupa na mediach społecznościowych będzie tu bardzo pomocna.

Amazon bardzo chętnie reklamuje naszą książkę, niemniej zależy to od tego jak bardzo jest popularna, to wręcz lekki paradoks. Każda interakcja z naszym dziełem na stronie Amazona wzmacnia algorytm, za co KDP „podziękuje nam”, reklamując naszą książkę.

W skrócie – im więcej kliknięć tym więcej kliknięć! Dlatego warto już na samym początku zbudować sobie pewną bazę fanów. Inaczej promocja może być naprawdę trudna!

Jeśli mówimy już o promocji, koniecznie trzeba wspomnieć też o samym projekcie okładki, to właśnie z nią najpierw spotyka się potencjalny klient, a jak wiemy pierwsze wrażenie jest najważniejsze.

Amazon KDP oferuje nam narzędzie kreatora okładki. Ważne abyśmy, pomimo informacji dostępnych w poradniku Amazona, upewnili się, że nasz projekt wypełnia całe dostępne w miejsce – w przeciwnym razie ryzykujemy, że podczas druku na krańcach strony pozostaną bardzo brzydkie białe pasma.

Zobacz: Czytnik e-booków do 500zł – najlepsze modele

Jak wydać książkę na Amazon KDP? Przede wszystkim, sprawdźcie ją kilkukrotnie!

PM: Jak zawsze, marketing to prawdziwa sztuka! Naprawdę ciężko się w nim czasami połapać. Masz może jeszcze jakieś ostatnie rady dla przyszłych autorów?

WS: Tak! Został jeszcze de facto najważniejszy punkt. Ale ostrzegam, jest straszliwie czasochłonny. Nie możemy ufać do końca narzędziu do formatowania dostępnego w Amazon KDP. Pamiętajcie, że to tylko program i może się pomylić.

Jeśli zależy nam na idealnej książce, musimy ręcznie upewnić się, że każda strona jest dokładnie taka, jak sobie to życzymy. Niestety, oznacza to, że musimy właściwie raz jeszcze przeczytać całe nasze dzieło przed samym kliknięciem publikuj! Ale chyba lepiej poświęcić jeszcze kilka godzin swojego czasu, niż odkryć potem, że któryś rozdział czy grafika są przesunięte.

PM: Faktycznie, to naprawdę ważny krok. Przyznam, że nawet czytając książki z „normalnych” wydawnictw zdarzało mi się natknąć na błędy. A podobno przechodziły one profesjonalną korektę…

WS: Dokładnie tak, niestety, jeśli chcemy sami wydać swoją książkę, musimy być jednocześnie autorem, specem od marketingu, grafikiem i korektorem. Chociaż zawsze możemy też poprosić o pomoc znajomych z którymś zadaniem!

Zobacz: Drukarka do zdjęć z telefonu – jak wybrać?

Skoro wiecie już doskonale jak wydać swoją książkę na Amazon KDP nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zacząć pisać! Wasze marzenie nie jest wcale tak odległe jak mogłoby się to wydawać. Jeśli szukacie natomiast inspiracji, odwiedźcie przy okazji stronę Wojtka, z pewnością możecie go również tam o coś zapytać, gdyby któryś krok był niejasny.

Zobaczcie też nasze inne poradniki:
Peeling kawitacyjny w domu – jak to działa?
Jak podłączyć kino domowe? Rady i wskazówki

4.5/5 - (4 votes)