• Ostatnia modyfikacja artykułu:5 miesięcy temu

Aparaty natychmiastowe przeżywają swoja drugą młodość. Nic zresztą dziwnego, w dobie, w której możemy zrobić 30 zdjęć w parę sekund, te drukowane okazują się znacznie lepszą pamiątką. Często jednak wychodzą rozmazane, poruszone czy po prostu źle wykadrowane. Ciekawą alternatywą może okazać się więc drukarka do zdjęć z telefonu.

Na niekorzyść aparatów natychmiastowych przemawia nie tylko to, że wymagają większych umiejętności. Są też po prostu znacznie mniej poręczne. Nie każdy będzie chciał brać kolejną elektronikę na imprezę, wakacje czy nawet na spacer. Drukarka do telefonu pozwoli zamienić nasz telefon w de facto cyfrowy aparat natychmiastowy. Tyle że z opcją wydruku kiedy tylko mamy na to ochotę

Co więcej, dobra drukarka do zdjęć z telefonu jest często znacznie mniejsza od aparatu natychmiastowego. To zatem naprawdę świetny wybór na wiele różnych okazji.

Instax czy ZINK? Którą technologię wybrać?

drukarka do zdjęć z telefonu

Drukarki do zdjęć z telefonu różnią się od siebie między innymi samą techniką wywoływania zdjęć. Zdecydowanie dwie najpopularniejsze technologie to ZINK i Instax

Drukarka do telefonu wykorzystująca technologię ZINK to po prostu drukarka termiczna. Do drukowania niezbędny jest specjalny papier do zdjęć, składający się z wrażliwych na temperaturę warstw. Stąd też zresztą nazwa ZINK – Zero Ink Technology.

Wkłady ZINK są znacznie tańsze od Instaxowych. Niestety, zdjęcia nie wychodzą z nich aż tak ładnie. Możemy napotkać spore problemy z nasyceniem kolorów i cieniowaniem. Jeśli zależy wam, aby zachować zdjęcia na długo, ZINK nie będzie najlepszym pomysłem – po kilku latach mogą zacząć powoli zanikać.

Technologia Instax wykorzystuje za to papier światłoczuły. Niestety jest to znacznie droższe rozwiązanie, dodatkowo musimy pilnować się, aby nie wystawić wkładów na działanie światła słonecznego.

Niedogodności szybko wynagrodzi nam jednak świetna jakość i trwałość zdjęć. Miłośnicy stylu retro docenią też na pewno kultową białą ramkę.

Skoro znamy już różnice między dwoma najczęściej używanymi technologiami, zobaczmy która drukarka zdjęć do telefonu jest najlepsza:

Sprawdź: Jaki projektor do domu wybrać?

Wybieramy 7 najlepszych drukarek do zdjęć z telefonu

Xiaomi Mi Portable Photo Printer

Drukarka Xiaomi

Chyba nikogo nie powinno zaskoczyć, że jednym z producentów drukarek przenośnych jest właśnie Xiaomi. Od razu rzuca się też w oczy charakterystyczny dla chińskiego producenta desing. Xiaomi Mi Portable Photo Printer jest niezwykle prosta i przy tym estetyczna. Wygląda niemal jak dość spory powerbank.

Drukarka wykorzystuje technologię ZINK i pozwala uzyskać rozdzielczość w czerni i w kolorze 314×400 dpi. To całkiem dobry wynik, zdjęcia powinny wyjść ostre i wyraźne.

Niewątpliwie największym jej plusem jest jednak mobilność – waży jedynie 180 gramów przy wymiarach 124 x 85 cm. Zmieści się bez najmniejszego problemu do nawet małej damskiej torebki.

Xiaomi Mi Portable Photo Printer łączy się naszym telefonem jedynie za pośrednictwem Bluetootha. Niestety, nie będzie działać na systemie iOS.

Cena: 299zł

+ atrakcyjna cena
+ bardzo niewielka

tylko na telefony z systemem Android
bardzo uboga w opcje

Canon Zoemini

Drukarka do zdjęć z telefonu canon zoemini

Nikogo nie powinna dziwić obecność w tym rankingu firmy tak mocno powiązanej z fotografią jak Canon. Ich drukarka do zdjęć z telefonu Zoemini to naprawdę świetny sprzęt. Już na pierwszy rzut oka rzucam nam się jej rozmiar – jest niezwykle poręczna.

Canon Zoemini wazy jedynie 160 gramów i ma wymiary 118 x 82 mm. Podobnie jak model od Xiaomi z łatwością zmieści się w każdej torebce lub nawet kieszeni!

Jest to kolejna w tym rankingu drukarka wykorzystująca technologię ZINK. Jej maksymalna rozdzielczość to 313 x 400 dpi. Obsługuje dość niestandardowy format zdjęć 51x76mm. Nie powinniśmy mieć jednak żadnych problemów ze znalezieniem wkładów w sklepach.

Jak niemal wszystkie takie urządzenia, łączy się z naszym telefonem przy pomocy Bluetootha. Bardzo miłym i interesującym dodatkiem jest jednak NFC – wystarczy przyłożyć do niej telefon, aby automatycznie się sparował.

Razem z drukarką do zdjęć z telefonu dostaniemy też aplikację (dostępną na Androida i IoS). Umożliwia ona retusz zdjęć, nakładanie filtrów i częściową edycję.

Cena: 559zł

+ bardzo kompaktowa
+ aplikacja od producenta do edycji zdjęć
+ NFC

cena
ładowana za pomocą kabla USB-A

Ranking: Jaki smartband kupić?

Canon Selphy

Drukarka do zdjęć Canon Selphy

To już kolejna w tym rankingu drukarka Canon – Selphy w niczym jednak nie przypomina swojego poprzednika. Przede wszystkim – nie jest już to tak miniaturowy i mobilny sprzęt. Oczywiście, większe wymiary przekładają się na wyższą jakość zdjęć.

Canon Selphy ma 180 x 137 mm i waży nieco poniżej kilograma. Tym razem więc, nie spakujemy jej do kieszeni. Niemniej, dalej dość łatwo będzie nam zabrać ją do plecaka czy większej torby.

Większe wymiary oznaczają jednak możliwość drukowania większych zdjęć – proste. Maksymalny format to 148 x 100mm, a więc tradycyjny fotograficzny. Jeśli chcemy, możemy jednak ustawić niższe wymiary – 86 x 54 lub format pocztówkowy.

Z drukarką Canon Selpy nie połączymy się niestety za pomocą Bluetootha. To jednak nic, mamy wiele innych możliwości – WiFi, połączenie za pomocą kabla USB czy nawet druk bezpośrednio z karty pamięci.

Dzięki tym wszystkim opcjom, Canon Selphy będzie prawdziwym centrum każdej imprezy. Możemy go wykorzystać na każdym wydarzeniu, z którego goście chcieliby mieć miłą pamiątkę.

Cena: 630zł

+ wiele dostępnych wymiarów zdjęć
+ łączność WiFi
+ wysoka rozdzielczość druku

mało poręczny
brak Bluetooth
dedykowana ładowarka zamiast USB

Polaroid Hi-Print

Drukarka do zdjęć z telefonu Polaroid

Marki Polaroid nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Ich aparaty fotograficzne były kiedyś tak popularne, że do dziś aparaty natychmiastowe nazywa się zwyczajowo polaroidami. Ich drukarka do zdjęć Hi-Print łączy ceniony styl retro z dużą dozą nowoczesności.

Na pierwszy rzut oka rzuca się nam bardzo elegancki design. Urządzenie jest całe białe, z końcówką w stylu tęczy z logo firmy. Jedno spojrzenie i od razu wiemy z jaką firmą mamy do czynienia.

Podobnie jak inne urządzenia, Polaroid Hi-Print wykorzystuje technologię ZINK. Warto tutaj jednak wspomnieć, że została ona opracowana właśnie przez tę firmę. Drukarka pozwala na uzyskanie rozdzielczości 313×400 dpi i wykorzystuje standardowy format 86×54 mm. Bardzo łatwo można więc kupić specjalny papier do zdjęć.

Urządzenie ładowane jest poprzez kabel micro USB. Jedno, trwające półtorej godziny, ładowanie wystarczy nam na 30 zdjęć. To zatem doskonały wybór na dłuższe wycieczki czy wyjazdy w miejsca, gdzie nie zawsze będziemy mieli prąd.

Producent zapewnia nam również swoją aplikację, pozwalającą na wstępną obróbkę zdjęcia. Sama drukarka łączy się z telefonem za pomocą Bluetootha i jest w pełni kompatybilna z systemem Android oraz iOS.

Cena: 420zł

+ świetny, elegancki desing
+ kompaktowe wymiary
+ sprawdzona firma

stosunkowo droga jak na swoje możliwości

Sprawdź: Fajne gadżety na prezent

Instax Mini Link

Instax Mini Link

Instax to firma znana głównie z niesamowicie popularnych aparatów jednorazowych. Jak sama nazwa wskazuje, jest to jedyna drukarka w tym rankingu nieopierająca na technologii ZINK, a na papierze światłoczułym instax. Otrzymamy więc bardzo ostre i pełne kolorów zdjęcia z charakterystyczną białą ramką.

Niestety, są za to w nieco mniejszej rozdzielczości niż w innych drukarkach. Pomimo tego, że sam specjalny papier jest tych samych rozmiarów, część powierzchni zajmuje właśnie wspomniana ramka. Zobaczcie sami porównanie.

Zink vs Instax

Instax Mini Link ma kompaktowe wymiary 125 x 90 i waży około 200 gram. Z telefonem łączy się za pośrednictwem Bluetootha, a naładujemy ją poprzez USB-C. Jedno ładowanie wystarczy na aż 100 zdjęć. Warto tutaj wspomnieć też o jej szybkości – jedno zdjęcie drukuje się raptem 10 sekund!

Ciekawy dodatek to funkcja instax Camera. Po sparowaniu naszego telefonu z drukarką do zdjęć Instax możemy sterować nim właśnie za jej pomocą. Poprzez jej przechylanie na różne strony możemy kontrolować zoom, naciskając przycisk zrobimy za to zdjęcie.

Cena: 470zł

+ wydruk w świetnej jakości
+ 100 zdjęć na jednym ładowaniu
+ szybkość drukowania

niezbyt estetyczny design (chociaż to kwestia tylko i wyłącznie gustu)

HP Sprocket

HP Sprocket drukarka do zdjęć z telefonu

HP Sprocket to bardzo nowy produkt na rynku, który szybko przekonał do siebie tysiące użytkowników z całego świata. Największy atut? Ta drukarka do zdjęć z telefonu jest niezwykle poręczna – waży tylko 170 gramów i ma wymiary 11,9 x 8 x 2,5 cm.

Drukarka HP Sprocket wykorzystuje standardowy papier ZINK w rozmiarach 76 x 50 mm – nie będziemy, więc mieli żadnego problemu ze znalezieniem wkładów do zdjęć. Bardzo dobre wrażenie robi też aplikacja producenta, umożliwiająca nam znaczącą edycję zdjęć przed ich wydrukiem.

Z naszym telefonem połączymy ją przy pomocy Bluetootha, niestety nie ma tutaj ani WiFi ani NFC. Ale nie powinno być to zbyt dużym problemem.

Cena: 499 zł

+ bardzo kompaktowe wymiary
+ aplikacja producenta do edycji zdjęć

– stosunkowo droga w stosunku do konkurencyjnych modeli

Canon Selphy Square

Canon Selphy Square drukarka do zdjęć z telefonu

Selphy Square to już trzeci produkt Canona w tym rankingu. Nie powinno to jednak nikogo dziwić – są prawdziwym gigantem na rynku fotograficznym. Tym razem, stworzyli niezwykle poręczne i niewielkie urządzenie. Całość waży niecałe pół kilo a drukarka ma wymiary 10,2 x 14,3 x 3,1 cm.

Urządzenie wykorzystuje technologię ZINK, a Canon zapewnia, że odbitki mają trwałość nawet 100 lat! Czy faktycznie tak będzie? Raczej nie, ale z pewnością wytrzymają przynajmniej kilka dobrych dekad.

Bardzo korzystnie wygląda natomiast integracja Selphy Square z naszymi telefonami. Mamy nie tylko bardzo rozbudowaną aplikację od producenta, ale również pełne wsparcie dla komunikacji poprzez WiFi. To naprawdę świetny produkt, tylko niestety dość drogi.

Cena: 635 zł

+ świetna jakość zdjęć
+ wysoka trwałość odbitek

– droga

Czym kierować się przy wyborze drukarki do zdjęć z telefonu?

Jaką drukarkę do zdjęć z telefonu warto wybrać? Przede wszystkim taką, która spełni wasze oczekiwania. Najważniejszy parametr to z pewnością jej wydajność i wymiary. Jeśli drukujecie zdjęcia bardzo okazjonalnie, to warto postawić na nieco mniejszy model, szczególnie jeśli zależy wam na mobilności.

Oprócz tego, koniecznie upewnijcie się, że jest ona kompatybilna z waszym telefonem. Zdecydowana większość produktów wspiera wszystkie najważniejsze systemy operacyjne. Niektóre z nich nie zadziałają jednak z iOS czy Harmony OS (system operacyjny Huawei).

Sprawdź: Jak dbać o baterię w telefonie?

Jak drukować zdjęcia przy pomocy drukarki do zdjęć z telefonu?

Proces drukowania zdjęć za pomocą drukarki mobilnej jest zazwyczaj niesamowicie wręcz prosty. Oczywiście, wszystko zależy od konkretnego modelu, ale schemat zazwyczaj jest dokładnie ten sam. Musimy po prostu sparować ją z naszym telefonem i pobrać aplikację producenta.

Następnie wszystko przebiega już łatwo, szybko i przyjemnie. W aplikacji wybieramy zdjęcie, które chcemy wydrukować i wciskamy odpowiedni przycisk. Drukarka zareaguje samodzielnie!

Pamiętajcie jednak, że wkłady Instax są światłoczułe. Uważajcie, żeby nie wystawiać ich na działanie promieni słonecznych. To częsty błąd początkujących użytkowników!

Sprawdź: Smartfon do 2000 zł – najlepsze modele

Najlepsza drukarka do zdjęć z telefonu – podsumowanie

Wszystkie urządzenia w tym rankingu to dość podobne do siebie modele. Nie sposób zresztą tego nie zauważyć. Który z nich będzie więc najlepszy? To zależy tylko i wyłącznie od waszych preferencji. Jeśli zależy wam na wysokiej jakości, to zdecydowanie warto postawić na Canon Selphy. Jeśli stawiacie na mobilność, to HP Sprocket będzie nieco lepszym wyborem.

Zobacz też nasze inne rankingi:
Jaka drukarka do domu – TOP 5
Smart Home – jaki system wybrać? Ranking 2022

#materiałreklamowy

3.6/5 - (17 votes)