Jak co roku, letnie miesiące przyniosły ze sobą prawdopodobnie najbardziej irytujące owady na świecie, czyli komary. Każdy z nas bardzo dobrze zna uporczywe brzęczenie tuż przed zaśnięciem, czy też podczas wieczornego przesiadywania na świeżym powietrzu.
Na ten moment, naukowcy są w stanie wyróżnić około 3500 różnych gatunków komarów. Większość z nich żywi się nektarem, jednak kilkaset odmian wykorzystuje ludzką krew w celu rozrodu. Tak więc – to właśnie samice komarów są naszymi oprawcami.
Powszechnie wiadomo, że w wielu przypadkach owady te są niezwykle szkodliwe dla człowieka. Swędzące ukąszenie jest tak naprawdę tylko wierzchołkiem góry lodowej. Komary rozprzestrzeniają malarię, która co roku zabija około miliona ludzi. Odpowiadają również za przenoszenie dengi, żółtej febry, oraz wirusa Zika, uszkadzającego płód w brzuchu kobiety.
Spis treści
Co przyciąga komary?
Do czynników, które w dużej mierze wabią owady, zalicza się:
- Zwiększone stężenie dwutlenku węgla, znajdującego się w wydychanym przez człowieka powietrzu.
- Kwas mlekowy i amoniak, zawarte w pocie.
- Naturalny zapach ciała – krew niektórych osób dla komarów będzie znacznie bardziej odpowiednia, niż innych.
- Niektóre kolory – takie jak, na przykład, czarny.
Komary często atakują ludzi będących w trakcie wysiłku fizycznego, a także kobiety w trakcie owulacji. Wiąże się to ze wzmożoną produkcją feromonów wabiących owady. Ponadto komarzyce chętniej ukąszą kobiety w ciąży, ponieważ wdychają one więcej powietrza, co wiąże się ze wzmożonym wydzielaniem dwutlenku węgla.
W celu odpowiedniego namierzenia swojej ofiary, komary wykorzystują termodetekcję – czyli lokalizowanie po temperaturze ciała.
Czy komary należy wyeliminować?
Noveen Lampa owadobójcza IKN22 IPX4
Ludzie mają w zwyczaju zwalczać wszystko to, co jest dla nich uciążliwe. Nie myślą jednak o negatywnych skutkach, które tym samym mogą wywołać.
Mimo wszystko – komary, jak każde inne zwierzę, pełnią swoją funkcję w ekosystemie, będąc jednocześnie niezbędnymi do jego prawidłowego funkcjonowania. Są one doskonałymi filtrami wody, a także pożywieniem dla wielu innych zwierząt. Co więcej, samce komarów pełnią niezwykle istotną rolę w zapylaniu roślin.
Ponadto owady te są bardzo dużą inspiracją dla naukowców. Wykorzystali oni konstrukcję ssawki, aby stworzyć igłę do iniekcji podskórnych. Na jej podstawie udało się również wykreować prowadnice wszczepiające do ludzkiego mózgu elektrody. Są one wykorzystywane w leczeniu choroby Parkinsona, poprzez stymulację odpowiedzialnych za to obszarów.
Obecnie w centrum zainteresowania badaczy znalazły się również enzymy, które komary wstrzykują pod skórę swojej ofierze. Są to substancje zmniejszające krzepliwość krwi, dlatego też naukowcy twierdzą, że gdy uda im się poznać je wszystkie – będą mieli szansę na stworzenie leku przeciwzakrzepowego. Wówczas będzie to ogromny przełom w leczeniu chorób układu sercowo – naczyniowego.
Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, komary zdecydowanie przyczyniają się do pewnego rodzaju stabilności ekosystemu oraz rozwoju nauk, takich jak chociażby medycyna. Całkowite ich wyeliminowanie będzie więc niosło za sobą wiele negatywnych skutków.
Nie oznacza to jednak, że nie możemy skutecznie ich odstraszać.
Co odstrasza komary?
Bros Spray Na Komary I Kleszcze 50% Deet 180Ml
Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, najbardziej optymalną ochronę zapewniają produkty oparte na DEET. Znajdziemy go w większości sprayów, mgiełek czy też kremów na komary, dostępnych na sklepowych półkach. Jest to również środek, który skutecznie chroni przed kleszczami. Najlepszym rozwiązaniem w przypadku odstraszania owadów na świeżym powietrzu okazują się specyfiki o przynajmniej 30% stężeniu DEET.
Co więcej, alternatywą dla wspomnianego środka ma być witamina B1. Na ten moment jej skuteczność jest jednak wątpliwa. Dzieje się tak głównie ze względu na niewystarczającą ilość badań oraz fakt, że duża część z nich była przeprowadzana na zwierzętach, a nie na ludziach. Komarzyca, mając do wyboru krew ludzką, a zwierzęcą, automatycznie wybierze ludzką.
Sposoby na komary – jak skutecznie uchronić się przed ukąszeniami
Istnieją rozwiązania, które w dużej mierze mogą przyczynić się do zmniejszenia ilości ukąszeń. Związane są zarówno z higieną osobistą, jak i możliwościami stosowania różnorodnych olejków, ziół czy zapachów.
- Komary uwielbiają zapach potu – szczególnie, gdy jest on wyrazisty. Dlatego też po jakimkolwiek wysiłku fizycznym, czy też czynnościach powodujących zwiększenie wydzielania potu, warto wziąć szybki prysznic.
- Należy unikać kwiatowych, słodkich perfum. Można zastąpić je innymi zapachami, których owady nie lubią – na przykład cytrynowym, miętowym, lawendowym lub pomarańczowym.
- Czarny kolor przykuwa większą uwagę komarów, niż wszystkie inne. Dlatego też w letnie wieczory warto zastąpić ciemne ubrania jaśniejszymi. Niestety, kolory takie jak biały, żółty, różowy czy pomarańczowy, w dużym stopniu mogą przyciągać inne owady.
- Wszelkie miejsca, w których znajduje się stojąca woda, należy odpowiednio zabezpieczyć. Komarzyce w celu reprodukcji szukają dokładnie tego. Tak więc – baseny, oczka wodne, a nawet beczki czy wiadra z wodą są potencjalnymi opcjami do rozmnażania.
- Istnieją rośliny, których zapachy w szczególności odstraszają owady. Należą do nich: lawenda wąskolistna, rosiczka, bazylia, tymianek, pelargonia, mirt, mięta pieprzowa oraz kocimiętka. Warto więc zaopatrzyć się w jedną lub kilka z nich w ogrodzie, na balkonie, a nawet kuchennym parapecie.
- Przydatną może okazać się również mieszanka octu z wodą, w proporcjach 1:1. Roztwór należy następnie rozpylić na parapetach, ramach okien i wszelkich miejscach, przez które komary mogą znaleźć się w domu. Owady te zdecydowanie nie lubią cierpkiego zapachu octu. Niestety – duża ilość osób również.
- Szansę należy dać także odstraszaczom elektronicznym, kadzidłom indyjskim, elektrofumigatorom czy lampkom przeciw-komarowym. Optymalnym rozwiązaniem będzie także zakup moskitiery montowanej na okna lub drzwi balkonowe.
Olejki odstraszające komary
Naturalnym i niekosztownym sposobem na walkę z komarami okazują się wszelkiego rodzaju olejki eteryczne. Jak wykorzystać zatem ich działanie? Wybrany olejek należy przygotować w specjalnym naczyniu, zwanym kominkiem. Jedynym zadaniem jest podgrzanie zaledwie kilku kropel, przez co zapach zacznie unosić się w powietrzu, odstraszając owady.
Olejki, które najlepiej radzą sobie z komarami, to:
- Eukaliptusowy,
- Paczuli,
- Cytrynowy,
- Goździkowy,
- Rozmarynowy,
- Lawendowy,
- Tymiankowy,
- Pomarańczowy,
- Cedrowy,
- Waniliowy,
- Z mięty pieprzowej.
Tak więc – do wyboru, do koloru. Każdy może wybrać zapach, który najbardziej mu odpowiada.
Sposobem jest także wykorzystanie olejku waniliowego, stosowanego na przykład do ciast. Odsłonięte części ciała można więc posmarować specyfikiem znajdującym się praktycznie w każdej kuchni, a uciążliwe owady dadzą sobie z nami spokój.
Zobacz: Filtry UV – dlaczego codzienne ich stosowanie jest tak istotne?