• Ostatnia modyfikacja artykułu:3 lata temu

SpaceX oficjalnie ogłosiło rewelacyjną wiadomość. Ich Internet satelitarny Starlink pokryje całą powierzchnię Ziemi już pod koniec września.

Internet satelitarny Starlink to bez wątpienia jedno z największych osiągnięć firmy SpaceX. Od prawie pół roku jest już dostępny dla klientów z całego świata i oferuje naprawdę dobre prędkości transferu – to aż 100 Mb/s z opóźnieniem około 20 milisekund. Z pewnością nie jest to prędkość pozwalająca na komfortową grę online, ale wystarczy do niemal wszystkich innych zastosowań.

Największa zaleta Starlinka to jednak jego dostępność. Często jest on po prostu jedyną dostępną opcją na danym terenie. W szczególności mowa tutaj oczywiście o terenach wiejskich i względnie odludnych, operatorzy rzadko kiedy starają się pokryć je zasięgiem – to się zwyczajnie nie opłaca.

Zobacz: Test routera – jak wykonać go w domu?

Tymczasem, SpaceX ogłosiło rewelacyjną wiadomość. Już pod koniec września tego roku, Starlink obejmie swoim zasięgiem absolutnie cały świat. Co ciekawe, uda się to osiągnąć już przy pomocy jedynie mniej niż 20% wszystkich zakładanych satelitów.

Obecnie, SpaceX wyniósł na orbitę 1800 pojedynczych satelitów. W przyszłości, cała konstelacja ma składać się aż z 12 tysięcy. Szybko okazało się jednak, że dzięki licznym zmianom w algorytmach w zupełności wystarczą one, aby zapewnić Internet na całej kuli Ziemskiej.

Oczywiście, nie oznacza to, że na całym świecie będzie można korzystać z ich Internetu. Firma musi jeszcze zarejestrować swoje usługi w niemal każdym państwie, jeśli chce dostarczać tam swoją łączność. To niestety długi i żmudny proces.

Tymczasem, możecie sami sprawdzić, ile satelitów Starlink jest obecnie na niebie i jak się przemieszczają. Wystarczy, że wejdziecie na tę internetową mapę.

Zobacz też:
Jak dobry jest internet Starlink z satelitów SpaceX?
SpaceX rozbił kolejną rakietę Starship. Do pięciu razy sztuka?
Elon Musk twierdzi że SpaceX doleci na Marsa do 2030

Oceń ten post