Poznaj narzędzia i serwisy, które pozwalają na tworzenie aplikacji w stylu no code. Czyli bez programowania i bardzo łatwo. Oto platformy no code!
Zapotrzebowanie na aplikacje mobilne i webowe stale rośnie. Programistów natomiast nie przybywa w superszybkim tempie. To sprawia, że prace programistyczne stają się coraz droższe. Chcesz stworzyć aplikację mobilną lub internetową? Nastaw się na duże wydatki. Aplikacje mogą kosztować nawet od 20 do 150 tys. zł, zależnie od tego, co konkretnie chcesz stworzyć i w jakim terminie.
Użytkownicy i firmy często jednak nie planują tworzyć drugiego Instagrama czy TikToka. Zdecydowanie częściej potrzebne są im aplikacje dla pracowników czy wybranych, już istniejących klientów. A wtedy wydatek rzędu kilkudziesięciu tys. zł na aplikację jest po prostu niepoważny.
Sprawdź: Kreator CV za darmo
Wielu developerów, zwłaszcza z młodszego pokolenia, doszło do wniosku, że coś trzeba z tym zrobić. I tak oto zrodziły się platformy no code. Są to specjalne serwisy udostępniające narzędzia online do tworzenia aplikacji. Różnica polega jednak na tym, że aplikacje tworzysz tutaj w kreatorach, które wykorzystują interfejs przeciągnij/upuść. I nie musisz być programistą. Wystarczy dosłownie podstawowa znajomość programowania i niektórych definicji, by stworzyć profesjonalne i dość rozbudowane aplikacje.
Spis treści
Platformy no code – największe zalety
Jakie są największe zalety w przypadku platform no code? Oto one:
Niższe koszty: twórcy platform no code skracają czas i wysiłek związany z tworzeniem aplikacji. Prowadzi to do znacznego obniżenia kosztów. Działa to najlepiej w przypadku małych i średnich firm, które mają ograniczony budżet na zatrudnianie firmy programistycznej lub budowanie własnego zespołu informatycznego. .
Szybszy czas realizacji: możesz mieć swoją aplikację w ciągu zaledwie kilku godzin, co jest znacznie szybsze niż tradycyjne metody. Taka możliwość tworzenia aplikacji jest dostępna dzięki funkcji przeciągania i upuszczania. A także dzięki integracji innych ważnych narzędzi firm trzecich na jednej platformie.
Niższe ryzyko, wyższy zwrot z inwestycji: według Gartnera, firmy analitycznej i badawczej, zapotrzebowanie na tworzenie aplikacji będzie rosło co najmniej pięć razy szybciej niż zdolność IT do dostarczania ich. I dotyczy to już 2021. Platformy no code umożliwiają tworzenie aplikacji do testowania i realizacji wielu zadań. Tworzysz tanio i szybko, a jeśli stworzysz coś świetnego, szybko zwróci ci się początkowa inwestycja.
Platformy no code – dla każdego coś dobrego
Webflow – platforma no code do tworzenia stron i sklepów
Nauka obsługi panelu Webflow wymaga nieco czasu, bo niektóre funkcje są dość poukrywane, niemniej twórcy serwisu zapewniają wiele poradników i kursów, aby sobie ze wszystkim poradzić. W zakładce “Showcase” znajdziesz setki stron przygotowanych na webflow.com, a w “Templates” dostępne są szablony do edycji. Te najbardziej nowoczesne i atrakcyjne są płatne i kosztują kilkadziesiąt dolarów.
Zobacz: Darmowy program PDF
Jeśli zaś chodzi o same możliwości Webflow, możesz stworzyć bardzo rozbudowany serwis wraz ze sklepem e-commerce i blogiem. Bez problemu dodasz różnego rodzaju galerie, filmy, teksty i elementy interaktywne, a wszystkie podstrony są responsywne, czyli poprawnie wyświetlają się na każdym ekranie i urządzeniu. Duże możliwości przewidziano również dla administratora, który może dodawać nowe konta i np. pozwolić współpracownikowi na edytowanie strony lub dodawanie nowych elementów bez możliwości ich usuwania.
Sprawdź: Webflow.com
GameSalad – no code do gier
A co byś powiedział na stworzenie gry mobilnej? GameSalad to jeden z najpopularniejszych kreatorów do tworzenia gier mobilnych 2D, nad którymi pracujesz na komputerze po pobraniu odpowiedniego programu. Pomimo łatwego w użyciu kreatora praca nad grą bywa czasochłonna, bo będziesz potrzebował efektów dźwiękowych, muzyki, jak również grafik czy animowanych GIF-ów. GameSlad oferuje co prawda sporą bibliotekę z gotowymi zasobami, ale ciągle jest ona dość uboga.
Sam kreator funkcjonuje na zasadzie przeciągnij/upuść. Dostępnych jest wiele animacji, efektów i przejść, a gotowe projekty – jeśli włożysz w nie sporo pracy – mogą wyglądać bardzo profesjonalnie. Serwis oferuje też dostęp do wielu poradników.
Dodatkowo GameSalad chce zachęcać do nauki programowania. Firma realizuje wiele akcji, w których mogą brać udział gracze w różnym wieku, którzy są uczeni programowania. Inaczej mówiąc, możesz przejść ścieżkę od gracza do developera gier. Marzy ci się kariera w branży gamingowej? GameSald to miejsce, w którym postawisz pierwsze kroki.
Sprawdź: Gamesalad.com
PandaSuite – wygodne tworzenie aplikacji no code
Serwis do tworzenia aplikacji mobilnych, które następnie możesz zamieścić w sklepie Google Play lub Apple App Store. Masz dostęp do najnowszych aktualizacji systemowych, więc jeśli np. Apple doda nowe funkcje do wykorzystywania w aplikacjach na iOS, PandaSuite również pozwoli ci z nich skorzystać. Jest to zarazem rozbudowany kreator – stworzysz tu zarówno proste, jak i zaawansowane aplikacje, które np. wykorzystują czujniki ruchu lub technologię rozpoznawania twarzy.
Showcase to miejsce, gdzie znajdziesz wiele przykładów gotowych aplikacji, którymi możesz się zainspirować. Dużą zaletą są również poradniki na temat tworzenia aplikacji – łącznie kilkaset artykułów i filmów dostępnych za darmo. Ponadto co pewien czas organizowane są warsztaty online, na których personel PandaSuite odpowiada na pytania użytkowników i doradza najlepsze rozwiązania.
Polecamy zwłaszcza osobom, które dopiero rozpoczynają przygodę z programowaniem no-code – jest tu bezpłatne konto, na którym możesz przeprowadzać testy tak długo, jak tylko chcesz.
Sprawdź: Pandasuite.com
AppSheet – aplikacje webowe no code
AppSheet umożliwia tworzenie, i to w krótkim czasie, aplikacji do automatyzacji zadań i wielu innych rzeczy. To głównie platform do tworzenia aplikacji biznesowych, więc jeśli prowadzisz firmę – zajrzyj koniecznie.
Przykładowe aplikacje, jakie tutaj stworzysz, to rozwiązanie do śledzenia terminów, sprawdzania stanów magazynowych, tablice Kanban, narzędzia do tworzenia list zadań itp. Sama platforma jest oczywiście utrzymana w duchu no code, więc nie musisz znać języków programistycznych, by jej używać.
Gotowe aplikacje uruchamiasz potem bezpośrednio w przeglądarce. Na stronie znajdziesz poradnik jak krok po kroku opracować własną aplikację (j. angielski), co wydaje się naprawdę proste. Aplikacje możesz też później zabezpieczyć, wprowadzając odpowiednie ustawienia, a także przetestować wśród prawdziwych użytkowników – AppSheet pozwala udostępnić aplikację przez e-mail dowolnej osobie, wraz z instrukcjami jak ją zainstalować i przetestować.
Należy jednak pamiętać, że AppSheet służy przede wszystkim do tworzenia aplikacji dla firm. Nie jest to narzędzie, za pomocą którego przygotujesz drugiego Instagrama czy prostą grę 2D.
Sprawdź: Appsheet.com
No code vs low code
Najprościej mówiąc, platformy no code umożliwiają tworzenie aplikacji osobom, które nie programują. Low code to z kolei platformy dla osób, które mają już pewną wiedzę i doświadczenie w programowaniu. Można powiedzieć, że są początkującymi programistami. Jednocześnie platformy low code pozwalają na tworzenie bardziej rozbudowanych aplikacji. Low code zapewniają dostęp do wielu gotowych elementów i bibliotek, ale niektóre funkcje możemy też dowolnie edytować. Dzięki temu nie ma tu szczególnych ograniczeń i możemy bardzo dobrze dopasować daną aplikację do własnych potrzeb.