Choć kuchnia często jest sercem domu, bywa też miejscem najgłośniejszym. Przynajmniej jeśli weźmiemy pod uwagę hałas generowany przez urządzenia, na których wybór przecież mamy wpływ.
Jeśli cenisz spokojne i ciche poranki z ulubioną kawą czy herbatą, prawdopodobnie Ciebie również drażni fakt, że większość dostępnych w sklepach czajników elektrycznych jest cicha tylko według producenta.
Są jednak przypadki, w których ograniczenie głośności pracy urządzeń domowych nabiera większego znaczenia. Podczas gdy odgłos głośnego bulgotania, zgrzytania i strzelania czajnika u większości użytkowników może wywoływać co najwyżej rozdrażnienie lub obniżenie nastroju, kiedy mówimy o niemowlętach czy dzieciach w spektrum autyzmu każdy obniżony decybel może być na wagę złota.
Dlatego sprawdzamy jak wybrać realnie najcichszy czajnik elektryczny. Przeczytaj nasze zestawienie i wybierz swój model spośród tych, które generują najmniej decybeli.
Czytaj także: Jak wybrać odpowiedni ekspres przelewowy?
Spis treści
Co sprawia, że czajnik jest głośny?
Głośność pracy czajników elektrycznych wynika, jakby nie patrzeć, z ich funkcji. Bulgotanie gotującej się wody samo w sobie generuje głośne dźwięki. W przypadku cichych czajników elektrycznych rolą producenta jest zapewnienie odpowiedniej izolacji dźwięku między innymi poprzez zastosowanie odpowiedniej jakości materiałów obudowy.
Odgłos gotowania to jednak nie jedyny problem. Prąd zmienny może „dokładać się” do ogólnego wrażenia hałaśliwości konkretnego modelu czajnika, wywołując charakterystyczne brzęczenie o wysokiej częstotliwości. Wielkość czajnika także nie pozostaje bez znaczenia. Większa ilość miejsca wewnątrz urządzenia tworzy większe „pudło rezonansowe” dla dźwięku.
Osobną kwestią jest fakt, że z czasem, gdy czajnik się zakamienia, staje się coraz głośniejszy. Dlatego, jeśli zależy Ci na tym, by pracował cicho jak najdłużej, możesz zainwestować w dzbanek filtrujący lub filtr na kran. Alternatywnie – systematycznie odkamieniaj urządzenie.
Na co zwrócić uwagę wybierając cichy czajnik elektryczny?
Już przy okazji zestawienia najładniejszych czajników retro wspominaliśmy, że producenci nie kwapią się podawać hałasu generowanego przez pracę ich urządzeń. Niezależne testy i recenzje użytkowników wskazują jednak, że od najcichszych czajników elektrycznych można oczekiwać głośności na poziomie 60 dB.
Wziąwszy pod uwagę jak duże znaczenie ma izolowanie dźwięku poprzez obudowę i materiały jej wykonania, warto mieć na uwadze fakt, że cichy czajnik elektryczny nie będzie należał do najtańszych, a prawie na pewno będzie produktem z segmentu premium.
Wybierając model do swojego domu zwróć uwagę również z czego wykonana jest podstawa, ponieważ to ona w dużym stopniu tłumi lub odbija dźwięk. Warto też wiedzieć, że czajniki z podwójnymi ściankami zazwyczaj lepiej tłumią hałas, a jednocześnie zapewniają chłodną w dotyku powierzchnię zewnętrzną.
Wziąwszy pod uwagę że cichych czajników elektrycznych szukamy wśród produktów wyższej klasy, niekoniecznie musimy zwracać uwagę na systemy bezpieczeństwa, takie jak zabezpieczenie przed włączeniem urządzenia na pusto. Jeśli jednak planujesz zakup tańszego czajnika, koniecznie zwróć na to uwagę.
Duże znaczenie z praktycznego punktu widzenia może mieć pojemność czajnika, szybkość gotowania wody, wbudowany termometr czy możliwość ustawienia docelowej temperatury. W tym miejscu musimy jednak podkreślić, że znalezienie realnie cichego czajnika elektrycznego jest na tyle trudne, że posiadanie wszystkich powyższych udogodnień w jednym urządzeniu jest praktycznie niewykonalne. W tym segmencie, przynajmniej na tym etapie rozwoju technologii, nie da się mieć wszystkiego na raz.
Porównanie najcichszych czajników elektrycznych
Fellow Stagg EKG
Fellow Stagg EKG to wyjątkowo estetyczny, funkcjonalny, a jednocześnie bardzo cichy czajnik elektryczny. Podczas gotowania generuje hałas na poziomie 60 dB, co jest na ten moment najlepszym wynikiem na rynku.
Fellow Stagg EKG jest naszym zdaniem najbliższy idealnemu czajnikowi elektrycznemu. Dobrze zaprojektowana konstrukcja sprawia, że rozlewanie wody do filiżanek jest naturalne i wygodne. Dyskretny wyświetlacz pokazuje zarówno docelową, jak i aktualną temperaturę wody. Co więcej, umożliwia wybór pomiędzy stopniami Celsjusza i Fahrenheita.
Choć niezależne testy wykazały, że temperatura na wyświetlaczu potrafi różnić się od rzeczywistej o 1-3 stopni, Fellow Stagg EKG pozostaje najlepszym modelem jaki można wybrać spośród wszystkich cichych czajników elektrycznych. Pod warunkiem, że nie przeszkadza Ci jego niska pojemność.
Brewista Artisan
Brewista Artisan jest praktycznie tak samo cichy jak Fellow Stagg EKG. Ma zresztą bardzo podobną konstrukcję z tzw. „gęsią szyją”, dzięki której kontrola nalewanej wody jest bardzo łatwa. Czajnik został wyposażony w funkcję cyfrowego ustawiania temperatury w zakresie 40 – 100 C i wyświetlacz, który mierzy temperaturę w czasie rzeczywistym.
Podobnie jak w porównywanym wyżej modelu, w Brewista Artisan temperatura także może być wyświetlana zarówno w stopniach Fahrenheita, jak i Celsjusza. Funkcja utrzymywania ciepła zachowuje pożądaną temperaturę maksymalnie do godziny, czyli tak samo jak w Fellow Stagg EKG.
Brewista Artisan to cichy czajnik elektryczny o wyjątkowym designie, który zapewnia maksymalny komfort użytkowania. Za jego jedyne wady można uznać wyłącznie pojemność i wysoką cenę.
Tani i cichy czajnik elektryczny – czy to możliwe?
Odpowiedź jest prosta – nie. Wszelkie testy wykazują, że niezależnie od tego jakie hasła znajdziemy na opakowaniu lub jakimi naklejkami producent zdecyduje się okleić swój produkt, tani czajnik nie ma prawa być cichy. Co więcej, nawet droższe modele reklamowane jako ciche wcale nie muszą być ciche.
Poniższe porównanie czajnika Russell Hubbs Quiet Boil z tanim czajnikiem (za około 50 zł) wyraźnie wskazuje, że oba modele szybko przekraczają 90 dB i podczas swojej pracy utrzymują wynik w tym zakresie głośności.
Standardem w tanich czajnikach elektrycznych jest głośność pracy sięgająca 90 dB. Ale nawet droższe modele potrafią generować spory hałas. Za przykład możemy wziąć choćby Bosch TWK7203, który sięga 79,4 dB.
Nieco niższy hałas generuje czajnik Swan z serii Nordic, ale w dalszym ciągu jest to zakres w okolicy 75 dB. Odrobinę niższymi wartościami może pochwalić się czajnik marki SMEG (73 dB) czy model KitchenAid Artisan (73.3 dB), ale zdecydowanie nie są to czajniki tanie (ani najcichsze).
Biorąc pod uwagę, że zwykła konwersacja zazwyczaj odbywa się w zakresie około 60 dB, każdy czajnik z niskiej lub średniej półki cenowej będzie utrudniał zrozumienie słów rozmówcy.
Czy warto kupić cichy czajnik elektryczny?
Czajniki elektryczne zapewniają łatwość obsługi, szybkie gotowanie wody i są łatwe w przechowywaniu, ale najczęściej są na tyle głośne, że nie da się przy nich komfortowo rozmawiać. W niektórych sytuacjach duża ilość decybeli (szczególnie w przypadku porannej kawy) może drażnić. Głośny czajnik potrafi obudzić niemowlę, które właśnie zasnęło lub wywoływać obniżenie nastroju u osób nadwrażliwych na dźwięki.
Najcichsze czajniki elektryczne to produkty z segmentu premium, które poza komfortową dla uszu pracą oferują dodatkowe zalety w postaci możliwości regulacji i podtrzymania temperatury. To najczęściej produkty skierowane do baristów. Ich cicha praca zdaje się wręcz być efektem ubocznym wysokiej jakości materiałów i ergonomicznego kształtu obudowy.
Zależy Ci na cichej pracy czajnika, ale nie chcesz wydawać setek złotych? Sprawdź czajniki Swan z serii Nordic, które są dostępne w kolorze szarym, morskim, białym i niebieskim. To jedne z najcichszych czajników elektrycznych (75 dB) w średnim segmencie cenowym.
Sprawdź również: TOP 10 kawiarek elektrycznych